Bizi takip edin

Politika

CHP’den Erdoğan’a yanıt

->

-> 50

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde başlatılan ‘Adalet Yürüyüşü’yle ilgili ‘Yargı yarın sizi de davet ederse şaşmayın’ sözlerine CHP’den yanıt geldi

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Güvenpark’tan Enis Berberoğlu’nun tutuklu bulunduğu İstanbul Maltepe Cezaevi’ne başlattığı “Adalet Yürüyüşü” üçüncü gününde devam etti. Dün Kazan’da konaklayan çok sayıda yurttaş ve Kılıçdaroğlu, bu gün 14 kilometre yürüdü. Yürüyüşün 3’üncü günde uygun mola yeri bulunamadığı için 2 kez mola verildi. Yürüyüş sırasında yoldan geçen araçlar klakson çalarak yürüyüşe destek verdi.

Şehir merkezlerinde yürüyüş kortejinin güvenliğini çevik kuvvet sağlarken şehir merkezlerinden çıkıldığında yürüyüşe jandarma eşlik ediyor. Mola verilen alanlarda Çankaya Belediyesi ve Yenimahalle Belediyesinin organizesi ile yürüyüşçülere sandviç, meyve suyu, çay, kahve, su ikram ediliyor. Mola yerlerinde Belediyelerin çadırları ve araçları kullanılırken her mola sonrası belediye ekipleri tarafından çadırlar sökülüp bir sonraki mola yerine taşınıyor. Yürüyüşçüler bir sonraki mola yerine geldiklerinde mola yeri dinlenmek için hazır hale getirilmiş oluyor. Ayrıca mola yerindeki çöplerde belediye ekipleri tarafından toplanıyor.

Maçka’da nöbet devam ediyor

Yürüyüşe Kazan ilçesinde Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan ve HDP eski İstanbul Milletvekili, EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel de katıldı. Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, yürüyüşün talebinin “adalet” olduğunu söyleyerek, Türkiye halklarının yargıda, istihdamda, hukukta, bürokraside adalet olduğuna inanmadığını belirtti. Gürkan, yürüyüşün adalete, demokrasiye, hak ve özgürlüklere olan beklentiyi gösterdiği söyledi. HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın, milletvekillerin ve gazetecilerin cezaevinde olduğunu hatırlatan Gürkan, diğer milletvekillerinin de soruşturma tehditleriyle hizaya getirilmeye çalışıldığını ve böylesi bir dönemde demokrasiden bahsetmenin imkansız olduğunu söyledi. Demokrasinin kazanılmasının hükümetin politikalarına karşı ortak mücadeleden geçtiğini vurgulayan Gürkan, bütün kamuoyunu demokrasi ve adalet talebini sahiplenmeye çağırdı. Yürüyüşe destek olmak amacıyla İzmir’de de eylem başlatılırken, İstanbul Maçka’daki Adalet Nöbeti de sürüyor. 3’üncü gününe giren Maçka’daki “Adalet Nöbeti”ne katılanlar, parktaki ağaçlara “Adalet” yazıları astı. Nöbetteki yurttaşlar, adalet sağlanıncaya kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Ortak mücadele cephesi

HDP Yüreğir İlçe Örgütü 2. Olağan Kongresi’nde konuşan Dersim Milletvekili Alican Önlü, CHP’nin “Adalet Yürüyüşü”ne değinerek, bu yürüyüşün geç ama olumlu olduğunu söyledi. Yürüyüşün tek amacının tutuklu milletvekilinin tahliyesi olmaması gerektiğini dile getiren Önlü, “Bu mücadele, faşizme karşı bir mücadeleye dönüşmelidir” dedi. Önlü, ortak mücadele cephesi vurgusu yaptı.

‘Birlikte yürümeye hazırız’

KHK ile ihraç edilenlerin yaptığı eyleme katılan HDP Mêrdîn (Mardin) Milletvekili Mithat Sancar, “Dünkü hatalarına rağmen bugün adalet ve demokrasi için yürüyenler doğru yapıyor. HDP olarak, birlikte yürümek için üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Erdoğan tehdit etti

Yürüyüşe ilişkin günlerdir koruduğu sessizliği bozan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise, “Adalet pankartıyla dolaşmakla adalet gelmez. Halkı sokaklara çağırmak, kimsenin yararına değildir. Yollar, yürümekle aşınmaz. Eğer bu yolla hukuk elde edeceklerini sanıyorlarsa bu da mümkün değildir. Adaleti aramanın yeri parlamentodur. Yargı, yarın sizi de davet ederse şaşmayın” ifadelerini kullandı.

‘Savcılara yeni talimat verildi’

Kızılcıhamam girişinde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde başlatılan ‘Adalet Yürüyüşü’yle ilgili “Yargı yarın sizi de davet ederse şaşmayın” sözlerine yanıt verdi. Tezcan, savcılara yeni talimat verdiğini belirtti ve şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan yine yargıya talimat vermeye başladı. Bu adaletsiz sürecin en önemli sorumlusu kendisi, adaleti ortadan kaldıran kendisidir. Kendi adalet sistemini kurmak için talimatla hakimler ve savcılar oluşturan kendisidir. 2 gün önce Anayasa’nın 138. maddesi aklına gelip yargı bağımsızdır diyen Erdoğan bugün savcılara talimat veriyor. Kılıçdaroğlu’nu gözaltına alın veya ifadeye çağırın diye. Meclis’te adliyede adalet bırakmazsanız, ana muhalefet partisi başkanı da çıkar sokaklarda halkla birlikte adalet arar. Her yere kilit vurabilirsiniz ama sokaklara vuramazsınız. O nedenle sokaktayız. 15 Temmuzda halk sizin baskıcı rejiminin için değil, demokrasi için sokaklara çıktı. Sokaklar o zaman kutsaldı da şimdi mi cehennemin kapıları oldu.”

ANKARA / dihaber