Bizi takip edin

Politika

‘Karanlığın üzerine yürüyelim’

->

-> 45

‘Adalet Yürüyüşü’ne Meletî’den katılan HDP’li Barış Kalkan, yürüyüşün anlamlı olduğunu söyledi. Yürüyüşe, çocuklarının geleceği için yürüdüğünü kaydeden Burçak Yorulmaz da, ‘Nerede haksız bir tutuklama varsa oraya yürüyelim, karanlığın üzerine yürüyelim’ dedi

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı “Adalet Yürüyüşü” 5’inci gününde devam ediyor. Yürüyüşe farklı kesimlerden destek ve ziyaret günden güne artıyor. Meletî’den (Malatya) yürüyüşe katılan Barış Kalkan, bir HDP’li olarak her şeye rağmen bu yürüyüşü anlamlı bulduğunu belirterek, “Yorgun değiliz, kararlıyız sonuna kadar yürüyeceğiz” dedi. Hedeflerinin geleceği kurtarmak olduğunu kaydeden Kalkan, bunun yolunun da İstanbul’da durmak değil Edirne’ye ulaşıp haksız yere tutuklanan herkesi sahiplenmek olduğunu vurguladı.

‘Tüm kesimler yürüyüşte buluşmalı’

16 Nisan referandumu sürecinde ortaya çıkan “Hayır” cephesini hatırlatan Kalkan, şimdi de tüm kesimlerin “Adalet Yürüyüşü”nde buluşması gerektiğini dile getirdi. Diktatörlüğe karşı birleşmekten başka seçeneklerinin olmadığını vurgulayan Kalkan, şöyle dedi: “Hükümet bunun tam tersini yapmak istiyor 2019’a kadar “Hayır” cephesini parçalayıp Başkanlığa ulaşmak istiyor. Bunun farkında olmalıyız ki söylemlerimiz genel olmalı. Özellikle CHP yönetimindeki insanlar söylemlerini genel tutmalı aksi taktirde ‘Hayır’ cephesi parçalanır.”

‘Sürecin sorumlusu CHP’

CHP’nin dokunulmazlıklar konusundaki tutumunu eleştiren Kalkan, “HDP’nin bu yürüyüşte yer alması gerektiğini düşünüyorum. Ancak CHP’nin ciddi bir özeleştiri vermesi gerekiyor. Çünkü şu anki sürecin yaşanmasında CHP’nin payı büyük, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ‘Evet’ dedi. HDP ince bir davranış sergileyerek ‘adalet yürüyüşüne’ yeşil ışık yaktı” şeklinde konuştu. Kalkan son olarak, “Bir HDP’li olarak bu yürüyüşe katılıyorum. CHP’ye kırgınım ancak her şeye rağmen bu yürüyüş çok anlamlı” diye kaydetti.

‘Yürüyüş 16 Nisan’da başlamalıydı’

Mersin’den yürüyüşe katılan Burçak Yorulmaz da, “Adalet aramaya geldim” dedi. Karşılaştığı dayanışmayı “Keşke memleket olarak böyle olabilsek, bu ruhu yakalayabilsek” sözleriyle değerlendiren Yorulmaz, “İstanbul’a girip giremeyeceğimizi dahi bilmiyoruz. Müdahale edebilirler ve bizi İstanbul’a sokmak istemeyebilirler. Ancak umudumuz var direneceğiz. Bu yürüyüş için geç kalındığını düşünüyorum. Bu yürüyüşe 16 Nisan’da başlamalıydık, referandumdan sonra evimize gitmemeliydik. Ancak her şeye rağmen önemli bir yürüyüş” ifadelerini kullandı. Referandumda sandık başkanı olduğunu aktaran Yorulmaz, “Yapılanlar çok barizdi referandumda ‘Hayır’ çıktı ancak hile karıştırıp ‘Evet’ çıkardılar. Bence o zaman sokağa çıkmalıydık” dedi.

‘HDP’lilerin tutuklanması bardağı taşıran son damla’

Tüm muhalefetin susturulmak istendiğini kaydeden Yorulmaz, “Bizim de buna karşı birleşmemiz gerekiyor” sözlerini kullandı. HDP’li vekillerin tutukluluğuna işaret eden Yorulmaz, “HDP’li vekillerin tutukluluğu bardağı taşıran son damla oldu. O günden beri biz CHP’liler bir şeyler yapmayı bekliyoruz” diye aktardı.

‘Edirne’ye kadar yürümek istiyorum’

HDP’liler ile birlikte yürümek istediğini ancak sadece bununla sınırlı olmadığını söyleyen Yorulmaz, “İstanbul’a girip giremeyeceğimizi bilmiyorum ancak İstanbul’da bitmesini istemiyorum, ben Edirne’ye kadar yürümek istiyorum. Hatta sadece Edirne’de de bitmesin nerede haksız bir tutuklama varsa oraya yürüyelim, karanlığın üzerine yürüyelim” diye konuştu.

‘Çocuklarımın geleceği için yürüyorum’

İki çocuğunun geleceğinden endişe ettiğini söyleyen Yorulmaz, “Kendimize gelmeliyiz insan olduğumuzu hatırlamalıyız” dedi. Kendisinin Türkmen Yörük olduğunu aktaran Yorulmaz çocuklarını milliyetçi olarak yetiştirmek istemediğini belirtti. Çocuklarının geleceği için de yürüdüğünü söyleyen Yorulmaz, “Nereye varırsa oraya kadar yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.

ANKARA / dihaber