Bizi takip edin

Politika

Milyonlar adalette buluştu

->

-> 81

25 gün önce Ankara’dan başlatılan ‘Adalet Yürüyüşü’, İstanbul Maltepe’de milyonluk katılımla taçlandı. Milyonlar, AKP ve Erdoğan’ın dikta rejimine ve zulüm uygulamalarına ‘artık yeter’ derken, ‘adalet demokratik cumhuriyettir’ mesajı verildi

Ankara’dan İstanbul’a gerçekleştirilen ve 25. gününe giren Adalet Yürüyüşü, dün İstanbul Maltepe’de 2 milyona yakın bir kitlenin katıldığı görkemli bir mitingle tamamlandı. Maltepe Parkı’nda yapılan büyük adalet mitingine CHP, HDP, HDK, ESP, EMEP, Haziran Hareketi, Halkevleri, ÖDP, DİSK, KESK, TMMOB, TTB başta olmak üzere onlarca parti, sendika ile toplumun değişik kesimlerinden milyonlar katıldı. AKP hükümeti ve Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın diktatörlük rejimini inşa ettiğine dikkat çeken milyonlar; OHAL bahanesiyle devreye konulan KHK’lerle yüzbinlerin işten atıldığını, işkence rejimi kurulduğunu, vekillerin, gazetecilerin, siyasetçilerin tutuklandığını, halkın iradesine kayyum atandığını vurgulayarak “Herkes için adalet” dedi.

Milyonlar adalette birleşti

Adalet yürüyüşünü başlatan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da mitingde milyonlara seslenirken, meydanı dolduran halklar, Türkiye’nin kurtuluş yolunun demokratik cumhuriyet olduğuna dikkat çekti. Kadın, çocuk, yaşlı, genç Türkiye’nin tüm renkleri “adalet” etrafında birleşirken, 15 yıldır iktidarda olan AKP ve Erdoğan’ın ülkeyi uçuruma sürüklediği vurgulandı. Alanda birleşen milyonlar, adalet yürüyüşünün herkesi kapsayarak sürmesi ve demokrasi cephesi etrafında birleşmesi için tarihi mesaj verdi.

Demokratik cumhuriyete yürüyelim

Yürüyüşün bir kolu “Soma, Ermenek, Ostim, Torunlar, Şirvan işçilerine adalet” pankartı eşliğinde yürürken, “Hayır Meclisleri”, HDK bileşenleri ve Demokrasi İçin Birlik üyeleri de kitlesel olarak Bostancı İskelesi’nden yürüyüş ile Maltepe Parkı’na aktı. “İsyan, özgürlük, adalet” pankartının açıldığı yürüyüşte, sık sık “Hak, hukuk, adalet” sloganı atıldı. Yürüyüş kolunda, “Suruç için adalet”, “Ankara için adalet”, “Soma için adalet” ve “Gazeteciler için adalet” dövizleri de taşındı.

Hep birlikte adalet şarkısı

Adalet mitingine çok sayıda edebiyatçı, şair, ressam, yazar, akademisyen, tiyatro ve sinema sanatçı ile aydınlar da katıldı. Eşber Yağmurdereli, İbrahim Kaboğlu, Rutkay Aziz, Meltem Cumbul, Özgür Mumcu, Melike Demirağ, Kardeş Türküler, Orhan Alkaya, Mustafa Alabora ve Genco Erkal’ın da aralarında olduğu sanatçılar kürsüye çıkararak hep bir ağızdan ‘Arkadaş’ şarkısını ve ‘Gençlik Marşı’nı Zülfü Livaneli ile birlikte seslendirdi. Toplumun tüm ezilen kesimlerinin, emekçilerin yer aldığı miting, iktidara tarihi bir uyarı niteliğindeydi.

Kılıçdaroğlu: Erdoğan darbesine direneceğiz

Maltepe miting alanına tek başına yürüyen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, adalet yürüyüşüne katılan, destek veren herkese teşekkür etti. Kılıçdaroğlu, “Bu yürüyüş ilk adımdı. Herkes şunu bilsin 9 Temmuz yeni bir adımdı, 9 Temmuz yeni bir doğuştur…” diyerek yürüyüşün devam edeceği mesajı verdi. “NEDEN YÜRÜDÜK? Olmayan adalet, hapisteki milletvekilleri, gazeteciler için yürüdük… Üniversite hocaları için yürüdük.. Geçmişte bunu 1402’liklerle yaşadık… Nazi Almanyası’nda gördük… Taşeron işçiler için, mevsimlik işçiler için, FETÖ’ye karşı olduğumuz için, 20 Temmuz darbesine karşı olduğumuz için, açlık grevindeki kardeşlerimiz Nuriye ve Semih için yürüdük…” dedi. Erdoğan’ın 20 Temmuz’da darbe yaptığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Yaşadığımız dönem dikta dönemidir. Erdoğan’ın diktatörlüğü inşa etti, yargıyı bizzat yönetiyor. Hitler uygulamalarının aynısı tekrarlanıyor” dedi. Kürt sorununda devletin ezberini tekrar eden Kılıçdaroğlu’nun bu konuda tıpkı Erdoğan gibi “IŞİD ve PKK terör örgütlerine karşı olduğumuz için yürüdük” demesi dikkat çekti. Kılıçdaroğlu “OHAL kaldırılsın, vekiller ve siyasetçiler bırakılsın, basın özgür olsun, gazeteciler bırakılsın, eşit yurttaşlık sağlansın, yargı bağımsız olsun” dedi.

Dev adalet dilekçesi

Maltepe’de yapılan büyük miting alanında “İlgili makama” başlıklı dev bir dilekçe yer aldı. Dilekçede, “Pek çok devlet memuru, gazeteci ve akademisyenin yaygın ve muğlak kanıtlara dayalı tutuklanmaları, gereğinden uzun yargı süreçlerine maruz kalmaları ve açlık grevi, insanlara bile reva görülen vicdan yaralayıcı insani değerlerden uzak uygulamalar derhal son bulmalı. Yargının bağımısızlığına, siyasi erklerin iyi niyetlerine, adaletin tecelli ve tesis edeceğine inanmak için OHAL’in bitirilmesini, KHK sürecinin sonlandırılmasını, haksız ve hukuksuz yargı kararlarının derhal gözden geçirilmesini ve sağlık sorunları yaşayan tutukluların durumlarının iyişleştirilmesini toplum vicdanı adına talep ediyoruz” deniliyor.

Beko: 80 milyon adalet bekliyor

Halklar ellerindeki pankartlarla adalet talebini ortaklaştırırken, katliamları da unutmadı. Cizir’den Soma’ya katliamlara dikkat çekilerek, adaleti halklar getirecek denildi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko da, mitinge girişte yaptığı açıklamada, “DİSK’e bağlı sendikalarla adalet mitingine geldik. Türkiye’de yaşayan 80 milyona yakın insan adalet bekliyor. Cezaevinde 161 gazeteci 11’ e yakın milletvekilimiz var. Kanun Hükmünde Kararnamelerle işten atılan memur kardeşlerimiz var. 81 belediyede kayyum var. Ben burasının adalet arayan insanlara umut olur düşüncesindeyim” dedi.

HDP’den tam destek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) de, kentin tüm ilçelerinden araç kaldırarak, yürüyüşün final mitingine “Herkes için adalet” sloganıyla kitlesel olarak katıldı.

Berberoğlu mesaj gönderdi

Maltepe cezaevinde tutuklu bulunan İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Maltepe mitingine mesaj gönderdi: “Adalet mitingi benim için değil herkes için yapılıyor. Adaletin tecilli edeceğinden eminim. Haklı mücadelemiz, Türkiye’de herkesin rahatlıkla sırtını dayayabileceği evrensel bir hukuk sistemi gelene kadar sürecek.”

İSTANBUL