Bizi takip edin

Rojava

Üç partiye ‘ulusal birlik’ ziyareti

->

-> 18

KNK’nin Kürt ulusal birliği hedefiyle başlattığı ziyaretler devam ediyor. KNK heyetinin yeni durakları Hewlêr’de Yekgirtu İslami Partisi, Kürdistan Komünist Partisi ve Bizûtneweyî İslami Partisi oldu. Komünist Partisi, ‘bu çalışmayı çok değerli buluyoruz’ dedi

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) 12 Haziran’da Kürt ulusal birliğinin tartışılacağı ortak bir platform için Kürdistan’ın dört parçasındaki siyasi parti ve toplumsal kesimlere yaptığı çağrının ardından, Güney Kürdistan’daki siyasi partileri ziyaret etmeye devam ediyor. KNK Eşbaşkan Yardımcısı Tahir Kemalizade, KNK Divan üyesi Dr. Kamuran Berwari, KNK üyeleri Seyid Ekrem, Ferhat Dostki ve Şikrullah Hemed Emîn’den oluşan KNK heyeti, dün de Hewlêr’de Yekgirtu İslami Partisi, Kürdistan Komünist Partisi ve Bizûtneweyî İslami Partisi’ni ziyaret etti.

KNK’nin ilk durağı Yekgirtu İslami oldu. Yekgirtu İslami Halkla İlişkiler Meclisi Başkanı Hadî Elî , “Bizler Kürdistan’ın dört parçasından tüm partilerin katılacağı bir platformda ulusal birliği tartışmaktan mutluluk duyarız” dedi. KNK heyeti, daha sonra Kürdistan Komünist Partisi’ni ziyaret etti. Görüşmenin ardından konuşan Kürdistan Komünist Partisi Politbüro Üyesi İbrahim Sofi, “Kürt halkının ortak bir zeminde bir araya gelerek esas önceliklerini belirlemesi çalışmalarını sonuna kadar desteklediğimiz gibi üzerimize düşen her görevi de yerine getirmeye hazırız” dedi.

KNK heyeti, son olarak Bizûtneweyî İslamiya Kurdistan’ı ziyaret etti. Bizutneweyî İslami Politbüro üyesi Kamil Hacî Elî, “Hareket olarak bizler de Kürt ulusal birliğinin sağlanmasının halkımıza büyük hizmetler sunacağını düşünüyoruz. Bu çalışmaya hizmet etmek, bizim için büyük şeref olacaktır” diye konuştu.

HEWLÊR/ANF