Bizi takip edin

Haber

Cami imamları da operasyona çıktı!

->

-> 77

Licê, Dara Hênê ve Pasûr üçgeninde 10 bin asker, polis ve korucunun katıldığı operasyona cami imamları da dahil oldu

Amed’in Licê ve Pasûr (Kulp) ile Çewlîg’in (Bingöl) Dara Hênê (Genç) ilçesinde 10 bin asker, özel harekat polisi ve korucunun katılımıyla başlatılan operasyon günlerdir sürüyor. Son 20 gündür çoğunluğu çevre ve batı illerinden getirilen özel birliklerin operasyonuna cami imamlarının da götürüldüğü öğrenildi. Pasûr ilçesine bağlı Berdan mezrası cami imamı ile Totaniya köyü imamının operasyonda yer aldığı bildirildi. İmamların aynı zamanda korucu kadrosunda olduğu ileri sürüldü.

İmamların Ramazan ayında operasyona katılmasıyla camiler de boş kaldı. Köy sakinleri, dini görevde bulunan kişilerin operasyona katılmasına tepki gösterdi. Köylüler kendi imkanları ile yaptıkları camide imam olmadığı için ibadetlerini evlerinde yaptıklarını dile getirdi.

Askerler birbirini vurdu

Dersim’de devam eden operasyonlarda iki asker yaralandı. Askerlerin birbirini vurduğu belirtildi. Valilik, olayın “kazaen” yaşandığını iddia etti. Geçtiğimiz günlerde de Bedlîs’te operasyona çıkan askerler arasında tartışma çıkmış, çok sayıda asker yaralanmıştı. Dersim’in Qisle (Nazımiye) ilçesi kırsalında operasyona çıkan askerlere de önceki gün saldırı yapıldı. DHA, saldırı sonrası çıkan çatışmada 1 askerin yaşamını yitirdiğini 2 askerin de yaralandığını aktardı.

Yine polis aracı: 2 ölü

Amed-Bingöl karayolunda özel harekat polislerini taşıyan araç, yolcu minibüsüne çarptı. Çarpışma sonucu 2 kişi öldü, 18 kişi yaralandı. Yaralılar, 112 acil servis ekipleri ve helikopter ambulansla kentteki hastanelere sevk edildi. Bölgede son dönemde polis araçlarının “kazaları” nedeniyle onlarca yurttaş, yaşamını yitirdi. Polislerin nefret duygusuyla araçları silah gibi kullandığı, “kaza”ların bilinçli olduğu belirtiliyor.

Tendürek’e sevkiyat sürüyor

Çatışmaların ara ara yaşandığı Agirî’nin Giyadîn (Diyadin) Bazîd (Doğubayazıt) ilçeleri ile Wan’ın Ebax (Çaldıran) ilçesi arasında bulunan Tendürek bölgesine çok sayıda sivil araçla özel harekatçıların sevk edildiği belirtildi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre; Heron hareketliliğinin kesintisiz sürdüğü bölgeye önceki gün çok sayıda sivil araçla giden özel timler, korucular eşliğinde Gola Pelexê, Girê Nêrîya ve Gurd alanlarına konuşlandı. Özel harekatçıların zaman zaman yaylacıların alanlarına girerek tedirginlik yarattığı bölgede, Tutek köyü etrafında ise sivil giyimli silahlı kişilerin dolaştığı belirtildi. Bölgede 24 Mayıs’tan bu yana yoğunlaşan hava hareketliliği de sürüyor.

TSK’nin operasyon girişimi sürüyor

İç siyasette sıkışan AKP iktidarının Güney Kürdistan’a dönük operasyon girişimi de sürüyor. TSK’nin 16 Haziran günü Zap bölgesine yönelik başlattığı saldırıya ilişkin HPG, dün açıklama yaptı. ANF’de yer alan açıklamada, dünkü eylemlerde 31 askerin yaşamını yitirdiği kaydedildi. Wan’ın Elbax (Başkale) ilçesinde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren 3 PKK’linin kimlik bilgileri de açıklandı. ANF’de yer alan habere göre yaşamını yitirenlerin kimlik bilgileri şöyle: Wan doğumlu Ayşe Ayhan, Colemêrg doğumlu Fikri Duşkun ve Amed doğumlu Özgür Oskan. Dersim’de yaşamını yitiren PKK’lilerin ise, Amed doğumlu Şahin Kara, Agirî doğumlu Tuba Gül olduğu açıklandı.

AMED