Bizi takip edin

Kadın

Özsavunma ile yerimizi sağlamlaştırıyoruz

->

-> 11

Mor Dayanışma Kadın Örgütü’nün artan erkek şiddetine karşı başlattığı özsavunma dersleri, 1 Mayıs 2017 başladı. Sokak Kültür Derneği’nde temmuz ayı sonuna kadar devam edecek atölyede kadınlar, küçük hamleler ile saldırganı etkisiz hale getirmeyi öğreniyor.

Atölyede ders gören Çocuk Gelişim Öğretmeni Arzu Küçük (28), artan şiddete karşı öz savunma derslerinin şart olduğunu söyledi. Küçük, “İstiyorlar ki evlerden çıkmayalım. Ancak o zaman cinsel saldırıya uğramaz, şiddet görmezmişiz. Biz ne sokaklardan ne de yaşamın içinden çekilmiyor, öz savunma ile yerimizi sağlamlaştırıyoruz” dedi.

Özsavunma ilk adım

Türkiye’de kadın olmanın bir kat daha zor olduğunu vurgulayan Şehir Plancısı Alev Tosun (28) ise, bugün de erkek devlet mantığı ile yönetildiklerini ve buna karşı mücadeleye ihtiyaç duyduklarını söyledi. Son zamanlarda artan baskı ve şiddet ortamında en çok zarar görenin yine kadınlar olduğunu dile getiren Tosun, “Psikolojik şiddet ve fiziksel şiddete, cinsel saldırılara maruz kalıyoruz. İş alanlarını ve sokakları bizlere kapatmaya çalışıyorlar. Bunlarla mücadele etmek gerekiyor. Öz savunma dersleri, belki de bunun ilk adımlarından biri” dedi.

Kursiyer Elif Yaş da, şu sözleri ifade etti: “Bir kadın arkadaşımız sokakta bir saldırıya uğradığı takdirde ilk yaptığımız şey, şimdiye kadar bir yardım çağırmaktı ama aslında orada ona yardım eden kişi olabilmemiz gerekiyor.”

Asya İnedi/İstanbul-dihaber