Bizi takip edin

Dünya

Portekiz’deki yangında yaşamını yitirenlerin sayısı 62’ye yükseldi

->

-> 44

Portekiz’de ormanlık alanda çıkan ve köylere sıçrayan yangında yaşamını yitirenlerin sayısı 62’ye yükseldi. Yaşamını yitirenler için ulusal yas ilan edildi

Portekiz’de başkent Lizbon’a 130 km uzaklıktaki Figueirı dos Vinhos’a yakın ormanlık alanda yangın çıktı. Ülke genelinde 300 askeri birlik destek için olay yerine sevk edilirken, hükümet yetkilileri çıkan yangında bazıları itfaiyeci olmak üzere en az 57 kişinin öldüğü, 59 kişinin yaralandığını açıkladı. En az 18 kişinin Leiria bölgesinde Figueiró dos Vinhos’tan Castanheira de Pera’ya giden otoyolda araçlarının içinde alevlere yakalandığı bildirildi. Ağır yaralılar arasında 4 itfaiyeci ve bir çocuk da bulunuyor.Yangının ulaştığı civar köyler tahliye edildi; ancak yangın bazı evlere zarar verdi. Hükümet yetkilileri söndürme çalışmaları devam ettiğini ama sıcak hava ve rüzgarın söndürme işini zorlaştırdığını söyledi.

‘Ölü sayısı artabilir’

Portekiz Başbakanı Antonio Costa, yaptığı açıklamada, yangını büyük bir trajedi olarak niteledi. Costa, “Maalesef bu orman yangınları açısından son yıllarda gördüğümüz en büyük trajedi gibi görünüyor” dedi. Costa, ayrıca, ölü sayısının artabileceğini ve önceliklerinin tehlikede olabilecek olanları kurtarmak olduğunu kaydetti. Ülke çapında 40 dereceye varan sıcaklıklar nedeniyle 60’a yakın orman yangınının çıktığı ifade ediliyor. Yaklaşık bin 700 itfaiyeci, yangınları söndürmek için aralıksız çalışıyor.

AB Komisyonu Başkanı’ndan açıklama

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı açıklamada yardım için AB sivil koruma mekanizmasının devreye alındığını duyurdu.

Ulusal yas ilan edildi

Daha sonra açıklama yapan Portekiz İçişleri Bakanlığı, yaşamını yitirenlerin tamamının sivil olduğu, 16 kişinin araçlarında mahsur kalarak can verdiği belirtti. Yaşamını yitirenlerin sayısı 62’ye yükseldi. Portekiz hükümeti, yangın sonucu yaşamını yitirenler için 3 günlük milli yas ilan ettiğini duyurdu.