Bizi takip edin

Haber

CHP Milletvekili Berberoğlu tutuklandı

->

-> 89

MİT TIR’ları davasında, mahkeme CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında 25 yıl hapis cezası vererek tutuklama kararı çıkardı. Cezaevine götürülen Berberoğlu, ‘Yeni Türkiye’nin kaçak adaleti bu’ dedi. Kararın ardından CHP yönetimi, milletvekillerini olağanüstü toplanmaya çağırdı

MİT TIR’ları davasında yargılanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun duruşması, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde görüldü. Basına kapalı görülen duruşmada, mahkeme, “Siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama suçu” iddiasıyla, Berberoğlu’na önce müebbet hapis cezası verdi, ardından da 25 yıl hapis cezasına indirdi. Kararın ardından mahkeme, Berberoğlu’nun tutuklanmasına karar verdi.

‘Yeni Türkiye’nin kaçak adaleti’

Mahkeme, Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün dosyasını davadan ayırdı. Mahkeme salonunda bulunan Berberoğlu, cezaevine götürülmek üzere gözaltına alındı. Enis Berberoğlu, “Yeni Türkiye’nin kaçak adaleti bu. Sabahtan akşama FETÖ’yle yatıp kalkanlar hakim olunca böyle oluyor” dedi.

CHP olağanüstü toplanıyor

Kararın ardından Berberoğlu’na ve Meclis’te dokunulmazlıkların kaldırılmasında onay veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Moralini bozma, arkandayız. Özgürlüğüne kavuşana kadar mücadeleye devam edeceğiz” dediği öğrenildi. Berberoğlu, adliye polis merkezinde bir süre tutulduktan sonra Maltepe Açık Ceza ve İnfaz Kurumu’na sevk edildi. CHP yönetimi, milletvekillerini olağanüstü toplantıya çağırdı. Meclis’te bulunan CHP’li vekiller, saat 16.00’da Grup Toplantı Salonu’nda bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’nun kararın ardından Meclis’e geldiği ve toplantıya katıldığı öğrenildi.

‘Muhalefeti baskılamak için alınmış bir karar’

Berberoğlu’nun tutuklanması kararını değerlendiren ve 11 milletvekili halen tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “Muhalefeti baskılamak adına alınmış bir karar” dedi. dihaber’e açıklamada bulunan Kerestecioğlu, karara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gerçekten aslında yargının yeni suçlar yarattığı ve bağımsız olmadığının tamamen ortaya çıktığı karardan birisi bu. Daha önce de ifade etmiştik tutuklu milletvekillerimiz için söylediğimiz çok şey var. Bunun sınırları kalmayacağını da ifade etmiştik. Ancak bu karar çok ağır ve telafisi zor bir karar. Bütün Türkiye gözaltına ya da tutuklu durumda zaten. Milletvekillerinin başına bunun gelmesi, yasama faaliyetlerinin engellemesi de bir başka açı. Bir an önce demokratik siyasete dönülmeli. Bu yol, yol değil. Vekiller tutuklu yargılanmamalıdır. Yargının bağımsız olduğu, insanların adalete ulaşabileceği bir döneme geçmemiz gerekiyor. Bugün bunları yapanların kendilerinin de adalete ihtiyacı olduğu dönemler olacak. O zaman ne yapacaklarını bilemeyecekler. Bütün muhalefeti baskılamak için alınmış karardır.”

Dündar: Berberoğlu yalnız bırakıldı

Berberoğlu’nun tutuklanmasını, davanın sanıklarından gazeteci Can Dündar, Özgürüz.org’da değerlendirdi. Enis Berberoğlu’nun yalnız bırakıldığını söyleyen Can Dündar, kararın CHP’ye gözdağı olduğunu ifade etti.

Sarıhan: Dokunulmazlıkların kaldırılmasının sonucu

Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki gösteren CHP’li Şenal Sarıhan, “Kabul etmeliyiz ki bu tutuklama, dokunulmazlıkların kaldırılması sonucu yaşandı” dedi. Bu tutuklamaların hukuka aykırı yapıldığını dile getiren Sarıhan, CHP’nin de destek verdiği dokunulmazlıkların kaldırılmasının ne denli yanlış olduğunun ortaya çıktığını belirterek, “Elbette bu yargılamalar dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla sürdürülüyor. Elbette bu tutuklamalar, dokunulmazlıkların kaldırılması sonucunda yaşanıyor. Bunu hepimizin kabul etmesi lazım” diye belirtti.

AKP’li Turan: Hem detsek verip hem gidiyorsunuz

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Meclis Genel Kurulu’nu terk eden CHP milletvekillerini eleştirerek, “Ne oldu da terk ediyorsunuz. Dokunulmazlıklar kaldırılırken evet diyeceksiniz sonra burayı terk edeceksiniz” dedi.

Kılıçdaroğlu: Yarın Güvenpark’ta yürüyüşümüzü başlatacağız

CHP MYK’sı sonrası Berberoğlu’nun tutuklanmasına ilişkin açıkalma yapan Kılıçdaroğlu, “Hiçbir veri olmaksızın 25 yıla mahkum ediliyor. Hangi anlayışla, hangi hukukla? Bunu asla ve asla kabul etmiyoruz. Bu kararı verenler bu kararın altında kalacaklar. Biz yıllarımızı demokrasi için harcadık. Adalet istiyoruz bu ülkede, demokrasi istiyoruz bu ülkede” dedi. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Bunların hiçbirisi hakim değil. Sadece ve sadece sarayın sopası olma görevini yerine getiriyorlar. İlk kez Türkiye bu kadar ağır bir tablo ile karşı karşıya. Yarın saat 11.00’de Güvenpark’ta olacağım. Elimde sadece bir afiş olacak. “Adalet” üzerinde. Dünyanın en soylu kavramıdır. Adaletin olmadığı bir devlet mi olur? Adaletin olmadığı bir halk mı olur? Devletin temeline dinamit koyuyorlar. Adaletin temeline dinamit koyuyorlar. Yarın 11.00’de Güvenpark’ta yürüyüşümüzü başlatacağız adalet bu ülkeye gelene kadar.”