Bizi takip edin

Dünya

Londra’da kamyonetle yayalara saldırı

->

-> 8

Londra’da bir kamyonet yayaların arasına dalarak birçok kişiyi ezdi. Saldırıda bir kişi yaşamını yitirdi, 10 kişi de yaralandı

İngiltere’nin başkenti Londra’da Finsbury Park Camii yakınlarında bir kamyonet yayaların arasına daldı. teravih namazından çıkan insanların hedef alındığının belirtildiği saldırıda, bir kişi yaşamını yitirdi, 10 kişi de yaralandı. Olaya ilişkin açıklama yapan İngiltere Başbakanı May, “Bu, korkunç bir olay. Tüm düşüncelerim olayın yaralıları, onların sevenleri ve olay yerindeki acil hizmet görevlilerinde” diye konuştu. May’ın, konuya ilişkin olağanüstü toplantı yapacağı belirtildi.

‘Camiden çıkanlar hedef alındı’

İngiltere Müslüman Konseyi (MCB), olayın Finsbury Park Camii’ne yaklaşık 150 metre mesafedeki Muslim Welfare House adlı Müslüman toplum merkezinin önünde gerçekleştiğini açıkladı. MCB Genel Sekreteri Harun Khan da, kamyonetin camiden çıkanları kasıtlı olarak hedef aldığını yazdı. Olaya tanıklık eden Abdülraman Aidroos ise, beyaz bir erkeğin, “Müslümanları öldüreceğim” diye bağırarak aracını yayaların üzerine sürdüğünü ifade ederken, sürücünün bölgedeki kişiler tarafından yakalanıp polise teslim edildiğini belirtti.Yaralıların tedavisine üç ayrı hastanede devam ediliyor.

3’üncü saldırı

Londra’da Mart ayı başında “Adrian Russell Ajao” isimli bir saldırgan, kiralık aracını, Westminster Köprüsü’nde saatte 120 kilometre hızla insanların üzerine sürmüş, araç, İngiltere Parlamentosu’nun demir parmaklıklarına çarparak durmuştu. Saldırıda da 6 kişi hayatını kaybetmişti. Yine 3 Haziran gecesi Londra Köprüsü üzerinde yayaları ezen, daha sonra da yakındaki Borough Pazarı’nda araçtan inerek çevredekileri bıçaklayan 3 kişi, polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Olayda, saldırganların yanı sıra 8 kişi hayatını kaybetmişti.

LONDRA