Bizi takip edin

Haber

Başına poşet geçirip yol boyunca işkence yaptılar

->

-> 8

DTK, HDK, TJA, DBP ve HDP yöneticilerine yönelik operasyonda gözaltına alınanların sayısı 29’a yükseldi. Sivil polisler tarafından Xelfetî’de gözaltına alınan Hanım Ayhan’a, Riha’ya gidene kadar yolda başına poşet geçirip işkence yapıldığı öğrenildi

Tevgêra Jinên Azad (TJA), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üye ve yöneticilerine yönelik 14 Haziran’da başlatılan operasyonda gözaltına alınanların sayısı 29’a yükseldi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında birçok ilde gözaltına alınanan yurttaşlara işkence yapıldığı ortaya çıktı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen 29 kişinin 2016 yılında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı ve soruşturma için gizlilik kararı alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların “KCK’den aldıkları talimatlarla hareket etmek” ile suçlandığı belirtildi.

İlçe’den İl’e geçene kadar işkence!

Operasyon kapsamında Helbest İlkan ve Hanım Ayhan’ın gözaltına alındığı sırada işkenceye maruz kaldığı öğrenildi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan İlkan ve Ayhan maruz kaldıkları işkenceyi kendilerini ziyaret eden İHD Amed Şubesi avukatlarına anlattı. Ayhan, Riha’nın (Urfa) Xelfetî (Halfeti) ilçesinde öğle saatlerinde sivil polisler tarafından gözaltına alındığını aktardı. Avukatlara, Xelfetî’den Riha’ya götürüldüğü sırada polislerin kafasına poşet geçerek, yol boyunca darp ettiğini, kafasında şişlikler ve morluklar oluştuğunu, sol dirsek altında işkence izi olduğunu söylediği öğrenildi.

Polis şiddet Mersin’de de sürdü

Mersin’de gözaltına alınan Helbest İlkan ise, polis şiddeti nedeniyle sol gözaltında şişlik ve morluklar oluştuğunu söyledi. Ayhan ve İlkan, muayenede doktorların darp raporu vermediğini aktardı. Amed’de getirilen Aydın ve İlkan, burada yapılan muayenede darp edildiklerine dair rapor alabildi. Avukatlar, gözaltındaki işkence nedeniyle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacak. 9 kişinin ne zaman adliyeye çıkarılacağı konusunda bilgi edinilemedi.

Kanser hastası hala gözaltında

Öte yandan, gözaltında tutulan kadın siyasetçilerden kanser hastası Şah Can Tünen’in sağlık durumunun ise kötüye gittiği belirtildi.

Gözaltında olan bir kişinin ismi öğrenilmezken geri kalan 28 kişinin isimleri şöyle: Nalan Gözden, Mehmet Güzel, A. Baran Dağ, Sibel İldan, Ercan Aslan, Yüksel Baran, Zeynep Altınkaynak, Sara Aktaş, Ayşe Gökkan, Şahcan Tünel, Salih Keleş, Selahaddin Kaygusuz, Hatice Uçar, Kerem Duruk, Necla Nergiz, Sibel Elvan, Devran Balkaş, Hasan İnatçı, Helbest İlkan, Cengiz Sökmen, Paşa Şeker, Ebubekir Budak, Ayşe Yağcı, Evren Ortaç, Hanım Aydın, Gül Kızıltaş, Selahattin Çap ve Kırmızı Baş.

AMED / dihaber