Bizi takip edin

Haber

Ayşe Deniz Karacagil’in anne ve babası serbest bırakıldı

->

-> 26

Rakka’yı özgürleştirmek için başlatılan operasyonda yaşamını yitiren Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan ve babası Ömer Karacagil, havalimanında gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Erçağan ve Karacagil, çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı

Rakka’yı özgürleştirmek için başlatılan Fırat’ın Gazabı Hamlesi kapsamında savaşırken yaşamını yitiren Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan ve babası Ömer Karacagil gözaltına alındı. Beyrut’tan İstanbul’a giriş yaptıkları Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pasaport kontrolünde gözaltına alınan Erçağan ve Karacagil’in “örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla haklarında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltında alındıkları öğrenildi. Erçağan ve Karacagil’in Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’ne götürülen Erçağan ve Karacagil, ifade işlemlerinin ardından “örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklama talebiyle mahkeme sevk edildi. Savcılık, Erçağan ve Karacagil’in Rojava’da kızlarının cenaze töreninde yaptıkları konuşmaları delil olarak gösterdi. Erçağan ve Karacagil, çıkarıldıkları mahkeme tarafından “adli kontrol talebi”yle serbest bırakıldı.

‘Kızım Kobanê halkına emanettir’

Karacagil’in anne ve babası, kızlarının cenaze törenine katılmak üzere Kobanê’ye gitmişti. Anne Nuran Erçağan cenaze töreninde yaptığı konuşmada, “Merhaba direnişin şehri Kobanê, merhaba direnişin kırmızı kenti Kobanê. Kızım ‘Yanı başımızda bir savaş var, görmüyorlar anne’ dedi. Ve buralara kadar geldi. Arkasından bizi de getirdi. Ve bana sizi vasiyet ederek, ‘Büyük ailesi’ dediği kişilerle tanıştırdı. Kızım Kobanê halkına emanettir. Kobanê’ye sahip çıkan güzel halk kızım size emanettir. Kızım Suriye, İran, Irak ve tüm Ortadoğu halklarına umut olsun, destan olsun. Ben sizi hiç unutmayacağım, gideceğim her yerde sizi anlatacağım. Nasıl onunla savaştığınızı anlatacağım. Burada birbirini tanımayan beş kişi Kobanê halkına emanettir” demişti.

İSTANBUL