Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Açlık grevinin 102’nci gününde 2’nci polis saldırısı

->

-> 44

Açlık grevlerinin 102’nci gününde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak isteyen emekçilere polis 2 kez saldırdı. Emekçiler, kazanıncaya kadar alana geleceklerini belirtti

Direnişin 222, açlık grevinin de 102’nci gününü geride bırakan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak için Yüksel Caddesi’nde ellerinde çiçeklerle bir araya gelen ihraç edilen emekçiler Nazife Onay ve Nazan Bozkurt polisin saldırısına uğradı. Polis, ellerinde “Nuriye ve Semih işe geri alınsın” pankartı bulunan emekçilere, İnsan Hakları Anıtı’nın önüne gitmek isterken saldırdı.

Polisin saldırısı sonrası kısa bir açıklama yapan Nazife Onay, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın eylemlerinin halka mal olduğunu belirtti. Onay, “Yüksel Caddesi’nden emekçilerden arındırarak kendi polislerini Nuriye ve Semih’i bize ve halka unutturmaya çalışıyorlar. Ama bu halka mal olmuş bir mücadeledir. Haklı bir mücadeledir. Ekmek kavgasıdır. Bu nedenle istedikleri gibi bizi alandan çıkarmaya çalışsınlar, ama Nuriye ve Semih’in sesini bastıramayacaklar. Onlar açlıklarıyla çığlık oldular ve her yerdeler. İstedikleri kadar bizim ağzımızı kapatmaya çalışsınlar ve anıtın etrafını bariyerlerle kapatsınlar, açlık sesini duyurmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

Yüksel’de 2’nci saldırı

Akşam saatlerinde de Yüksel Caddesi’nde abluka altında bulunan İnsan Hakları Anıtı’na çiçek bırakmak isteyen Nazife Onay ve Nazan Bozkurt polis saldırısına uğradı. “Nuriye ve Semih işe geri alınsın” pankartını taşıyan eylemciler, mücadeleyi kazanıncaya kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtti. Kazanıncaya kadar alana geleceklerini belirten eylemcilerden Nazife Onay, “Anıtı çiçeksiz bırakmayacağız ve biz bu yoldan dönmeyeceğiz” dedi. Eylemciler daha sonra Nuriye Gülmen ile Semih Özakça için Ankara Ahmet Kışlalı Spor Salonu’nda düzenlenen dayanışma etkinliğine katılmak üzere alanda ayrıldı.

‘Aslolan yaşamdır…’

İstanbul’da ise aralarında İHD, TİHV, İstanbul Tabip Odası, Çağdaş Hukukçular, ÖHP ve TOHAV gibi çok sayıda hukuk ve insan hakları örgütünün olduğu bir grup, Gülmen ve Özakça için Beşiktaş’ta eylem yaptı. “Aslolan yaşamdır, yaşam hakkını savunuyoruz” sloganı ile yapılan eylemde, Özakça ile Gülmen’in fotoğraflarının olduğu “Yaşamı savunuyoruz” pankartı açıldı.

Mücadelelerini sürdüreceğiz

Eylemde konuşan İHD üyesi avukat Gülseren Yoleri, her geçen gün durumları kötüye giden Gülmen ve Özakça için yaptıkları eylemleri sıklaştırdıklarını söyledi. Yoleri, “Nuriye ve Semih’in sesi olmaya çalışıyoruz. İşlerine dönünceye kadar, açlık grevi sonlana kadar mücadele edeceğiz” dedi. İHD MYK Üyesi Mukkades Şamiloğlu, tutuklamanın sorunu çözmediğini, tam tersine sorunu ve direnişi büyüttüğü söyledi. Şamiloğlu, “Siyasi iktidar derhal iki insanın ölümüne neden olabilecek saldırganlıktan vazgeçmeli ve talepleri kabul etmeli” dedi.

Chomsky’den destek mesajı

Gülmen ve Özakça’ya bir destek de dünyaca ünlü filozof, dilbilimci ve tarihçi Noam Chomsky’den geldi. Gülmen’in Twitter hesabından paylaşılan mesajda Chomsky,”Türkiye’deki iki açlık grevcisi Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, demokratik ilkelere inanan herkesin desteğini hak ediyor. İçinde bulundukları durum, vahim bir insan hakları ihlalidir.Çok geç olmadan grevin sonlanması için adalet ve haysiyet mücadelelerine saygı gösterilmesi ve iadesini istedikleri iş talepleri bir an önce kabul edilmelidir” dedi.

ANKARA / dihaber