Bizi takip edin

Kadın

‘Ortak bir kadın bloğuna ihtiyaç var’

->

-> 9

Kadınlara yönelik artan baskı ve şiddete karşı ‘ortak bir kadın bloğuna ihtiyaç olduğunu’ belirten HDP MYK Üyesi Küçükkeleş, ‘Biraraya gelebilirsek, bu sistemi değiştirebiliriz’ vurgusu yaptı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi (MYK) Çilem Küçükkeleş, özellikle son iki yılda savaşın şiddetlenmesi ile birlikte kadına yönelik şiddetin de arttığına işaret etti.

Barış ve demokrasinin ancak kadın mücadelesiyle mümkün olabileceğine vurgu yapan Küçükkeleş, kadın iradesinin bugün dünya siyasetini etkileyen bir güç haline geldiğini söyledi: “Dünyayı etkileyen bir siyaset haline dönüştük. Burada biz AKP ile mücadele ederken, Amerika’daki kadınlar da Trump’la mücadele etmeye devam ediyor. Kadın hareketi büyürse, örgütlenirse dünya o zaman değişebilecek.”

‘Hayır’ımız devam edecek

Küçükkeleş, Rojava’da DAİŞ’e karşı Arin Mirkan’ın verdiği mücadelenin Ortadoğu’daki direnişin en önemli örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Bu dünyayı tüketmeyeceğiz. Tıpkı Arin gibi. Öldük, bittik, feda ettik değil de aslında ölürken de yaşattık diyeceğiz.”

Kadınların referandum sürecinde ‘Hayır’larını ortaklaştırdığına dikkat çeken Küçükkeleş, “Bu faşizm devam ettikçe bizim ‘Hayır’ımız da devam edecektir. Bunu anlatırken de bunun yerine nasıl bir ‘Evet’ koyduğumuzu ve istediğimizi de konuşmalıyız. Bunu şöyle özetleyebiliriz; Alevilikte damladan derya, deryadan damla olmak vardır. Hepimiz damlayız. Ama bir araya gelirsek, derya olabiliriz. Bu sistemi değiştirmeliyiz” sözlerini ifade etti.

‘Demokrasi için birleşmeliyiz’

Küçükkeleş, Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınların mücadelesinin ortaklaştırılması ile ilgili şu vurguları yaptı: “Savaşın ana kuralıdır kadına saldırmak. Taciz ve tecavüz etmek, belki de silahtan önceki kuraldır. Çünkü bir toplumun kimliğiyle oynamanın yolunun buradan geçtiğini bilen bir anlayışla karşı karşıyayız. Bu yüzden, bunlara karşı tüm kadınların bir araya gelip demokrasi için mücadelede birleşmesi gerekiyor. Bütün kesimlerden oluşan ortak bir kadın bloğuna ihtiyaç var. Mesela CHP ve HDP’li kadınlar, bir araya gelebilmelidir. Erkeklerin ‘Hayır’ında bir ortaklık yok ama biz kadınların ‘Hayır’ında büyük ortaklık var. Bu ortaklığı mutlaka göstermeliyiz. Gösterebilirsek, Türkiye siyasetine de örnek oluşturabiliriz. Gerçek ilerici devrimci bir hareket, ancak kadınların yapabileceği bir şeydir.”

AMED/dihaber