Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Kalkan’a işkence devam ediyor…

->

-> 61

Gözaltında cinsel işkence maruz kalan Rozerin Kalkan, şimdi de cezaevinde tecritte tutularak işkence yapılıyor. Torununun kimseyle konuşmadığı için ses tonunun dahi değiştiğini belirten dede Ramazan Kalkan, ‘Eğer onun başına bir şey gelirse Adalet Bakanlığı baş sorumludur’ dedi

Mêrdîn’de 11 Ağustos 2016 tarihinde evinden gözaltına alınan ve 9 gün boyunca Mardin Emniyet Müdürlüğü’nde cinsel işkenceye maruz kalan Rozerin Kalkan’a Niğde E Tipi Cezaevi’nde de işkence devam ediyor. “Örgüt adına kullanmak üzere araba aldığı” ileri sürülen Kalkan hakkında “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla açılan dava, 3 Mayıs tarihinde Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duruma tepki gösteren Kalkan’ın ailesi ise yaşananların sorumlusunun Adalet Bakanlığı olacağını söyledi.

Olmayan aracı nasıl aldı?

Ailesi, Kalkan’ın tutuklanmasına gerekçe gösterilen aracın ortada olmadığını belirtirken, emniyet sorgusu sırasında ise, aile avukatları yerine barodan görevlendirilen avukatın ifadeye katıldığını söyledi. Tutuklanmasının ardından Mardin E Tipi Cezaevi’nde bağımsızlar koğuşuna konulan Kalkan, daha sonra kendi talebiyle siyasi tutusakların koğuşuna alındı. Daha sonra Niğde E Tipi Cezaevi’ne sürülen Kalkan, burada tek kişilik hücrede tutuluyor.

Adli tutsakların saldırısına uğruyor

Torununa ifadelerin işkence altında ve avukatın yönlendirmesiyle imzalatıldığını söyleyen dede Ramazan Kalkan, “Rozerin tutuklandıktan sonra ilk olarak Mardin E Tipi Cezaevi’nde bağımsızlar koğuşuna alındı, ardından da Niğde Cezaevi’ne sürgün edildi. Orada tek kişilik hücrede kalıyor. Bir insan düşünün ki tek kişilik hücrede kaldığı sürece psikolojisi bozulur, en basitinden yıkanması bile sorun oluyor. Psikolojik olarak zorlanıyor. Havalandırmaya çıkartıldığında adli tutsakların saldırısına uğradığı için havalandırmaya dahi çıkamıyor” dedi. Torununun başka bir cezaevine nakledilmesi ya da yanına başka siyasi tutsakların getirilmesi için birçok hukuki yolu denediklerini söyleyen dede Kalkan, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Meclis ve Birleşmiş Milletler’e (BM) taşımalarına rağmen, bir sonuç alamadıklarını ifade etti.

‘Baş sorumlu Adalet Bakanlığı’

Her görüşe gittiklerinde torununun durumunun kötüleştiğine tanık olduklarını dile getiren Kalkan, “Gittiğimizde psikolojisinin bozulduğunu görüyoruz. Sesi bile bozulmuş, eskisi gibi değil sesi. Tek başına kalıyor kimse ile konuşamıyor. Onun da talebi oradan çıkartılması ya da başka siyasi tutsakların onun yanına sevk edilmesi. Her ne kadar kitap okusa da, televizyon izlese de sağlıklı bir yaşam süremiyor. Eğer onun başına bir şey gelirse Adalet Bakanlığı baş sorumludur” sözlerini kullandı.

Ailenin ulaşımı da sorun

Aile olarak Mêrdîn’de oturduklarını ve Niğde’ye gidip gelmelerinin kendileri için zor olduğunu dile getiren dede Kalkan, cezaevine gidebilmek için 3 araç değiştirdiklerini ve bunun maddi olarak da kendilerini zorladığını aktardı.

HDP soru önergesi vermişti

Öte yandan, HDP Mêrdîn Milletvekili Gülser Yıldırım, 9 gün boyunca gözaltına tutulan ve cinsel işkenceye maruz kalarak zorla belge imzalatılan Rozerin Kalkan ile ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti