Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Cezaevi Müdürü: OHAL var dilekçelerinizi yırtıyorum

->

-> 77

Cezası bir yılın altına düşen Mustafa Kengiş adlı tutsağın ‘Denetimli serbestlik’ uygulamasından yararlanmak için yaptığı başvuruya, Düzce Cezaevi Müdürü ‘OHAL var. Boşuna dilekçe vermeyin. Verdiğiniz dilekçeleri yırtıyorum’ yanıtı verdi

Riha’nın (Urfa) Sewrêg (Siverek) ilçesinde 2012 Newrozu’na yapılan polis saldırısı sonrası “örgüt üyeliği” iddiası ile tutuklanan 23 yaşındaki Mustafa Kengiş, cezasının bir yılın altına düşmesi üzerine “denetimli serbestlik” uygulamasından yararlanmak için, kaldığı Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi’nin yönetimine başvurdu. Cezaevi müdürü, Kengiş’in başvurusuna Olağanüstü Hal’i (OHAL) gerekçe göstererek skandal bir cevap verdi. Kengiş’in başvuru dilekçesine “OHAL var. Boşuna dilekçe vermeyin. Verdiğiniz dilekçeleri yırtıyorum ben” yanıtının verildiği belirtildi.

Babası Sefer Kengiş’e cezaevinde yaşadıklarını aktaran Kengiş, diğer taleplerinin de kabul edilmediğini belirterek, mektuplarının verilmediğini, kitaplarına el konulduğunu, gazete ve dergilerin verilmediğini kaydetti.

Konu ile ilgili dihaber’in ulaştığı Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi Müdürü, herkesin özgür bir şekilde dilekçe verme, gazete, dergi ve kitaba ulaşma hakkının olduğunu söyledi.

dihaber