Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın aileleri: Herşeyden iktidar sorumludur…

->

-> 58

Nuriye ve Semih için bir açıklama yayımlayan aileleri, yaşananların hukukla hiçbir ilgisinin olmadığını ve Nuriye Gülmen’e zorla tıbbi müdahale girişimi yapıldığını ifade etti. Bugüne kadar açlık grevindekilere yapılan zorla müdahalelerde yaşamını yitirenlerin ve sakat kalanların olduğunu hatırlayan aileler, ‘Nuriye ve Semih’in başına gelecek her şeyden siyasi iktidar sorumlu olacaktır’ dedi
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işlerinden ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevleri 202’nci gününe girdi. Ancak Nuriye, tutsak bulunduğu Sincan Cezaevi Kampüs Hastanesinden yine zorla alınarak bu sabaha karşı saat 03.30’da Ankara Numune Hastanesine götürüldü. Refakatçisi olan kardeşi Beyza Gülmen ile kitap okuduğu sırada Ankara Numune Hastanesi götürülerek, bilinci açık halde yoğun bakım servisine alınan Nuriye’nin, refakatçısı ve avukatları yanına alınmadan tek başına kaldığı biliniyor.

Nuriye ve Semih için bir açıklama yayımlayan aileleri ise yaşananların hukukla hiçbir ilgisinin olmadığını ve Nuriye Gülmen’e zorla tıbbi müdahale girişimi yapıldığını ifade etti. Açıklamanın başında Nuriye’nin Numune Hastane getiriliş sürecinden bahseden aileler, açıklamada şunları kaydetti:

Doktor ‘Senin benim gibi konuşuyor’ demiş

“Avukatlarının saat 05.00 itibarı ile öğrenebildikleri kadarı ile Nuriye’nin bilincinin, yoğun bakımda görevli doktorun söylemiyle ‘senin benim gibi konuşuyor’ denilerek açık olduğunu, herhangi bir müdahalenin henüz söz konusu olmadığını biliyoruz. Nuriye ve Semih, herkesin bildiği gibi tüm hak arama yolları tıkalı olduğu için, işlerini başka bir şekilde isteme şansları olamadığı için açlık grevine başlamıştı. Açlık grevinden önce çalmadıkları kapı kalmamıştı. Şimdi talepleri karşılanacağı yerde akla gelmedik zulümle karşılaşıyorlar.

‘Yoğun güvenlik adliyeye yok, hastaneye var’

Nuriye ve Semih’in iddianamelerinde onları tutuklu tutabilecek hiçbir delil bulunmuyor bu yüzdensürekli mahkemelerden kaçırılarak tahliye olmaları engelleniyor. Onların görünmesini istemeyerek, onları halktan kaçırmak istiyorlar. Nuriye ve Semih’in avukatlarını tutukladılar, kendilerini kaçırıyorlar bunun adı yargılama olabilir mi? Nuriye ve Semih iki hafta önceki duruşmalarına, Numune Hastanesine 3 dakika mesafede bulunan Ankara Adliyesine getirilmeleri için Jandarmanın yeterli elemanı bulunmazken, Nuriye Numune Hastanesine yüzlerce çevik kuvvet ve jandarma sivil kolluk kuvvetleriyle getirilmiştir. Kaldığı yoğun bakım ünitesinin önüne jandarma görevlileri ve polislerden etten duvar örmüşlerdir.

‘Zorla tıbbi müdahale girişimidir’

Geçtiğimiz aylarda Kadir Topbaş’ın FETÖ sanığı damadı, uyku apnesi olduğu nedeniyle tahliye edilmiş, bu olay binlerce hasta tutsağın olduğu ülkemizde büyük yankı uyandırmıştı. Nuriye Gülmen yoğun bakımda kalacak kadar kötüyse niçin tahliye edilmiyor? Bu yapılanların hukukla hiçbir ilgisi yoktur. Nuriye Gülmen’e zorla tıbbi müdahale girişimi yapılmaktadır. Hiçbir makam, hiçbir mevki işini geri isteyen iki eğitimcinin yaşamından önemli değildir.

‘Yaşamanı yitirenler oldu, 600’e yakın insan sakat kaldı’

Ülkemizde daha önce yaşanan zorla müdahale örneklerinde yaşamını yitirenler oldu, 600’e yakın insan sakat kaldı. Bazısı yürüyemiyor, bazısı konuşamıyor, bazısı hayatının bir bölümünü hatırlamıyor. Nuriye ve Semih’e bunun yaşatılmasını istemiyoruz. İnsani taleplerinin karşılanarak açlık grevlerine kendi kararları ile son vermelerini, sağlıklarına kavuşmalarını istiyoruz.”

‘Siyasi iktidar sorumludur’

Açıklamanın sonunda AKP iktidarını vicdana ve hukuka davet eden aileler, “Nuriye ve Semih’in başına gelecek her şeyden siyasi iktidar sorumlu olacaktır” dedi.

ANKARA/ JINNEWS