Bizi takip edin

Dünya

Trump döneminde ilk öncelik: Göreve devam etme

->

-> 13

Immanuel Wallerstein

Gezdiğim arkadaş ve aile çevresinde Donald Trump’a oy veren kimse olduğunu düşünmüyorum. Aynı şekilde, bu tahminimin ABD’deki orta sınıf çalışanlarının çoğu için de doğru olması mümkün. Ayrıca, bu insanların büyük bir bölümü Trump’a kafayı takmış durumda ve başkanları olmayı sonlandırmasını bekleyemeyecek.

Düzenli olarak Trump’ın görevde ne kadar kalabileceği konusunda tahminim soruluyor. Bu soruya verdiğim standart yanıtım iki gün ila sekiz yıl. Bu yanıt, soruyu soranları hiçbir zaman memnun etmiyor. Bunun ciddi bir değerlendirme olduğuna inanamıyorlar. Bu soruyu soranlar, Trump’ı “zararlı” bir kişi olarak görüyor ve bu görüşün Trump’a oy verenler de dahil toplumun geniş bir kesiminde yaygın olarak ve giderek artan bir şekilde paylaşılmamasını anlamakta zorlanıyor.

Bana soruyu soranlar açısından, bu ideolojik ve/veya ahlaki bir soru. Diğer insanlar bunu (en azından henüz) fark etmediyseler, bunun nedeni Trump’ın neye inandığı ve nasıl hareket ettiğine ilişkin yanlış veya yetersiz şekilde bilgilendirilmiş olmalarıdır. Bu iki olası sonuca ulaşabiliyorlar. İyimser sonuçta bilginin ışığı en nihayetinde karanlıkta kalan cahillerin önüne düşecek [yollarını aydınlatacak] ve Trump devrilecek. Karamsar sonuçta ise, çoğu insanın tutumunu değiştirecek bir şey yok; bu nedenle durum umutsuz.

Bu meselenin çerçevesini çizmek için oldukça yanlış bir yol. Trump, bir ideolog değil. Kesinlikle bir gündemi var ve onu takip etmek için elinden gelenin en iyisini yapacak. Fakat gündemi kendisinin dünyanın en güçlü kişisi olma konumuyla eşleştirdiği ABD başkanı olarak kalma olan esas önceliği ile karşılaştırılınca, kesinlikle ikincil öneme sahip. Bu görevde kalmak için geçici veya sürekli olarak gündemini feda etmek de dahil her şeyi yapabilir.

ABD başkanı olmaktan son derece gurur duyuyor. Muhabirlerden birisine muhabir değil de kendisi başkan olduğu için kendisinin doğru bir şey yapmış olması gerektiğini söyledi. O görevde bulunarak kendi durumunu onaylatmış oldu. Diğerlerinin kendisini övmesini istiyor ve kendi kendini bol bol övüyor. ABD’nin sahip olduğu ve muhtemelen de sahip olabileceği en iyi başkan olduğunu söylüyor.

Peki, Trump’ın görevde iki gün ila sekiz yıl kalacağını neden söylüyorum? Bunun nedeni görevde kalma önceliğini paylaşan tek kişinin kendisi olmaması. Bu öncelik ABD Kongre üyelerinin neredeyse tüm üyelerince paylaşılıyor. Bir başkanı görevinden almanın en az iki yolu bulunuyor: Başkan’ın görevlerini yerine getirmede yetersiz kaldığı nedeniyle Anayasa’nın 25. Maddesi’nden dolayı suçlamak veya bu maddeye başvurmak.

Kongre üyelerini özellikle de Cumhuriyetçi Parti’yi Trump’ı görevinden almak için ne hareket ettirir? Kendi görevlerinde kalmalarının büyük oranda Trump’ın görevinden kalmasının veya devam etmesine bağlı olduğuna inanmaları gerekir.

Tercih net. Onlar için net olmayan hangi seçeneğin kendileri için daha iyi olduğu. Bu nedenle, şimdilerde karar almaktan, görüş belirtmekten kaçınıyorlar ve belirli bir süre de böyle devam edecekler. Şu anda, Trump’ı görevinden alma sürecinin başlatılmasını kesin bir şekilde öneren kişileri (neredeyse tüm demokratları) desteklemenin açık bir avantajını görmüyorlar.

İki seçeneğin göreli avantajını değerlendirme işi, hiç de kolay değil. Büyük oranda kamuoyundaki algı değişimini okumakla ilgili yani hesaplaması herkesin bildiği son derece zor bir iş. Yani anketleri okuyorlar (fakat hangilerini). Kendi bölgelerindeki seçmenlerle bir araya geliyorlar (fakat hangileriyle). Finansal destekçilerle konuşuyorlar (fakat hangileriyle?).

Diğer çoğu göreceli kilitlenmiş durum gibi, bu blokaj diğer kişileri hemen hareket ettirecek ve dönüşen dalgaya göre hareket etmeye hızla hazır hale getirecek tamamen küçük ve beklenmeyen bir olayla açılabilir. Böyle bir şey iki gün içerisinde de olabilir veya Trump, görevdeki iki dönemini tamamlayacağı süre içerisinde hiç gerçekleşmeyebilir. Bu öngörülemez. Ancak bu ideoloji veya gündemle ilgili değildir. Bu görevde kalmak amacıyla görevde kalmakla ilgilidir.

ÇEVİRİ