Bizi takip edin

Kadın

İçlerinde polisin de olduğu 17 cinsel istismar sanığı serbest!

->

-> 17

İstanbul’da E. adlı bir çocuk, içinde özel harekat polisinin de bulunduğu 17 erkeğin cinsel istismarına maruz bırakıldı. Annesi tarafından fuhuşa zorlanan çocuğun, ifadesinde 17 erkeği de teşhis etmesine rağmen dava ile ilgili tutuklu sanık yok

İstanbul Ümraniye’de bulunan bir evde E., isimli 15 yaşındaki çocuğun Ali E., ile birlikte annesi Nazlı C., teyzesi Nurhayat ve teyzesinin kızları B.Ö. ile H.C. tarafından fuhuşa zorlandığı ortaya çıktı. 15 Kasım 2016 tarihinde Ümraniye Asayiş Büro Amirliği’ne gelen ihbarla eve yapılan baskında E.’nin fuhuşa zorlandığı tespit edildi ve E. ile anne Nazlı C., teyze Nurhayat C., ve B.Ö ile H.C gözaltına alındı. E., emniyet ifadesinde annesiyle beraber 17 sanık hakkında eşkâl bildiriminde bulundu.

Gözaltına alınanlar serbest

E.’nin ifadeleri doğrultusunda gözaltına alınanlar arsında ise, daha önce Kürt kentlerinde özel harekat polisi olan ardından da İstanbul’da bir hava alanında çevik kuvvet olan Abdülkadir H. ile birlikte farklı mesleklerden Ali E., Sedat Hüseyin Y., Mustafa Ö., Volkan A., İmdat O., Hasan K., Yusuf Ç., Berat Ç., Sindar T., İsmail K., Oktay K., Yalçın K., Volkan T., Muhammed Yılmaz K., Süleyman B., Şahin K.’nin de bulunuğu 17 erkek gözaltına alındı. Gözaltına alınan bu erkekler, emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

17 sanık hakkında dava açıldı

Anadolu Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada yer alan Bilirkişi Raporu’nda, E.’nin 17 sanığın lakaplarından bedenlerinde bulunan dövmelere ve yaptıkları işlere kadar teşhis ettiği görüldü. İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi’nce hazırlan iddianamede ise 17 sanık hakkında, “Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı” ve “Değişik zamanlarda birden fazla çocuğu belli haklarından yoksun kılma” suçlarından dava açıldı.

‘Dışarda başıma kötü şeyler geliyor’

E.’nin emniyet ifadesinin yer aldığı ifadede ise E., cinsel istismara maruz bırakıldığını ve maruz bırakıldığı istismar sonucu annesi tarafından fuhuşa zorlandığı yer aldı. Fuhuşa zorlanmasının ardından Maltepe Çocuk Amirliği’ne gidip ‘başıma dışarıda kötü şeyler geliyor beni koruma altına alın’ diyen E.’nin, ancak annesinin kendisini fuhuşa zorladığını söyleyemediğini ve yurda yerleştirildikten sonra ertesi gün annesi tarafından tekrar yurttan alındığı belirtildi.

Annesi sevsin diye…

Şikayetçi olayan çocukla ile ilgili sosyal inceleme raporuna düşen not ise, “Annesine karşı bağının güçlü olduğu, annesi tarafından bu bağdan faydalanılarak istismar edildiği, annesi tarafından sevilmesi ve istenmesi için annesinin yaşamasını istediği olaylara sessiz kaldığı” şeklinde oldu.

Polis açığa alındı

Suçlamaları kabul etmeyen anne Nazlı C. ile 4 kişi, ilk ifadelerinin ardından tutuklandı ancak tutuklananlar ilk celsede serbest bırakıldı. Diğer kişiler ise, “Adli Kontrol Şartıyla” serbest bırakıldı. Çevik kuvvet polisi Abdülkadir H. ise açığa alındı. Nazlı C.’nin diğer çocuğu A.’nın koruma altına alındığı öğrenilirken, E.’nin ise koruma altına alınıp alınmadığı bilinmiyor. Dava duruşmasının 3. celcesi ise, İstanbul Anadolu Adliyesi’nde 27 Eylül’de görülecek.

Rojda Oğuz/İstanbul- Şûjin