Bizi takip edin

Dünya

Trump’ın yeni hedefi Küba

->

-> 20

Seçim kampanyası sırasında ekibinin Rusya ile gizli görüşmeleri, maddi menfaat sağlamaları yönündeki krizin soruşturmaya dönmesiyle sıkışan ABD Başkanı Donald Trump, İran ve Kuzey Kore’den sonra bu kez Küba’yı hedef tahtasına oturttu

ABD Başkanı Donald Trump, kendisinden önceki Başkan Barack Obama tarafından imzalanan ve Küba ile ABD arasında 50 yıl sonra ilk kez diplomatik ilişki ve normalleşmeyi getiren anlaşmayı, tek taraflı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

ABD Başkanı Donald Trump, FBI eski Direktörü James Comey’i kovmasıyla ilgili soruşturma altında olduğunu açıkladı. Trump, Tweet’inde “Bana FBI direktörünü kovmam gerektiğini söyleyen adam tarafından, FBI direktörünü kovmam gerekçesiyle soruşturma altındayım! Cadı avı” dedi. Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in işletmelerinin de Rusya soruşturmasını yürüten özel savcı Robert Mueller tarafından soruşturulduğu iddia edildi. Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in de Rusya ve Türkiye adına para karşılığı lobi yaptığı ortaya çıkmıştı. Flynn, medya gerçekleri açığa çıkarılınca istifa etmek zorunda kalmıştı. İçeride etrafındaki çember daralan Trump ise; Kuzey Kore, İran gibi ülkeler ile kriz tırmandırarak dikkatleri bu yöne çekmeye çalıştı. Trump, kriz tırmandırıp hedef bölgelere yakın ülkelere silah satarken, bu kez Küba’yı hedefine aldı.

Kararnamede ne var?

Trump, başkanlık özel yetkisini kullanarak Küba ile ilişkiler konusunda yeni bir karara imza attı. Küba ile normalleşme sürecini fesetti. Miami’de, imza öncesi yaptığı konuşmada Obama’ya ve Küba yönetimine yönelik sert eleştirilerde bulunan Trump, Küba’ya seyahat ve para gönderme kurallarını sıkılaştıracaklarını vurguladı. Trump, Obama’nın Küba ile “korkunç ve yanlış anlaşmasını” iptal ettiğini söyleyerek, “Artık komünist baskı karşısında sessiz kalmayacağız” dedi. Trump, “Yatırım ve turizmden elde edilen kâr, doğrudan orduya gidiyor. ABD dolarının, Küba vatandaşlarını sömüren ve onları baskı altında tutan bir askeri yönetimi desteklemesini istemiyoruz. Derhal yürürlüğe girmek üzere, önceki ABD yönetiminin Küba ile yaptığı tek taraflı anlaşmayı iptal ediyorum” diye konuştu.

Elçiler ne olacak?

Karar, seyahat ve ticaret alanındaki bazı kısıtlamalar içerse de iki ülke arasındaki ilişkileri tamamen kesmiyor. İki ülke arasında büyükelçiliklerin görevlerini sürdüreceğini belirten Trump, “Küba’ya yapılan yatırımlar ve turizm, doğrudan askeri yönetime kazanç sağlıyor. Rejim parayı alıyor ve piyasayı denetimi altında tutuyor. Bir önceki yönetimin yürürlüğe koyduğu Başkanlık Kararnamesi’nin sonucunda; Küba’da baskı, demokratik hareketlere ve barışa saldırı arttı” diye konuştu. Trump, rejimi barbar ilan ederek, “Tanrı’nın yardımıyla, yakında özgür bir Küba elde edebileceğiz. Komünizm, şimdiye kadar denenen, her ulusu yok etti” dedi. ABD vatandaşlarının Küba seyahatleriyle ilgili düzenlemeler sertleştirilecek. ABD vatandaşları ancak kültürel, dini ve akademik bir değişim programı söz konusu olduğunda ya da akrabalarını ziyaret etmek için Küba’ya gidebilecek. ABD’li turizm şirketlerinin ve pek çok alanda iş yapan Küba ordusuna ait iş yapan şirketlerin faaliyetleri ise, sınırlandırılacak; Küba ordusu ve istihbarat servisine doğrudan ödeme yapılması yasaklanacak. Obama, Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile birkaç kez görüşmüştü ve 88 yıl aradan sonra mart 2016’da Havana’yı da ziyaret eden ilk ABD başkanı olmuştu. Obama’dan önce Küba’yı en son ziyaret eden ABD Başkanı 1928 yılında Calvin Coolidge olmuştu.

WASHINGTON