Bizi takip edin

Haber

Xîzan’da askerler köydeki bahçeleri tarıyor

->

-> 51

Xîzan’ın 4 köyünde süren askeri operasyon kapsamında Yaylacık ve Yolbilen köylerinde ev baskınları da devam ediyor. Köydeki bahçelerin askerler tarafından tarandığı iddia edilirken, bir köylünün gözaltına alındığı öğrenildi

Bedlîs’in Xîzan (Hizan) ilçesine bağlı Yaylacık (Akunüs), Çalışkanlar (Kekulan), Yolbilen (Xulebir) ve Sarıtaş (Huzera) köyleri ile bağlı mezralarda başlatılan operasyon 4’üncü gününde devam ediyor. Operasyon nedeniyle köylülerin dışarıya çıkmasına izin verilmezken, hayvanların da 4 gündür ahırlarda tutulduğu öğrenildi. Özellikle Yolbilen ve Yaylacık köylerinin kırsallarının yanı sıra evlerin bahçelerinin de askerlerce tarandığı ifade edildi. Yolbilen köyünün 1 kilometre altında bulunan karayolundan geçen 4 adet panzerle Yolbilen ve Yaylacık köylerindeki bahçelerin tarandığı iddia edilirken, 4 köyde de askerlerin bekleyişi devam ediyor.

Bir kişi gözaltına alındı

Yine Yolbilen köyünde Muzaffer Altın adlı yurttaşın askerlerce gözaltına alındığını bildiren yurttaşlar, Altın’ın nereye götürüldüğü bilgisine ise ulaşamadıklarını ifade etti. Yüzlerce asker ve korucu ile başlatılan operasyon sürüyor.

BEDLÎS / dihaber