Bizi takip edin

Haber

İtiraz edilen karara jet hızıyla onay

->

-> 52

Yerel mahkemenin DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek’e verdiği 8 yıl 9 ay hapis cezasına avukatların yaptığı itiraz sonrası, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi, cezayı onadı. Avukatlar Yargıtay’a itiraz edecek

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Kamuran Yüksek’e, partisinin siyasi faaliyetleri kapsamında katıldığı basın açıklamaları, yürüyüş ve basına verdiği demeçler gerekçesiyle “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla verilen 8 yıl 9 ay hapis cezası, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza Dairesi tarafından onandı. Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Yüksek’e verdiği hapis cezasının temyizi için 16 Mayıs’ta Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvuran Yüksek’in avukatları Mesut Beştaş ve Mehdi Özdemir’in itirazlarını jet hızıyla 23 Mayıs’ta karara bağladı.

Avukatlar Yargıtay’a gidecek

Yerel mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir yasaya aykırılık olmadığı ileri sürülen kararda, delillerde ve yapılan işlemlerde herhangi bir eksikliğinin olmadığını, yerel mahkemenin ispat bakımından yaptığı değerlendirmelerin yerinde olduğu, Yüksek’in katıldığı eylemlerin doğru olarak nitelendirildiğini, kanunda öngörülen suç tipine uyduğu ileri sürüldü. Mahkemenin verdiği kararda isabetsizlik görülmediği belirtilen kararda, avukatların istinaf başvurularının esastan reddedilmesine karar verildi. İstinaf Mahkemesi, Yüksek hakkında yerel mahkemenin verdiği yakalama kararının kaldırılması için avukatların yaptığı itirazı da reddetti. Yüksek’in avukatları karara karşı Yargıtay’a itiraz edecek.

Dava hakkında

Davanın soruşturması kapsamında 13 Mayıs 2016’da tutuklanarak hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Yüksek, 7 Ekim 2016’da görülen davanın ilk duruşmasında tahliye edilmişti. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 28 Mart’ta görülen davanın karar duruşmasında Yüksek’e “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, Yüksek hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı. Gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, Yüksek’in “siyasi faaliyet görüntüsü altında örgüt adına iş ve eylemlerde bulunmuştur” iddiasında bulunmuştu. Yüksek’in belediyelerin ve parti teşkilatının, bölge halkının sorunlarıyla daha aktif olarak ilgilenmesi ve sorunlarının çözüme ulaşması gerektiği şeklinde açıklamalarla “direniş” ve “Özerklik” çağrılarında bulunduğu ileri sürülen gerekçeli kararda, Yüksek’in belirttiği, “Demokratik Özerklik” talebinin, demokratik hakların geliştirilmesine yönelik politik taleplerden ibaret olmadığı, talebin sahibinin bölgede yaşayan yurttaşların ya da bölgede siyaset yapan partiler değil, talebin sahibinin bizzat PKK ve KCK olduğunu savunmuştu.