Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Şarkımı kardeşim için söyledim

->

-> 27

Kemanıyla birlikte çıktığı Avrupa yolculuğunda mülteci teknesinin batması sonucu yaşamını yitiren Barış Yazgı’nın kardeşi Cengiz Yazgı, katıldığı ‘Kurd İdol’ yarışmasında şarkılarını kardeşi ve Alan Kurdi için seslendirdiğini söyledi

Müzik eğitimi almak için kemanı ile çıktığı yolculukta Ege Denizi’nde mülteci teknesinin batması sonucu yaşamını yitiren, Barış Yazgı’nın kardeşi Cengiz Yazgı, Güney Kürdistan’ın Silêmanî kentinde düzenlenen ‘Kurd İdol’ yarışmasına katıldı. Kardeşine kemanı kendisinin hediye ettiğini söyleyen Yazgı, şimdi kardeşinin gerçekleştiremediği hayallerin peşinde.

Sêrt’li (Siirt) olan Yazgı kardeşlerin göç hikayesi, aslında 1990’lı yıllara dayanıyor. Yazgı ailesi, o dönem devletin baskısı sonucu İstanbul’a göç etmek zorunda kalan binlerce Kürt aileden yalnızca biri. Müzik ile olan bağı, çocuk yaşlarda sokaklarda söylediği şarkılar ile başlayan Cengiz Yazgı, hayallerinin peşinden giderken Ege Denizi’nde boğulan kardeşi Barış Yazgı için, “Barış, kuzeyli Kürtlerin aynası” yorumunu yapıyor.

‘Keman’ı ben hediye etmiştim’

“Barış’ı sanatla ben buluşturdum, kötü işler yapmasın diye ona bir keman hediye etmiştim” diyen Cengiz Yazgı, kardeşinin Türkiye’deki baskılardan dolayı Avrupa’ya gitmek istediğini ancak Ege Denizi’nde yaşamını yitirdiğini söylüyor.

‘Müzik tutkum sokaklarda başladı’

Cengiz Yazgı, İstanbul’a göç ettikleri dönemi ise, şu sözlerle anlatıyor: “İstanbul’a geldiğimde konsantrasyonum bozuldu. O nedenle okulu bıraktım. Çocukken kağıt mendil sattım, sesim de güzeldi ve bunun farkındaydım. Sesimin güzelliğini babamdan almışım. Bir öğretmen sanata olan ilgimi gördüğünde bana bir gitar hediye etti. Birçok defa Çapa Tıp Fakülesi öğrencilerinin yanına giderdim ve bana yardımcı olurlardı. Burada gitarla klasik batı müziğine başladım. Kendimi geliştirdikten sonra da sokak müziğine başladım.”

‘Yüzümü Kürtçe’ye döndüm’

Yazgı, yıllarca sokaklarda, vapurlarda ve metroda müzik yaptığını ve bir süre sonra ‘her şeyinin Türkçe olduğunu’ farkettiğini söylüyor: “Kürtçemi unutmuş olduğumu ve her şeyimin Türkçe olduğunu fark ettim. Çünkü her yerde Türkçe konuşuluyordu, Kürtçe sadece evde konuşuluyordu. Ama bugün sürdürülen mücadele sayesinde, bende ulusal bir zihniyet yeşerdi ve yüzümü Kürtçeye döndüm.” Sokaklarda Kürtçe şarkı söylediği zaman polislerin ‘propaganda yapıyorsun’ diyerek baskı ve işkencesine maruz kaldığını söyleyen Yazgı, yine de İstiklal Caddesi’nde, Bakırköy’de ve Şirinevler’de şarkı söylerken insanların etrafına toplanmasının, yaşamındaki önemli anlardan olduğunu anlattı.

İnsana başka çare bırakmıyorlar

Babasının da 3 ay önce yaşamını yitiridiğini söyleyen Cengiz Yazgı, sözlerine şöyle devam ediyor: “Barış, en küçüğümüzdü. Çocukluğunda kötü günler geçirmişti. O da bir çok Kürt insanı gibi baskı ve yasaklamalardan bunalarak Avrupa’ya gitmek istedi. Buradan gideceğim diyordu, maalesef gitti ve çok kötü bir şekilde hayatını kaybetti. O da sokaklarda keman çaldığında zabıta ya da polisler tarafından engellenirdi. Maalesef insana başka çare bırakmıyorlar.”

Barış ve Alan Kurdi için

Yarışmada Koma Siya Şevan grubundan ‘Jiyan bila bibore, mirin paqijiye’ şarkısını kardeşi ve kardeşi gibi bir mülteci botunda yaşamını yitiren Kürt çocuk Alan Kurdi için söylediğini ifade eden Yazgı, “Kurd İdol yarışması iyi ve içerikli bir yarışma. Burada Kürtçenin her lehçesinden şarkılar söylüyoruz. Buradaki atmosfer, birçok defa bizleri duygulandırıyor” diyor.