Bizi takip edin

İzlenim

3’üncü Bölge ‘Hayır’ zaferine kilitlendi

->

-> 50

Her ilçesinde farklı bir coşkunun hakim olduğu İstanbul’da 3’üncü Bölge şimdiden ‘Hayır’ın zafer halayında buluşmuş gibi. İki yıldır yaşanan savaş, ekonomik kriz ve baskılara karşı sokaklarda olan ‘Hayır’cıların her çalışması yurttaşların katıldığı bir mitinge dünüşüyor

Metin Yoksu

16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan başkanlık referandumuna az bir süre kala siyasi partiler, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, dergi çevreleri ve kültür merkezleri çalışmalarını yoğunlaştırarak devam ettiriyor. İstanbul’da Silivri’den Arnavutköye, Bahçelievler’den Bağcılar’a, Küçükçekmece’den Esenyurt’a uzanan seçmen kitlesinin çok yoğun olduğu 3’üncü Bölge’de ibre ‘Hayır’dan yana.

Hedef kararsızları ikna etmek

Çalışmaların yoğun yapıldığı Bahçelievler oldu ilk durağım. Özellikle Şirinevler Meydanı’nda her gün açılan ‘Hayır’ standı ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri neden ‘Hayır’ dediklerini anlatıyor. İlçeye bağlı Şirinevler, Kürt esnafının yoğunluğu kadar seçmen kitlesi açısından AKP, MHP tabanının da çok yoğun olduğu bir bölge. HDP’liler parti seçimi olmadığını kaydedip AKP ve MHP tabanına sohbetlerle “Hayır”ı anlatıyor. Kapı kapı, mahalle mahalle dolaşılarak, herkese ulaşılıyor. Neredeyse hergün sokakta olan HDP’lilerin ilk hedefi ise kararsız seçmenler. Özellikle sohbetlerle “Hayır” çağrısı yapılıyor. Çalışmalarda gurbetçi emekçiler de unutulmuyor. Ev ziyaretlerinde OHAL’in emekçilere neler kaybettirildiği anlatılırken, son bir yılda yaşananlar dahi örnek olması açısından bir hayli fazla. Cinayetler, güvencesizlik, işsizlik… HDP kadar Birleşik Haziran Hareketi (BHH) de çalışma yürütüyor. Semt pazarları, ez ziyaretleri derken nerdeyse çalmadık kapı kalmamış Bahçelievler’de. Yerel seçimlerde ilçe AKP’ye geçmiş olsa da ‘Hayır’ cephesi referandumda ibreyi “Hayır”a çevirmiş durumda. Yani stand çalışmaları, bildiri dağtımları ve ev ziyaretleri ile Bahçelievler, 16 Nisan’da “Hayır” için hazır.

8_avcılar

Bakırköylülerin çok nedeni var

Siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşları ve sivil inisiyatiflerin “Hayır”ı farklı olsa da hepsinin bir halayda buluştuğu bir ilçe Bakırköy. Her partinin kendi rengiyle çalışma yürüttüğü ilçede hergün halaylar kuruluyor neredeyse. Bir ‘Hayır’ şarkısı çalmaya dursun kimin olduğu fark etmeden uzuyor halay. Coşku almış başını gitmiş, “neden hayır” demeden yüzlerinden okunuyor “işte bu birliktelik için diye…” Her gelen yurttaş da alıyor “Hayır” bildirilerini kime denk geldiyse artık. Yurtttaşların gerekçeleri de farklı her parti gibi, kadın olduğu için, işçi olduğu için, işsiz olduğu için, yoksul olduğu için… Bakırköy’de “Hayır” için birden çok neden var.

Tedirgin edenlere yanıtlarını verecekler

Ekonomik kriz, darbe girişimi, OHAL, savaş, yasak, baskı, kapatma, hergün patlayan bombalar, emekçisinden memuruna herkes dertli ancak yaşanan baskı ve gözaltılar bir yandan da tedirgin ediyor. Kimse kameraya konuşmak istemese de anlatıyor tek tek. Söyledikleriyse yaşanan tablonun özeti: “Kamera olmasın, fotoğraf olmasın zaten işlerimiz kötü durumda, şimdi düşüncemizi söylersek olmaz. Kapat kamerayı gel içeri sohbet edelim” diyerek anlatıyor “Hayır”ını. AKP ve MHP’li seçmenler “Hayır”larını anlatıyor. Gerekçe ortada diyor hepsi, bir bir kapanan kepenkler, artan maliyetler, vergiler… Ülkenin nabzının en iyi analiz edildiği yerlerden biri olsa gerek şantiye ve tekstil atölyeleri ve gündemleri tüm Kürdistan ve Türkiye gibi referandum. Ama kararlarını vermişler, çalışmlar yürütmeye gelen ‘Hayır’cılara daha kapıdan, “Bize gelmeyin biz zaten ‘Hayır’ diyeceğiz” diyorlar.

AKP’liler bile…

3’üncü Bölge’de Bağcılar ve Güngören ilçeleri AKP seçeminin çok olduğu ilçeler. Ancak 7 Haziran seçimlerinde bir hayli oy kaybetmiş. Önceleri yüzde 50 olan oy oranları 7 Haziran’da 40’ları zor gördü. “Hayır” cephesinin çalışmaları ve 7 Haziran ruhunun etkisi yapılan anketlere de yansımış olacak ki bu ilçelerde “Evet” ihtimali gittikçe düşüyor. Bağcılar meydanda durup gözlemlemek bile yetiyor görmek için. Gözaltı ve tutuklama operasyonları seçmeni tedirgin etse de “Hayır” diyeceklerini belirtiyor. AKP’li seçmenler de “Hayır” diyenlerden Bağcılar’da. Gerekçleri artan işsizlik ve ekonomik kriz. Bu stantlara da yansımış, “Hayır” stantları dolup taşarken, “Evet”e kimsenin uğradığı yok.

6_disk

Silivri rekor kıracak

Silivri’ye gidiyoruz bu kez. Daha biz izlemeden, konuşmadan bizden önce belli etmiş rengini Silivri, “Evet’ için ilçeye gelen AKP İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ile otizmli Yunus Topal’ın konuşması düşmüş internete. Ne etse Yusuf’u “Evet”e ikna edemiyor Temurci. Yusuf ısrarla “Hayır” diyor “tek adam”lığa. Video kısa sürede defalarca izlenmiş ve ilçenin de durumunu özetlemiş. Silivri CHP seçmenin çoğunlukta olduğu bir yer olduğu kadar, ilçenin sosyal demokrat yapısı “Evet” dememekte ve hatta “Hayır”da rekor kırmakta kararlı. Yine de ev ziyaretleri, pazar çalışmaları sürüyor “Hayır” için. Son günlerde ilçenin gündemlerinden biri de yapılmak istenen termik santral. İlçe halkı hiçbir şey için olmasa bile bunun için bile “Hayır” diyor 7’sinden 70’ine.

Esenyurt emekçileri kararlı

Başakşehir ve Arnavutköy, İstanbul’un en uzak ilçeleri. Uzak olunca haliyle partilerin de çok uğradığı bir yer olmuyor pek. Buralarda yurttaşlar kendi insiyatifleriyle kurdukları Hayır Platformları’yla ulaşıyor seçmene ve tek tek “Hayır”ı anlatıyor. İstanbul’da bu yıl ilk Newroz ateşinin yakıldığı yer Başakşehir. Şimdi de 16 Nisan’a hazırlanıyor. “Hayır” çalışmalarının görünürlüğü ve coşkusu çok olsa da net değil ilçenin rengi daha. “Hayır” çalışmalarının halaylardan hissedildiği bir diğer ilçe ise Esenyurt oluyor 3’üncü Bölge’de. Özellikle HDP’ye olan ilgi çok yüksek bu ilçede. Stantlardaki halaylar referandum çalışmalarının ilk başladığı günden bu yana devam ediyor ilçede. Az ötedeki AKP standına ise birçok ilçede olduğu gibi pek kimsenin uğradığı yok. Bir diğer hayır cephesi olan DİSK de, emekçiler için kolları sıvamış Esenyurt’ta. Neredeyse her sabah, sabahın erken saatinde tek tek tüm emekçi servisleri dolaşılarak “Hayır” çağrısı yapılıyor.

Saldırılar coşkuyu kesemedi

Genel olarak bakıldığında 3’üncü Bölge’de göze çarpan “Hayır” çadırlarının renkliliği. Özellikle Esenyurt, Bağcılar, Bakırköy ve Başakşehir’de kurulan HDP’nin ‘Hayır’ çadırları zılgıtlar, zafer işaretleri ve sloganlarla 7’den 70’e herkesin uğrak noktası oluyor. 16 Nisan’da kutlama halaylarında buluşalım diyor herkes biribirine. 3’üncü Bölge’de göze çarpan bir diğer nokta ise, hayır cephesine yönelik saldırılar. 16 Nisan günü sandığa gidecek olan 2’nci Bölge’de şimdiden görünen o ki tüm yasaklara rağmen o akşam kurulacak kutlama halaylarında tüm ‘Hayır’ların buluşacağı.