Bizi takip edin

Haber

Askerlerin vurduğu köylünün ağabeyi: Vurduktan sonra işkence ettiler

->

-> 81

Licê’de dere kenarındaki bahçesine giden Osman Yalavuz isimli köylü, askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralandı. Yalavuz’un ağabeyi Baki Yalavuz, kardeşinin bilinçli bir şekilde vurulduğunu ve daha sonra işkence edildiğini dile getirdi

Amed’in Licê ilçesine bağlı Türeli (Beşişte) köyünün hemen yanından geçen Sarum Çayı’ndaki bahçesine giden 34 yaşındaki Osman Yalavuz adlı yurttaş askerler tarafından açılan ateşle ağır yaralandı. Yalavuz, ambulansla Amed’deki Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Sol omzundan giren kurşunun ciğerlerine zarar verdiği Yalavuz, yoğun bakımda tutuluyor.

Öte yandan çok sayıda köylüyü bir süre alıkoyan askerlerin, köyde yaşayan amca Mehmet Yalavuz ile yeğeni Mesut Yalavuz’un gözaltına alındığı ancak nerede olduğu bilinmiyor. Askerin köydeki ablukası sürüyor.

‘Ya gözaltına alıyor ya vuruyorlar’

Olaya ilişkin konuşan Osman Yalavuz’un ağabeyi Baki Yalavuz, Licê’de yürütülen askeri operasyonların sivilleri hedef aldığını söyleyerek, kardeşinin bu nedenle vurulduğunu aktardı. 90’lardan bu yana köylerinin baskı altına olduğunu dile getiren Yalavuz, bunun yerleşim alanlarını terk etmediklerinden kaynaklı yapıldığını söyleyerek, “Ne zaman bizim köye operasyon yapılsa askerler köyde gördükleri gençleri ya gözaltına alıp tutukluyor ya da direk vuruyor. Kendi köyümüzde mağdur oluyoruz” dedi.

‘Davacı olacağız’

Olayın takipçisi ve davacısı olacaklarını kaydeden Yalavuz, “Askerler gençlere ‘Sizin ne işiniz var köyde’ gibi saçma sapan sorular yöneltiyor. Şu an operasyona çıkan askerler de ‘OHAL’den kaynaklı istediğim şeyi yaparım. İstediğimi katlederim. Kimse de bana karışamaz. Beni yargılayamaz’ düşüncesiyle hareket ediyor” diye konuştu.

‘İşkence edildi’

Kardeşinin bilinçli bir şekilde vurulduğunu dile getiren Yalavuz, “Kardeşime hiç ‘dur’ ihtarında bulunmadılar ya da herhangi bir şey demeden vurmuşlar. 3-4 şarjör ateş edilmiş. Sadece bir kurşun isabet etmiş. Önce vurmuşlar ardından işkence etmişler. Aradan 3 saat geçtikten sonra hastaneye kaldırmışlar. Kardeşim ağır yaralı olmasına rağmen şu an hastanede kelepçe takılı olarak tedavi ediliyor” bilgisini verdi.

AMED / dihaber