Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın eylemi 102’nci gününde: Vücut fonksiyonları bozuldu

->

-> 9

Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevi, 102’nci gününe girdi. Sağlık örgütleri, emekçilerin durumların giderek ağırlaştığını ve vücut fonksiyonlarının bozulduğuna dikkat çekti

Açlık grevi eylemlerinin 76’ncı gününde tutuklanarak cezaevinde konulan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın direnişi 102’nci gününe girdi. Sağlık sorunları artan emekçilerin vücut fonksiyonlarının bozulduğu ve kalp yetmezliği ile karşıya karşıya kaldığı öğrenildi. Sağlık örgütlerinin acil çağrı yaptığı emekçiler için önceki gün İstanbul ve Ankara’da yürüyüş yapıldı.

Durumları kaygı verici

İstanbul Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde önceki gün çok sayıda yurttaşın katılımı ile yürüyüş gerçekleştirildi. Sivil Toplum Örgütü (STÖ) ve siyasi parti yöneticilerinin de destek verdiği yürüyüş, Khalkedon Meydanı’nda sonlandırıldı. Burada konuşan oyuncu Defne Halman, Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumlarının giderek kötüye gittiğin vurgulayarak, “Her ikisi de kalp yetmezliği ile karşı karşıya, el vücut fonksiyonları bozuldu, unutma başladı ve bir dizi sağlık sorunları mevcut. Sağlık durumları, bizim için kaygı verici. Sağlık ve yaşam hakları ihlal ediliyor. Kaybetmedikleri tek şey ise, direnç ve umuttur” dedi. Halman, Gülmen ve Özakça’nın bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Yeryüzü sofrası kuruldu

Ankara’da da Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için önceki gün yeryüzü sofrası kuruldu. Gülmen ve Özakça’ya destek verenlerin her gün müdahaleye uğradığı ve yerlerde sürüklendiği Konur Sokak’ta kurulan sofraya, insanlar yanlarında getirdikleri yiyecekleri paylaştı. Eyleme HDP Amed Milletvekili Ziya Pir de destek verdi. Emekçilerin avukatları da Ankara Sakarya Meydanı’nda biraraya geldi. Avukatlar, emekçilerin sağlık durumlarının giderek kötüleştiğine dikkat çekerek, duyarlılık çağrısı yaptı.

İHD İstanbul Şubesi de Gülmen ve Özakça’nın taleplerinin kabul edilmesi için Galatasaray Meydanı’nda bulunan PTT şubesinden Başbakanlığa faks, Özakça ve Gülmen’e ise, dayanışma mektubu gönderdi. Başvuru öncesi PTT binası önünde yapılan açıklamada konuşan İHD üyesi avukat Gülseren Yoleri, Özakça ve Gülmen’in sadece tek talep için demokratik direniş haklarını kullandıkları ve o taleplerinin ise, işlerine geri dönmek olduğunu belirtti. Yapılan açıklamanın ardından eyleme katılanlar PTT şubesine geçerek, Başbakanlığa dilekçe gönderirken, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya ise, dayanışma mektubu gönderdi.

İSTANBUL-ANKARA