Bizi takip edin

İzlenim

Tabka’dan izlenimler

->

-> 44

Sinan Deniz / Tabka – Anf

Tabka’yı DAİŞ çetelerinden temizleme ve halkı özgürleştirme hamlesi, çetelerin “Başkentim” dediği Rakka’yı yalnızlaştırma hamlesi ile emin adımlarla sürüyor. 21 Mart’ta başlayan hamle kapsamında Tabka’yı kuşatma çemberi tamamen daraltıldı.

Hamle boyunca kasabanın doğu ucundaki baraj gölü ve kıyıları çetelerden temizlenerek, barajın bir kısmı savaşçıların eline geçti. Savaşçılar eşzamanlı olarak baraj gölünü hem helikopterle hem de feribotla geçerek, çok kısa sürede Tabka Askeri Havaalanı’na ulaştı. Daha sonra ise doğuya doğru ilerleyen savaşçılar, Fırat Nehri’ni botlarla geçen diğer kol ile birleşerek, Büyük Safsafah köyünü çetelerden temizledi.

Tabka’nın güney ve güneybatı kısmından merkeze bağlı dış mahalleler çetelerden temizlendi, dış mahallelere mevzilenen savaşçılar ise yönlerini kent merkezine çevirdi.

Çatışmalar en çok da dış mahallelerde yaşanıyor. Mevsim koşullarından faydalanmak isteyen çeteler, toz fırtınasının ve yağmurun başladığı zamanlarda QSD güçlerinin mevzilerine saldırma girişiminde bulunuyor, ancak her saldırıları sert karşılık buluyor ve çeteler ağır kayıplar vererek, geldikleri çöl araziye kaçmak zorunda kalıyor.

Çetelerin Tabka merkezde bomba yüklü araçlar ve ellerindeki havan ve tanklarla düzenlemek istediği saldırı girişimi ise boşa çıkarılıyor.

Bir taraftan savaş yaşanırken, biz ise savaşçıların günlük yaşam ve savaş hazırlığına tanıklık ediyoruz.

Kentin dış mahallelerine yerleşmiş olan savaşçıların arasında geçirdiğimiz birkaç saat oldukça ilgi çekici ve heyecanlıydı. Savaşçıların yanına havaalanı yakınlarından araçla gittik. Hem savaşçılar hem de komutanlar önlerinde uzayıp giden kasabayı bir evin çatısından keşfediyordu.

Bulunduğumuz evin bahçesinde de harıl harıl bir hazırlık yapılıyor. Ellerindeki silahların bakımını yapan savaşçılar, diğer yandan mevzide bulunan yoldaşlarına yiyecek ve içecek ihtiyacını karşılamaya çalışıyordu.

Evin çatısındaki keşif ve izlemeden sonra komutanlardan Rızgar, yanındakilere havaalanına gideceğini söyledi. Ona eşlik etme talebimizi nazikçe kabul etmesinden sonra yola çıktık. Havaalanında 50 kadar savaşçı bekliyordu. Hepsi de çok heyecanlıydı, Komutan Rızgar, savaşçılara yaklaşık 10 dakikalık bir konuşma yaptı. Hem kendi durumlarını hem de DAİŞ çetelerinin durumunu anlattı.

Konuşmanın ardından da hangi takım ve manganın hangi mevzilerde yer alacağını anlattıktan sonra savaşçılar heyecanla araçlara yöneldi. Bir kısım savaşçı da sevinçlerini halay çekerek gösteriyordu.

Sonrasında ise hüzünlü an… Ayrılık anı geldi, çattı. Herkes en içten sarılışlarla ayrıldı… Cephede yaşayan savaşçılar güven verirken, yarınlar için de insanın içine umut aşılıyor…