Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Hopa Çay Kooperatifi: Bizden gelen bizim lezzet

->

-> 47

Artvin Hopa’da kurulan Hopa Çay Kooperatifi, ilk sürümünü aldı. Çay Kooperatifi’nin hedefi, tüm bölgelerden değiş tokuş ticareti ile gerçekleştirilecek olan bir market kurmak

Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldesine bağlı Köprücü köyündeki Hopa Çay Kooperatifi, birinci sürüm çay alımlarının sona ermesi ile birlikte, kuru çay paketleme işlemlerine başladı. İki ay öncesine kadar üniversiteli öğrencilerin, öğretmenlerin ve bölge halkının gönüllü çabası ile faaliyet yürüttüğü fabrikada şuan, çoğunluğu kadınlardan oluşan emekçiler yer alıyor. Dayanışma ruhu ile üretime geçen kooperatifte ilk amaç, kooperatifin geçmişten kalan borçlarını ödemek. Kooperatifin nihai amacı ise, temel gıda maddelerinin yer aldığı, para ile değil, Dersim’den Çanakkale’den ve her bölgeden değiş tokuş usulü ile ticarin yapıldığı bir market açmak. “Bizden gelen bizim lezzet” diyen Hopa Çay çalışanları, kooperatifin devam edebilmesi için Türkiye halklarından destek bekliyor.

En yüksek sipariş İstanbul’dan

24 işçinin çalıştığı Hopa Çay Kooperatifi’nde günde 2 tona yakın çay paketlenirken, sipariş edilen yerlere gönderiliyor. İlk sürümde yaklaşık 200’ün üzerinde çay üreticisi üye, çaylarını kooperatife sattı ve bunun karşılığında 120 bin lira aldı. İlk sürümde alınan 60 ton çayın parası ödenmiş oldu. Şu ana kadar parça parça satışların yapıldığı çay kooperatifine İstanbul’dan gelen siparişler, en yüksek orana sahip. 10 tonun üzerinde çayın önümüzdeki günlerde İstanbul’a gönderileceği belirtilirken, fabrikada çalışanlar, yarın öbür gün Katar veya başka bir konu üzerinden ÇAYKUR’da bir sorun çıktığında bu kooperatifin öneminin ortaya çıkacağı görüşünde.

Değiş tokuş usulü ticaret

Son günlerde gündeme gelen Hopa Çay Kooperatifi, 1959 yılında Hopa Kemalpaşalı çay üreticileri tarafından kurulmuş. İlk başta kooperatifin marketi ile birlikte halkın yoğun ilgisi varken, zamanla kooperatifin borçlanmasından dolayı halkın ilgisi de azalmış. Kolektif bir anlayış ile yönetilen kooperatifin yöneticileri, şimdilik ilk amaçlarının kooperatifin borçlarını ödemek olduğunu söyledi. Kooperatifin yöneticileri, geçmiş dönemde kooperatife ait marketin olduğunu belirterek, “Çay üreticileri, sattıkları çay karşılığında temel gıda maddelerini bu marketten hiçbir ücret ödemeden çay karşılığında alabiliyordu. Zamanla bu market, hipermarkete dönüştü ve zarar etti. Bunun üzerine de kapandı” bilgisini verdi. Yeniden böyle bir sistemi kurmak istediklerini dile getiren yöneticiler, “Ancak amaç bu sefer hipermarket değil temel gıda madde satmak” dedi. Yöneticiler, “Çanakkale’den zeytin, Dêrsim’den nohut gelirse çok daha anlamlı olur” diyerek, değiş tokuş usulü bir ticaretin yapılmasını amaçladıklarının altını çizdi.

‘Kadınlar yapamaz’ diyenlere inat

Çay paketleme işi yapan Türkan Gümüşkaya, “Kadınlar çay paketleme işini yapamaz, çayları taşıyamaz diyenlere inat, bu fabrikada çalışıyorum” diyerek, kooperatifte tanık olduğu dayanışma ruhunun tüm sorunların üstesinden geleceğini ifade etti ve “Hopa Çay’ı bulunduğunuz yerden sipariş ederseniz kargo ile size gönderiyoruz”dedi. Melis Altunsoy isimli başka bir kooperatif çalışanı, ilk kez fabrikada çalıştığını belirterek, “Bizim bahçeden topladığımız çayın burada üretiminde olmak çok güzel. İlk kez fabrikada çalışıyorum” diye konuştu. “Hopa Çay’dan alsınlar” diyen Melis, çayın sağlıklı koşullarda üretildiğini de belirtti. Hopa Çay’ı içmek veya denemek isteyen çay tiryakileri, Hopa Çay Kooperatifi’nin sosyal medya hesaplarındaki iletişim bilgilerinden istedikleri oranda çayı sipariş ederse, sipariş edilen çaylar hiçbir kargo ücreti ödemeyen tüketiciye ulaşıyor.

ARTVİN/ŞÛJIN