Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Türkülerle bütünleşmiş bir kadın

->

-> 8

Binlerce kişinin neredeyse ezbere söylediği “Hayde”yi derleyen ve onlarca Karadeniz türküsüne söz yazan sanatçı Melek Akman, 2012 yılına çıkardığı “Napir” isimli albümünün ardından “Doğa İçin Çal” projesi kapsamında hazırlanan “Hayde” şarkısı ile yeniden gündemde. Tıpkı kendisi gibi saklı kalmış Hemşin türkülerinin izinden giden ve türkü söylemezse yaşamayacağı düşünen Akman, “Ben türküyüm, türkü de ben. Biz birbirimizi anlıyoruz” diyor. Sanatçı Kazım Koyuncu’nun binlerle buluşturduğu “Hayde”, “Hani sevduğum hani” gibi çok bilinen onlarca Karadeniz türküsünü derleyen Akman’ın bu yönü, popüler kültür kargaşasında pek bilinmese de, erkek müzisyenlerin işgali altında olan Karadeniz sahnesinde, kemençesi ile gönülleri fetheden İlknur Yakupoğlu, Ayşenur Kolivar ve Refika Kadıoğlu gibi önemli seslerden.

‘Dereye şarkı söylerdim’

Oce köyünde yaşayan Akman, doğa ile bir bütün olarak kurduğu yaşamında şarkı bestelemeye, yazmaya ve okumaya devam ederken, aynı zamanda emektar bir çay üreticisi. Hayatı tam olarak anlayabilmek ve yaşamın her alanı ile empati kurabilmek için hayvanlaşmak gerektiğini söyleyen Akman, şarkı söylemeden yaşamayacağını ifade etti. Akman, her çocuğun mutlaka bir köy yaşantısına tanık olması görüşünde. Müziğe olan ilgisinin ortaokuldaki bir öğretmeni tarafından ortaya çıkartıldığını söyleyen Melek, türkü söylemeyi de sonradan keşfedilen bir durum olarak tanımlamıyor: “Kendimi bildim bileli türkü, şarkı söylüyorum. Hayatımın içinde hep türkü söylemek vardı. Çocukken bahçeye gittiğimde dağlara, taşlara söylerdim. Dereye ineklerin peşine çobanlığa gittiğimde dereye şarkı söylerdim. Kendimi hep şarkı ile var ettim”

‘Her dilde söylemek istiyorum’

Bazı insanların hayatında bazı insanlar dönüm noktası olarak görülür. Akman için de Kazım Koyuncu, tam bir dönüm noktası olmuş. Özellikle köylerdeki türküleri ile derlemeye özen gösteren Akman’ın onlarca şarkıya söz yazdığı da biliniyor. “Şarkılarımı yazarken ya da beste yaparken Oce’den besleniyorum” diyen Akman, her şarkısının bir hikayesi olduğunu belirtti. Şarkı söylemenin yaşadığı yerde o dönemlerde yanlış bir şey gibi algılandığını söyleyen Akman, “O dönemlerde öyle bir önyargı vardı. Bu nedenle babamın yanında şarkı bile söylemezdim. Ama hayatımda hep müzik vardı” diye konuştu. “Sesime bir şey olursa ben yaşayamam, türkü söylemezsem var olamam. Ben türküyüm, türkü ben. Onlar beni anlıyor, ben de onları” diyen Akman, birçok şarkısına da kendi klip çekiyor. Kendisi gibi şarkı söylemek isteyenlere de seslenen Akman, “Vazgeçmeyin, şarkı söyleyin. Şarkı söylemek istiyorsanız harekete geçin, geç kalmayın. Ben de her dilde şarkı söylemek istiyorum” dedi.

Evrim Kepenek/Rize-Şûjin