Bizi takip edin

İzlenim

Kadınlar Rakka’yı özgürleştirme yolunda

->

-> 46

“Rojava devrimi kadın devrimidir” diyen her ulustan kadın, Rakka’yı özgürleştirme yolunda. DAİŞ çetelerinin tüm insanlık dışı saldırılarına rağmen umuda kilitlenen YPJ savaşçıları, hem farklı etnik yapılarıyla hem de gülüşleriyle demokrasi ve umudun rengi olmaya devam ediyor.

Direnişin kalesi Kobanê’den Rakka’ya doğru yol alıyoruz. Güneşin kavurduğu topraklarda devrimin her rengini görmek mümkün. Özgürleşen her karede, siyahların yerini rengarenk kadınlar almış.

Siyaha büründürülen kadınların özgürleşen topraklarda yaptıkları ilk iş, kara çarşafları üzerinden atmak olmuştu, bu hamlede de yol boyunca araçlardaki kadınların biran önce siyahlardan kurtulmaya çalışmaları Minbic’teki fotoğrafları hatırlattı. Yol boyunca kadınların Demokratik Suriye Güçleri’ne (QSD) ait askeri araçlarına zafer işareti yaparak yüz ve başlarına dolanmış Sahra Çölü’nün tozu içinde belirleyen gözlerindeki sevince şahit oluyorsunuz.

Yaklaşık 3 saatlik bir zaman zarfında ulaşıyoruz Rakka’ya. Tarihi Rakka hamlesi, dördüncü gününde ve yoğun bir hareketlilik var. QSD güçlerinin öncülüğünde başlayan tarihi hamle, içinde barındırdığı 17 farklı isimdeki askeri gücün katılımıyla ilerleyişini sürdürüyor.

Rakka, Arapça’da ‘çöl güzeli’ anlamına geliyor. YPJ’li kadın savaşçıların inancı ile karanlığa esir olan Rakka aydınlığa yol alıyor. “Çöl Güzelleri” YPJ’li kadınların, adım adım özgürleştirdikleri her toprağa kadının rengini bereketini yayıyor.

YPJ’li kadın savaşçılar, bu hamlede başat rolde ve her etnik yapıdan kadını bu mücadelede görmek mümkün. Kürt, Arap, Süryani, Türkmen, Ermeni, Britanyalı…

YPJ’ kadın savaşçılarının güler yüzü karşılıyorlar bizi. Her koşulda eksilmeyen savaşçı çayını yudumlarken derinleşiyor sohbet. Sanki yıllardır tanışıyoruz ve en derin yaralarımızı beraber sarmış gibi herkes bir şeyler anlatıyor. Britanya’dan 10 günlüğüne gelmiş ve bir yılı aşkındır Rojava’da olan Zilan, kendi hikayesini anlatıyor. Mavi gözleriyle umudun adını haykırıyor gibi…

Zilan, Britanya’dan haber için geldiği Rojava’da yaşamın özünü gördüğünü ve bundan kaynaklı YPJ’ye katılma kararı aldığını söylüyor. YPJ’deki yaşamdan bahsederken adeta umudu çağıran mavi gözleri parıldıyor. Avrupa’daki özgürlük anlayışının yüzeysel ve biçimsel olduğunu söyleyen Zilan, Rojava’da bunun yaşamsal özünü gördüğünü belirtiyor. Zilan, Rakka hamlesini esir alınan Êzidî, Süryani ve tüm kadınlar için özgürlük hamlesi olarak değerlendiriyor.

Zilan ile sohbetimiz bittiğinde Kobanê doğumlu genç savaşçı Şilan, utangaç bakışlarıyla etrafına gülümsüyor, biraz konuşalım dediğimde ilk önce çekiniyor ama sonra konuşmaya başlıyor. İkinci Kobanê saldırısından çok etkilendiğini ve katılım yaptığını dile getiren Şilan, “Gözlerimizin önünde insanları katlettiler ve bu üzerimde çok büyük bir etki yarattı. Şimdi Rakka hamlesinde olduğum ve insanlığa, özellikle de kadınlara karşı vahşi katliamlar yapan karanlığa karşı savaşacağım için şanslı hissediyorum” diyor. Şilan bunu söylerken utangaç bakışları parıldayan bir cevhere dönüşüyor.

Yediden yetmişe, her renkten, her dilden her yapıdan bir parça besleyen Rojava Devrimi ve tarihi Rakka hamlesi, şimdiden kazanmış ve muhteşem görkemiyle de kutsanmış değerlere yol olmaya devam ediyor.

Ruhenda Amed*

* Bu yazı Gazete Şûjin’dan alınmıştır.