Bizi takip edin

İzlenim

Yaşlılar artık korkmuyor, çocuklar gülüyor

->

-> 49

Rakka’ın özgürleştirilen ilk mahallelerinden biri olan Sebahiyê’de, savaşın enkazı, kara çarşafı üzerinden atan yaşlı kadının artık korkmayışı ve çocukların sıcak gülüşü, kameralarımıza yansıdı. Rakka yönelik “Büyük Savaş” adıyla operasyon düzenleyen Demokratik Suriye Güçleri (QSD), kent merkezinin batısındaki Sebahiyê Mahallesi’ni DAİŞ’ten kurtardı. Mahallelerden ilk görüntüler, kameramıza yansıdı. Savaşın bıraktığı yıkım, 4 yıllık esaretten kurtulan yaşlı kadının ihtiyaç arayışı ve yıkıntılar arasındaki çocukların savaşçılarla sıcak teması, kameramıza takıldı.

Yaşlı kadın artık korkmuyor

Mahallenin ortasından akan derenin geçiş güzergahları tahrip edilmesine rağmen suyun akışı sürüyor. Suriye’nin kesme taşlarından örülü, bahçeli, tek katlı ev mimarisinden oluşan mahallede, savaşın enkazı arasında yaşlı bir kadının eline aldığı küçük kova ile temel ihtiyaçlarını karşılamak için QSD savaşçılarının bulunduğu alana, ağır aksak yürüyor. Enkazın yolunu uzattığı kadın, DAİŞ döneminde zorunlu kaldığı kara çarşafı üzerinden atmış, renkli elbiseleriyle kentinin kurtarıcılarına doğru korkmadan yürüyor.

Çocuklar gülümsüyor

Sokakta 6-7 yaşlarında kırmızı slipli, güneş gözlüklü bir çocuk ile 4-5 yaşlarında mavi tişörtlü diğer bir çocuğun yüzlerindeki tebessümle gezintileri, kentin aydınlık geleceğine işaret ediyor. QSD’li savaşçının öpücüğüyle gülümsemesi artan mavili çocuk, “Şinonek (Nasılsın)” sorusuna, yanağını uzatarak cevap veriyor.

Arap, Süryani, Türkmen, Ermeni, Kürt ve enternasyonalist savaşçıların yer aldığı operasyona katılan Til Temir Kürtlerinden olan QSD savaşçısı Mazlum Tiltemir, 3 yıldır DAİŞ’e karşı savaştığını ifade etti. Rakka’nın özgürlüğü için geldiklerini ve durmadan ilerlediklerini söyleyen Tiltemir, “Operasyon, başarıyla yürütülüyor. Kentin merkezine ve çarşısına biraz daha yakınız. Büyük bir moralle yürüyoruz. Çeteler, karşımızda durup direnmiyor. Geri çekilip havan, suikast, bombalı araç ve mayınlama yöntemlerini kullanıyor” dedi. Tiltemir, operasyonda Arap, Türkmen, Kürt, Ermen, Süryani ve dostlarının olduğunu söyleyerek, “Biz kardeşiz, topraklarımızı hep birlikte koruyacağız ve birlikte inşa edip yaşam kuracağız” diye konuştu.

Erdoğan Altan / Rakka – dihaber