Bizi takip edin

Rojava

MSD Siyasi Konseyi sonuç bildirgesini açıkladı

->

-> 14

MSD Siyasi Konseyi Olağan 2’nci toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı. Kadından, gençliğe, göçmenlere kadar tüm konular görüşüldü

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Siyasi Konseyi Olağan 2’nci Toplantısı, Rojava’nın dün sabah saatlerinde Dirbesiye Meclis binasında başladı. Toplantıya MSD Eşbaşkanı Îlham Ehmed ve Riyad Derar’ın yanı sıra Rojava’nın her üç kantonundaki Konsey üyeleri ile Şam, Humus ve Avrupa Meclis temsilcilerinden oluşan toplam 50 kişi katıldı. Siyasi gelişmelerin tartışılmasının ardından MSD Eşbaşkan Yardımcısı Hikmet Hebib, Konsey’in 3 aylık çalışma raporunu okudu. Ardından Meclis’in örgütsel durumu değerlendirildi.

BM’ye mektup

Kuzey Suriye’nin birçok bölgesinde meclis bürolarının ve özgürleştirilen bölgelerde meclislerin aktifleştirilmesi, ayrıca meclis hazırlık komitelerinin rolleri değerlendirmelerde öne çıkan konular oldu. Göçmenlerin durumuna ilişkin ise Eyn İsa ve Tabka kamplarında yaşamın örgütlenmesi, göçmenlerin durumuna ilişkin Birleşmiş Milletler’e (BM) mektup gönderilmesi ve diğer ülkelerde meclis temsilciliklerinin açılması tartışıldı.

Kadın çalışmaları aktarıldı

Meclis Kadın Bürosu’nun aktifleştirilmesi için düzenlenen toplantılar, Şedadê bölgesinde açılan MSD Kadın Bürosu, eğitim durumu, Halep’in doğu mahallelerinde Kadın Bürosu’nun açılması çalışmaları aktarıldı. Toplantıda ayrıca MSD Gençlik, Diplomasi, Maliye ve Basın büroları faaliyet raporları da okundu. Ardından toplantı basına kapalı devam etti.

Toplantının sonunda Toplantı Sonuç Bildirgesi MSD Eşbaşkanı Riyad Derar tarafından okundu.

Açıklama şu şekilde:

“Demokratik Suriye Meclisi Siyasi Konseyi Olağan 2’nci Toplantısı’nı 18 Haziran 2017’de gerçekleştirmiştir. Toplantıda siyasi, örgütsel durum tartışılmıştır. Toplantı katılımcıları şu konularda karar kılmıştır:

Katılımcılar, Rakka’yı (DAİŞ terörünün başkenti) Özgürleştirme Hamlesi’nde, sivilleri ve mülklerini kurtarmak için, güvenlik koridoru açıp sivilleri güvenli yerlere ulaştırarak uluslararası devlet ve insan hakları kanunlarını yerine getiren Demokratik Suriye Güçleri’ni selamlar.

Toplantıda bölgesel ve küresel alanda siyasi gelişmeler, Suriye krizine etkileri, özellikle çatışmanın azaltılması anlaşması ve çatışmanın şiddetlenmesi üzerindeki olası etkileri ve rejimin bölgede egemenliğini genişletme çabaları tartışılmıştır.

Toplantı katılımcıları, Türkiye işgali altındaki Halep kırsalına (Şehba bölgesi) yönelik saldırılara karşı kamuoyunun sessiz kaldığını; ayrıca katletme, bölgede demografiyi değiştirme siyasetinin bölgeyi büyük korkuya sevk ettiğini görmektedir ve başta Rusya ve Koalisyon ülkeleri olmak üzere uluslararası topluma Türk devletinin Kuzey Suriye’ye yönelik saldırılarına sınır koymaları çağrısı yapmaktadır.

Suriye krizi üzerinde etkisi olan bölge devletleriyle siyasi destek ve Demokratik Suriye Güçleri’nin teröre karşı savaşına destek sunmaları için diplomatik ilişkiler geliştirilmelidir.Demokratik projeye destek verilmelidir, toplantı katılımcıları bu projeyle krizin sona ereceğini ve demokratik, laik ve federal bir Suriye’nin ortaya çıkması ile Suriye halklarının beklentilerinin yerine geleceğini belirtmiştir.

Katılımcılar federasyonun, kriz için en uygun çözüm olacağını ve egemen sistemlerin tüm renk ve sembollerinin sona ereceğini, ayrıca ülkenin parçalanmasına karşı olduğunu vurgulamıştır.

Özgürleştirilmiş bölgelerde büro açılış ve meclis çalışmalarını genişletme çalışmaları devam edecektir.

Katılımcılar Suriye halkının onuru ve özgürlüğü, demokratik, federal Suriye inşası için şehitlerin çizgisini takip edeceği sözünü yeniler.

Toplantıda diploması, örgütlenme, basın ve ileri ki süreç planlamaları için birçok karar alınmıştır.

Katılımcılar Demokratik Suriye Meclisi’ne siyasi şahsiyetlerin, kesimlerin katılımı konusunda uzlaşmıştır.

DİRBESİYE / ANHA