Bizi takip edin

Köşe yazarları

Kolu kırılan kişiye hücre cezası

->

-> 50

HÜSEYİN AYKOL

Tüm cezaevlerinde yapılan açlık grevleri ve ölüm oruçlarıyla 122 insanımızın canına mal olan bir bedelle çıkartılmak zorunda kalınan 45/1 nolu genelgeyle başta; haftada 10 saat 10 kişi ile sohbet hakkı, spor ve faaliyet hakları son bir yıldır içeridekilerin ellerinden alınmış bulunuyor. Sahip oldukları hakları isteyen mahpuslara disiplin soruşturmaları, görüş-iletişim yasakları ve hatta hücre cezaları veriliyor. Buna karşı geliştirilen -hastane ya da mahkeme dönüşünde- oturma eylemlerinden birinde yerlerde sürüklenen Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ndeki Gökhan Gündüz’ün kolu kırılmış. Acilen hastaneye kaldırılan okurumuzun sol kolu, omuzuna kadar alçıya alınmış. Gökhan Gündüz, bunu kendisine yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunmuş. Bu konudaki sonucu beklerken, hastaneye götürülüş öncesinde “kolumu kırdınız” diye bağırması yüzünden diğer hücredekilerin slogan atmalarına sebep olduğu ve böylece onları “isyana teşvik ettiği” iddiasıyla kendisine 5 gün hücre cezası verilmiş.

Hakan Tunç, 2012 yılında Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde tutuklandı ve yargılandıktan sonra ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Beş yıla yakın bir süre Erzurum H Tipi Cezaevi’nde tutulduktan sonra, bu cezaevinin boşaltılacağı söylenerek 5’i ağırlaştırılmış müebbet olmak üzere, 16 kişiyle birlikte Van T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Yoğun baskı altında orada bir ay kaldıktan sonra, yine 5 kez ağırlaştırılmış müebbet cezalı kişiyle birlikte Van Yüksek Güvenlikli CİK’e sürgün edildi. Burada da beş ay kadar kaldıktan sonra, bu sefer de Van F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Burada kendisinden başka hiçbir ağırlaştırılmış müebbet cezalı kimse bulunmuyormuş. Gülen taraftarlarının bulunduğu koridorda tutuluyor ve sohbet-spor haklarından yararlanamıyormuş. Böyle bir tecrit ortamında bulunan Hakan Tunç, insan hakları örgütlerinden duyarlılık bekliyor.

İzmir-Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan 32 kişi, çeşitli cezaevlerine sürgün oldu. Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne: İsmail Çevik, Kadir Emek, Hanefi Kanat, Nezir Gümüş, Siraç Keskin; Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne: Orhan Kara, Sedat Araz, Selman Aydın, Serdar Taşkın, Şeref Gülen, Cihat Sami; Balıkesir L Tipi Cezaevi’ne: Boran Tayam, Eyüp Ölmez, Hamdin Işık; Burhaniye T Tipi Cezaevi’ne: A. İhsan Dost, Bülent Koç, Fahri Yavuz, Faruk Taştan, Hayrettin Adak; Alanya L Tipi Cezaevi’ne: Resul Dayan, Ramazan Dayan, Ziya Özbay, M. Şefik Öztekin, Mehmet Bozkurt, İbrahim Ortaş; Antalya L Tipi Cezaevi’ne: Delil Alok (hasta), Devrim Ayıkol (hasta), Enes Adlım, Fahrettin Akman, Hasan Tümer; Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne: Osman Kılavuz; Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne: Güven Süvarioğlu sürgün edildiler.

Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi’nde bulunan Sinan Bülbül, Hacı Tum, Erdal Pekür, Ersan Nazlier, Kenan Altun, Refik Mamyak, Deniz Mamyak, Müslüm Cankurt, Mesken Yılmaz, Fesih Coşkun, Aziz Bayın, Ramazan Yalçın, M. Baki Kaplan, Dünyamalı Kef, Abdurrahman Kalkan, Eyüp Şeker, Eyüp Sever, Uğur Onur, Lokman Şişman, Vedat Hassas, Hebun Kurt, 21 Ocak 2017 günü Maltepe 2 nolu L Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmişler. Geçenlerde bu durumu yanlış yazmışım; düzeltiyorum. Burada bulunan Aziz Bayın’ın Bakırköy Hastanesi’nde tedavi olması gerekiyormuş ama oraya gönderilmiyor.

Yaklaşık 3 ay önce Batman’da yaralı olarak gözaltına alınan Hakkı Turgay, iki kez diz kapağından ameliyat edildi. Tedavisinin devam etmesi gerekirken, 23 Mayıs 2017 günü 7 kişiyle birlikte Ordu E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Ordu’da tedavisi yapılmadığı için sakat kalma tehlikesiyle karşı karşıya.

Muş E Tipi Cezaevi’nde bulunan Mahsum Arslan, omzundan tedavisi için Diyarbakır’a sevki çıktı; ancak oraya gönderilmediği gibi Elazığ’a sürgün edildi. Oradan da Diyarbakır’a sevk edilmesi söz konusu oldu. Bu kez de, aynı odada bulunan psikiyatr hastası Mecit Yalçın ile birlikte, 1 Haziran 2017 günü İskenderun M Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Okurumuzun ödemler oluşan omzundan sakat kalma durumu söz konusu.

Şırnak T Tipi Cezaevi’nde bulunan 22 kişi, 18 Ocak 2017 günü Van T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Bu gruptan Vedat Cirasun, Fahrettin İşlek, Cemal Kaplanduran, hücreye konuldu. Arkadaşlarının yanına gitmek isteyince, Van F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. İki ay sonra da Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Vedat Cirasun’un birçok hastalığı var ve tedavisi yapılmıyor.

Yaklaşık bir aydır içeride bulunan Hava Özcan üçüncü cezaevine ulaştı. Ankara’da gözaltına alındı, 20 gün kadar Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde kaldı. Şimdi de Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde. Arkadaşlarının dikkatine…

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nden 22 Temmuz 2016 günü Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Hacı Nehsan, kendisine normal pulla gönderilen mektupların ulaşmadığını; ancak taahhütlü, aps veya faks ile gönderilen tüm mektupların eline geçtiğini arkadaşlarına iletiyor.

23 yıldır içeride bulunan Habib Aslan, bir süredir tutulduğu Van T Tipi Cezaevi’nden 30 Mayıs 2017 günü Van Yüksek Güvenlikli CİK’e sürgün edildi ve öyle olmadığı halde ağırlaştırılmış müebbet cezalı imişcesine tek kişilik hücrede tutuluyor.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Sinan Çalhan, arkadaşı Seyfettin Kurt’un ve yine aynı cezaevinde bulunan Yakup Can, arkadaşı Turgut Koyuncu’nun hangi cezaevinde olduğunu merak ediyor.

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Çekdar Yürek, açlık grevlerini Ankara-Sincan Cezaevi’nde devam ettirmekte olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışma duygularını dile getirmiş. Okurumuz Fırat Can isimli arkadaşının nerede olduğunu merak ediyor.
Dışarıya çıkmak için 2038 yılını bekleyen Şeref Bayçınar, tek başına tutulduğu Van Yüksek Güvenlikli CİK’te üç kişilik odadan, tek kişilik hücreye alınmış. Tüm cezaevlerinde de ağırlaşan koşulları, aşmaya çalışıyor.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Diren Yaşa’nın gönüllü avukata ihtiyacı var.

MEKTUBU GELENLER:

Amber K. Bakıray – Burhaniye T Tipi Cezaevi
Ahiret Turcu – Elazığ T Tipi Cezaevi
Hayat Akyıldız – Elazığ T Tipi Cezaevi
Nazlı Soglin – Elazığ T Tipi Cezaevi
Hava Özcan – Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Ayhan Kavak – Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Vedat Cirasun – Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Mahsum Arslan – İskenderun M Tipi Cezaevi
Diren Yaşa – Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Sinan Çalhan – Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Yakup Can – Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Gökhan Gündüz – Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Selman Yakut – Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Sinan Bülbül – Maltepe 2 nolu L Tipi Cezaevi
Adem Karagün – Oltu T Tipi Cezaevi
Hakkı Turgay – Ordu E Tipi Cezaevi
Dursun Göktaş – Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi
Hacı Nehsan – Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Çekdar Yürek – Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Hakan Tunç – Van F Tipi Cezaevi
Habib Aslan – Van Yüksek Güvenlikli CİK
Rebbana Hanedar – Van Yüksek Güvenlikli CİK
Şeref Bayçınar – Van Yüksek Güvenlikli CİK

Posta Kutusu: 253
Yenişehir-ANKARA