Bizi takip edin

Haber

Rozerin Kalkan 10 aydır hücrede tutuluyor

->

-> 38

Niğde E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 10 aydır tek kişilik hücrede tutulan Rozerin Kalkan’ın sevk talepleri kabul edilmediği gibi tecrit de sürüyor. Kalkan’nın sağ kolunun tutmadığını dile getiren anne Şerife Kalkan, çocuğunun serbest bırakılmasını istedi

Mêrdîn’de geçtiğimiz yıl 11 Ağustos tarihinde gözaltına alınan ve 9 gün boyunca İl Emniyet Müdürlüğü’nde cinsel işkenceye maruz kalan Rozerin Kalkan (19), tutuklu bulunduğu Niğde E Tipi Cezaevi’nde tek kişilik bir hücrede tutulmaya devam ediliyor. “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan Kalkan’ın farklı cezaevlerine sevk talebi ise halen kabul edilmiş değil. Kalkan’ın sağ kolu yüzde 40 tutmuyor. Ameliyat olması gereken Kalkan’ın yargılandığı davanın 2’nci duruşması 22 Haziran tarihinde Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Ameliyat olması gerekiyor

Geçtiğimiz ay çocuğunun açık görüşüne giden anne Şerife Kalkan, birkaç defa başvurulan sevk taleplerinin kabul edilmemesine tepki gösterdi. Tek kişilik hücrede kalmasından dolayı çocuğunun ses tonunun değiştiğini dile getiren anne Kalkan, “Kızım daha 10 yaşındayken sağ kolundan ameliyat edildi. Doktor, ‘büyüdüğü vakit koluna platin takılması gerekir’ demişti. Fakat cezaevinde olduğu için ameliyat edemiyoruz. Kendi çamaşırlarını yıkayamıyor ve yazı yazmakta zorlanıyor” sözleri ile sağlık durumuna dikkat çekti.

Tahliye edilmeli

Yaşadığı her şeye rağmen çocuğunun direncinin yerinde olduğunu kaydeden anne Kalkan, 2 ayda bir mektupların kızına ulaştığını belirtti. Kaldığı hücrede bir televizyon bulunduğunu fakat birçok defa televizyonun da “araştırma” gerekçesiyle alındığını aktaran anne Kalkan, kızının tahliye edilmesi gerektiğini vurguladı.

MÊRDÎN / dihaber