Bizi takip edin

Haber

Savaş derinleşiyor

->

-> 7

AKP’nin gündemi değiştirmek amacı ile başlattığı sınırötesine yönelik operasyonlar, devam ediyor. ANF, önceki gün TSK’nin ‘Qela Bedewê’ bölgesine girmeye çalıştığını belitti

MHP ile geliştilen ittifak sonucu içerde toplumsal muhalefeti bastıramayan AKP’nin gündemi değiştirmek amacı ile sınır ötesine başlattığı operasyon girişimi devam ediyor. ANF’nin dün geçtiği habere göre, Zap bölgesinde başlatılan operasyon ile birlikte başlayan çatışmalar şiddetlendi.

Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan habere göre, 17 Haziran günü TSK; Küçük Cilo, ve Gijnê köyünü bombaladı. Bunun ardından ise Gijnê köyü sırtlarına ve “Qela Bedewê” olarak adlandırılan bölgeye girmeye çalıştı. Karadan ilerlemek isteyen TSK ile HPG arasında çatışma çıktı. 6 noktada birden çıkan çatışmada ise, 20 askerin yaşamını yitirdiği belirtildi. Aynı operasyonda bölgeyi bombardımana tutan bir helikopterin de vurulduğu kaydedildi.

TSK Karker Tepesi’ni bombaladı

Nêrvêh, Bêdê, Saca köyleriyle “Karker tepesi” olarak adlandırılan alanların ise, TSK savaş uçakları tarafından bombalandığı öğrenildi. Yerel kaynaklar, yapılan bombardıman sonucu ise ormanlık alanda yangın çıktığını söyledi. ANF, 16 Haziran günü akşam saatlerinde başlayan operasyon kapsamında bir HPG’linin de yaşamını yitirdiğini aktardı. TSK, önceki gün de Güney Kürdistan’ın Kanimasi ve Metina bölgelerine yönelik operasyon girişminde bulunmuştu.

İçeride savaş yayılıyor

Sınırötesine dönük başlatılan operasyonlar devam ederken, içeride de birçok merkezde başlayan çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor. Çatışmaların sık sık yaşandığı Dersim’de başlatılan operasyon devam ediyor. Colemêrg’in (Hakkari) Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Zavite Karakolu yakınlarında bulunan bir askeri birliğe ise, önceki gün PKK’liler tarafından saldırı yapıldı. Saldırıda 1 askerin yaşamını yitirdiği belirtildi. Sêrt’te de çıkan çatışmalarda 1 PKK’linin yaşamını yitirdiği bildirildi. Bölgede başlatılan operasyon ise, sürüyor.

COLEMÊRG-ŞIRNEX/ANF