Bizi takip edin

İzlenim

Kallinikos veya Rakka

->

-> 36

Rakka bölgesinin DAİŞ’ten kurtarılması amacıyla 5 Kasım 2016’da başlayan Fırat’ın Gazabı Hamlesi devam ediyor. Hamle 6.5 ayı geride bıraktı; ancak hamlenin heyecanı hiç eksilmedi, bölgenin ve dünyanın birinci gündem maddesi olmaktan çıkmadı. Rakka bölgesindeki hamle ile ilgili ANHA muhabirlerinin izlenimi şöyle: “Fırat Havzası’nın, toplumsallaşmanın ilk merkezleri arasında yer aldığı biliniyor. Tişrîn, Til Ehmer, Til İbrê, Gir Gamêş, Şêxler, Necim Kalesi ve Caber Kalesi’nde bulunan tepeler ve mağaralar toplumsallaşmanın tarihine dair birkaç yerleşim yeri örneğidir. Sümer, Hurri, Mitanni, Asur, Med, Makedonya, Pers, Roma, Arap ve Osmanlı gibi birçok medeniyet bölgede hakimiyet sürdürmüştür. Makedonlar, Ortadoğu ve Asya’ya bu bölgelerden geçerek gitmiştir; yine Osmanlılar bu bölgeden geçerek Arap toprakları işgal etmiştir. Kuşkusuz her dönemin kendine özgü özellikleri vardır. Ancak dikkat çekici olan, tarihin bu akışı nedeniyle birçok farklı ulusun, inancın ve kültürün bölgeye yerleşmesidir. Bölgeye egemen olan her güç, bölgede tek renkliliği esas almıştır.

Rakka da Fırat Nehri kenarında kurulmuş böyle önemli bir yerleşim merkezidir. Kent Suriye coğrafyasının ortasında kuruludur. Kuzey-güney ve doğu-batı yönlerinden ticaret yolları üzerinde bulunduğu için oldukça önemli bir konuma sahip. Şehir; 160 km Halep’in güneydoğusunda, 110 km Kobanê’nin güneyinde, 162 km Hesekê’nin güneybatısında yer alıyor. 2010 yılı verilerine göre, kent merkezinde 220 bin kişi, üç ilçe ve köyleri ile beraber Rakka bölgesinde toplamda 919 bin kişi yaşıyor. Bölgede daha çok tarım yapılıyor; ancak hayvancılık da geçim kaynakları arasında yer alıyor. Yine en büyük elektrik barajı ve sulama gölü Tebqa İlçesi’nde bulunuyor. Tarih içerisindeki çeşitli dönemlerde yaşanan geliş gidişler ve göçler nedeniyle neticede şu an bölgede Kürtler, Araplar, Türkmenler ve Çeçenler yerleşik halde bulunuyor.

Kentin İslamiyet’ten önceki adı Kallinikos idi. Hristiyanlardan alındıktan sonra adı Rakka olarak değiştirildi. Harun Reşit önderliğindeki Abbasiler döneminde şehir, başkent olarak kullanıldı. Osmanlılar ise kenti, 6 bölgeden oluşan Rakka Beyliği olarak yönetmiş. Her dönemde çıkarlar gereği bölgenin demografisi değiştirilmiş.

DAİŞ de 2014’te bölgeyi işgal ettiğinde kendi dışındaki tüm farklılıkları yok saydı. Rakka’yı kendisine merkez olarak belirledi ve kendi siyah renginden kenti karanlıklar şehri olarak inşa etti. Herkesin yüreğinde korku saldı ve bölgede korku imparatorluğu kurdu. Hal böyleyken YPG/YPJ ve QSD güçleri, DAİŞ’e karşı hiçbir gücün cesaret edemediği tarihi hamleler başlattı.
Karanlık dönemin sonu yaklaştı

Türkiye, İran, KDP ve Rusya’nın Girê Spî, Şehba ve Şengal üzerinde hesaplarının olduğu ve bu bölgelere şiddetli saldırıların düzenlendiği bir dönemde en önemli hamlelerden biri olan Fırat’ın Gazabı Hamlesi başlatıldı.

Rakka’nın doğu, batı ve kuzeyinden 5 bin km²’lik alan, DAİŞ çetelerinden temizlendi, Tebqa İlçesi, Fırat (Tebqa) Barajı, 500 köy ve mezra kurtarıldı. Özgürleştirilen bölgelerde çok sayıda stratejik nokta, tarihi yer, buğday ambarı, çimento ve pamuk fabrikası da yer alıyor.

Şu anki mevcut durumda Reqqa’nın etrafı tamamen temizlenmiş ve kent kuşatılmış durumda. Başka bir deyişle, karanlık bir dönemin sonu yaklaşmış durumda. Tüm renklerin ve seslerin içerinde barındığı, kendisini ifade edebildiği, temsil edebildiği yeni bir dönemin başladığını söyleyebiliriz. Üstelik her ulustan ve inançtan insan DAİŞ’in karanlığından özgürleştirilmiş bölgelere sığınıyor. Özgürleştirilmiş bölgelerde de halkta büyük bir huzur, mutluluk ve yeniden inşa etme süreci var.

Şimdiye kadar çoğunluğu kadın ve çocuk 137 Êzidî, YPJ ve YJŞ’nin özel operasyonlarıyla kurtarılarak özgürlüğüne kavuşturuldu. Kurtarılan Êzidî kadın ve çocuklar daha sonra ailelerine teslim edildi.

Hamlenin bir başka dikkat çekici yanı ise, ilk kez koalisyonun desteğiyle QSD güçleri havadan taşınarak DAİŞ’in işgali altındaki bölgelere indirilmesi oldu. Böylece hamlede yeni bir cephe daha açıldı ve Tebqa tarafından çete güçlerinin bölünmesi sağlandı.

Aryen Dildar / İzlenim