Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Basın davaları haftası

->

-> 12

Basına yönelik baskılara hergün yenileri eklenirken, gazetecilere yönelik açılan davaların duruşmaları ise, görülmeye devam ediyor. Bu hafta birçok basın davası görülecekken, bu haftaya damga vuracak davalar ise, KHK ile kapatılan Özgür Gündem davaları

Hüseyin Aykol

Bu hafta medyanın konuşacağı konuların başında, herhalde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “adalet” istemli yürüyüşü olacak; ancak haftaya asıl damgasını vuracak olan konunun basın duruşmaları olması bekleniyor. Nitekim bugün Ahmet ve Mehmet Altan kardeşlerin de içinde olduğu basın mensuplarına açılan davanın ilk duruşması görülecek.

Kapatma, soruşturma ve dava

Nöbetçi Yayın Yönetmenlerimiz Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’in tutuklanmasının birinci yıldönümüne denk gelecek şekilde salı günü, kamuoyunca KCK-Basın Davası olarak bilinen ve 46 gazeteci arkadaşımızın yargılandığı davaya devam edilecek. Çarşamba günü yargılanacak olan Ayşe Düzkan, Ragıp Duran, M. Ali Çelebi ve Hüseyin Aykol’un duruşmasından karar çıkabilir. Perşembe günü ise kapatılan Özgür Gündem davasının üçüncü duruşması yapılacak. Buraya nasıl geldiğimizi hatırlayalım: Özgür Gündem gazetesine yönelik baskılar, soruşturma ve davalar, Temmuz 2015 tarihli MGK toplantısında alınan kararlar ertesinde başladı. Öncelikle gazetenin internet sitesi toplamda 5 kez erişime kapatıldı. Özgür Gündem’in yayınladığı haber ve köşe yazıları dava konusu olurken, yargılamalara haberin gazetecisi, makalenin köşe yazarının yanı sıra, sorumlu yazı işleri müdürü ve gazetenin eş genel yayın yönetmeleri de dahil edilmeye başlandı. Soruşturmalar, davalara dönüştürüldü. Gazetenin Yazıişleri Müdürü Reyhan Çapan ve Eş Genel Yayın Yönetmenlerinden Emire Eren Keskin’e açılan soruşturmaların hemen hemen hepsi davaya dönüştü. Çapan ve Keskin hakkındaki davaların sayısı 140’ı geçmiş bulunuyor. Davalarda verilen hapis ve para cezaları hakkında yapılan itirazlarda Yargıtay ve Bölge Mahkemelerine giden dosya sayısı 20’yi geçmiş durumda.

Her soruşturma davaya dönüştü

Davaların bu denli yoğunlaşması üzerine Reyhan Çapan ve Emire Eren Keskin, 25 Mart 2016’da künyeden çıkarıldı. Yazıişleri Müdürlüğü’ne İnan Kızılkaya getirilirken; Hüseyin Aykol, Eş Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürdü. Bu tarihten itibaren, Yazıişleri Müdürü Kızılkaya’ya açılan soruşturmaların hemen hemen hepsi, bilahire davaya dönüşürken; Kızılkaya ve Aykol hakkında birlikte açılan davaların sayısı 60’ı geçmiş bulunuyor. Gazeteye yönelik dava bombardımanına dikkat çekmek amacıyla 4 Mayıs 2016’dan itibaren, Nöbetçi Yayın Yönetmeni uygulaması başladı. Her gün bir başka kişi, bir günlüğüne Yayın Yönetmeni oldular. Söz konusu 100 gazeteci, aydın ve siyasetçinin çoğuna, gazetenin Yazıişleri Müdürü Kızılkaya ile birlikte soruşturma açıldı. Davaya dönüşen bu soruşturmalarda, Nöbetçi Yayın Yönetmenlerine hapis ve para cezası verilmeye başlandı. Bu arada, Nöbetçi Yayın Yönetmenleri’nden TİHV Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı, RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar-yayıncı Ahmet Nesin, 20 Haziran’da tutuklandılar. Tutuklamaya tepki olarak, sonlandırılması düşünülen Nöbetçi Yayın Yönetmenliği Can Dündar’ın da sıraya girmesiyle devam ettirildi.

Kapatma ve baskın

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından hakkında kapatma kararı verilen Özgür Gündem gazetesi 16 Ağustos 2016’ta polislerce basıldı. Polislere arama kararını göstermesini isteyen gazete çalışanları tartaklanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar iki gün sonra serbest bırakılırken, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Bilir (Zana) Kaya ile Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya 22 Ağustos 2016’ta tutuklandı. Özgür Gündem’in kapatıldığı günün gecesinde, gazetenin künyesinde bulunan herkesin evi basıldı. Gazetenin sembolik bir kurumu olan Yayın Danışma Kurulu’nda bulunan Aslı Erdoğan, evinden gözaltına alındı. 19 Ağustos 2016’ta Aslı Erdoğan, mahkemece tutuklandı. 16 Ağustos 2016’ta polis tarafından basılarak kapatılan Özgür Gündem gazetesi, 29 Ekim’de KHK ile kapatıldığı duyurulan (DİHA, Jinha, Azadiya Welat, Tiroj) yayın organlarına da dahil edildi. Gazete, böylece iki kez kapatılmış oldu. Gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyelerinden Necmiye Alpay, ifade vermek üzere gittiği Çağlayan Adliyesi’nde 31 Ağustos’ta tutuklandı. Erdoğan ve Alpay’ın tutuklanması, dünya çapında protestolara neden oldu. Erdoğan ve Alpay, 29 Aralık 2016’ta, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Bilir Kaya ile birlikte tahliye oldular.

16 isme hapis ve para cezası

Kapatılan Özgür Gündem’in künyesinde bulunan kişilere yönelik dava devam ederken, künyeden iki kişi (Gazetenin İmtiyaz Sahibi Kemal Kınacı ve Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya) halen cezaevinde bulunuyor. Davaları sonuçlanan Nöbetçi Yayın Yönetmenleri’nden ceza alanların isimleri ve aldıkları cezalar ise şöyle: Şanar Yurdatapan: 15 ay hapis ve 6 bin adli lira para cezası (cezası onaylandı), Aydın Bodur: 15 ay hapis ve 6 bin adli lira para cezası, Yıldırım Türker: 22 ay 15 gün hapis cezası (onandı), Kumru Başer: 15 ay hapis (onandı), Çilem Büyükkeleş: 15 ay hapis, 6 bin lira adli para cezası (onandı), Nadire Mater: 15 ay hapis ve 6 bin TL adli para cezası (hapis cezası ertelendi), Ayşe Batumlu: 15 ay hapis cezası (hapis cezası ertelendi), Cengiz Baysoy: 15 ay hapis ve 6 bin lira adli para cezası (hapis cezası ertelendi), Jülide Kural: 15 hapis ve 6 bin adli para cezası, Hasan Cemal: 6 bin adli para cezası, Faruk Balıkçı: 6 bin adli para cezası, Dicle Anter: 7 bin lira adli para cezası, Derya Okatan: 7 bin lira adli para cezası, Murat Çelikkan: 18 ay hapis cezası verildi ve cezası ertelenmedi. Prof. Beyza Üstün: 15 ay hapis cezası verildi ama cezası ertelendi. Murat Uyurkulak’a verilen 15 ay hapis cezası usulden bozularak, mahkemeye geri gönderildi.

Davası devam edenler: Can Dündar, Tuğrul Eryılmaz, Faruk Eren, Ertuğrul Mavioğlu, Celal Başlangıç, H. Hüseyin Tahmaz, İhsan Çaralan, Öncü Akgül, Fehim Işık, Ayşe Düzkan, Ragıp Duran, Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin, Celalettin Can, Veysi Atay…