Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Kürt siyasetçilere gözaltı protesto edildi: Kürt kadın siyaseti yargılanamaz

->

-> 53

TJA, çoğunluğu kadın Kürt siyasetçilerin gözaltına alınmasını oturma eylemiyle protesto etti. Ardından açıklama yapan TJA, Kürt siyasetçilerin serbest bırakılmasını isteyerek, ‘Kürt kadın siyaseti yargılanamaz’ dedi

Amed’de 14 Haziran günü düzenlenen ev baskınlarında çoğunluğu kadın 26 siyasetçinin gözaltına alınması Tevgera Jinên Azad (TJA) tarafından Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Örgütü önünde protesto edildi. Kadınların açıklama yapmak istediği esnada Olağanüstü Hal’i (OHAL) gerekçe gösteren, polisler açıklamaya izin vermeyeceklerini söyledi. Açıklama yapmakta ısrar eden kadınlar ve polis arasında uzun süre yaşanan tartışmanın ardından parti önünde 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Kadınlar eylemin ardından bina içine geçti.

‘Toplum sindirilmeye çalışılıyor’

TJA tarafından konuyla ilgili yayınlanan açıklamada gözaltılara tepki gösterildi. “Saray ve AKP hükümeti kendi iktidarını koruma adı altında Türkiye’yi büyük bir kaosa sürüklemiştir” denilen açıklamada, yaşanan gözaltılar ile toplumu biat etmeye çalışıldığını kaydedildi. Kürt siyaseti üzerinde gözaltı ve tutuklamaların had safhaya ulaşıldığının belirtildiği açıklamada, “Bu siyasi soykırım operasyonlarıyla yapılmaya çalışılan toplumu sindirme, Kürtleri yeniden sömürgeleştirme ve kadını köleleştirmektir. AKP hükümeti döneminde kadın katliamları, taciz, tecavüz ve çocuklara yönelik istismar dehşet verici biçimde artmıştır” ifadelerine yer verildi.

‘Kadını asla engelleyemezsiniz’

Licê’de zırhlı aracın ezmesi sonucu yaşamını yitiren 85 yaşındaki Pakize Hazar’ın hatırlatıldığı açıklamada şöyle denildi: “Kadınlar ve çocuklar her gün saldırıya uğruyor ve failler AKP devlet tekelindeki yargı eliyle cezasızlık ile ödüllendiriliyor. 22 Kasım 2016’da KJA ile birlikte birçok kadın kurumunu kapatan OHAL zihniyeti şimdi de TJA’lı kadın arkadaşlarımızı gözaltına alarak, tutuklayarak kadın mücadelesini sindirmeye çalışmaktadır. Bu gözaltı ve katliamlar kadınlara ve kadın hareketinin mücadelesine yönelik bir saldırıdır. Hiçbir baskı ve saldırı ağır bedelleri göze alarak özgürlük talebini bağrında taşıyan bir toplumu ve kadını asla engelleyemez.”

‘Kadın siyasetçiler derhal serbest bırakılsın’

Gözaltında tutulan arkadaşlarının derhal serbest bırakılması çağrısı yapan TJA, “Saray ve AKP devleti ülkeyi uçuruma sürükleyen politikalarından derhal vazgeçmeli ve demokrasi güçleri üzerindeki yıldırma siyasetinin beyhudeliğini görmelidir. Kadın siyasetçiler derhal serbest bırakılsın, Kürt kadın siyaseti yargılanamaz” vurgusu yaptı.

AMED / dihaber