Bizi takip edin

Köşe yazarları

Zaten olması gereken koşullar yerine getirilecek

->

-> 83

HÜSEYİN AYKOL

 

Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi’ndeki koşulların normalleştirilmesi için 15 Ağustos 2017 günü başlayan açlık grevi devam ediyordu. Mahpuslar talepleri kabul edilinceye kadar söz konusu tavırlarına devam edeceklerini belirtiyorlardı. Ancak taleplerin yerine getirileceği sözü üzerine, açlık grevine son verildi. Burası yeni açılan bir cezaevi olduğu için buradaki mahpusların kitap ihtiyacı had safhada. Öncelikle tarih ve felsefe konularında olmak üzere okunmuş kitaplarınızı buraya (Şilan Çetiner veya Şivekar Ataş’a) gönderebilirsiniz.

Silivri’den Edirne F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Ferdi İşçi ve Denizcan Dil, hücre içini gören kamerayı işlemez hale getirmişler. Bunun üzerine, mahpuslar yerlerde sürüklenerek süngerli odaya götürülmüş. Domuz bağı ile bağlanmışlar ve o halde arama yapılmış. Daha sonra da tekli hücrelere atılmışlar. Pek çok hakları da kısıtlanmış ve bağımsızlaştırma dayatılıyormuş.

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde haftalık 10 saat olan sohbet hakkı, 6 saate düşürülmüş durumda. Bu hak, arama var, açık görüş var, denilerek yaptırılmıyormuş. Kitap ve dergi hakkı engelleniyormuş. Tedavi engelleniyormuş. Revir dilekçeleri yerine getirilmiyor ve hastaneye sevkler yapılmıyormuş. Günlük yemek iaşesi 5 liradan 7 liraya yükseltildiği halde, aynı yemekler çıkıyormuş.

Van T Tipi Cezaevi’nde bulunan Engin Ulugana, Nusret Akbulut, Serbılınd Yaman, Rıza Kapazan, Ferheng Mirzaiyan ve Mesut Erzengin, üç gün süren zorlu bir yolculukla Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Orada 14 kişilik odada 20 kişi kalıyorlarmış. Bu odadan İdris Özdemir, hücre cezasını çekerken; 10 ay cezası kalan Mehmet Adıyaman’ın denetimli serbestlik yasasından yararlanması önleniyormuş.

Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nden Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’e sürgün edilenler arasında bulunan DBP’nin eski PM üyelerinden Mesut Bağcık, kitap ihtiyaçları olduğunu belirtiyor ve okunmuş kitaplarınızdan kendilerine gönderilmesini rica ediyor. Bitlis E Tipi Cezaevi’nde bulunan Naci Kaya, Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’e sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine…

Yine Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nden 29 Temmuz 2017 günü Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’e sürgün edilenler, üçlü odalara konulmuşlardı. Burada yasaların verdiği hiçbir haktan yararlanamayan mahpuslardan ve ağırlaştırılmış müebbet cezası almış kişilerden de olmayan Bülent Akar ve Leşker Acar, 14 Eylül 2017 günü, tekli hücrelere götürüldüler. Bunun nedenini soran mahpuslara, “İstediğimizi, istediğimiz yere götürürüz; size mi soracağız” denilmiş.

Bir süre önce Orhan Karaca isimli birinin Manisa T Tipi Cezaevi’nden Osmaniye’ye sevk edildiğini yazmışım. Yaklaşık iki yıldır açılması beklenen HDP’lilerle ilgili Manisa davasından yargılanmakta olan Orhan Karaca, kendisinin halen Manisa’da olduğunu belirtiyor. (Diğer kişiyle isim benzerliği olmalı)

Mardin E Tipi Cezaevi’nde bulunan Mazlum Deniz, Abdullah Acar, İlyas Akman, Givera Aliko, Serhat Tekin ve Nurullah Doğan, önce Elazığ 2 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’e; sonra da Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’e sürgün edildiler. İki aydır herhangi bir faaliyete çıkarılmadılar. Eşyalarının çoğuna el konuldu. Gönderdikleri mektupları kendilerine iade geliyor.

Ümraniye E Tipi Cezaevi’nde bulunan Adnan Kan, elinde bulunan kitapları, kitap ihtiyacı olan kişilere göndermek istiyor. (Selahattin Demirtaş’ın göndermiş olduğu cevabi mektubunu halen alamamış)

Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi’nde bulunan adli hükümlü Hakan Gökcan, ameliyat olduğu sağ kolunu kullanamıyor ve yüzde 49 engelli raporu var. Ancak kalıcı engelli maaşı, üç yıldır bağlanmıyormuş. Bu konuda kendisine İHD’nin yardım etmesini rica ediyor. (Belki de TİHV ilgilenir, onunla)

Amasya E Tipi Cezaevi’nde bulunan Vedat Baran ile Ahmet Özler, bir başka cezaevine sürgün edilmiş. Daha önceki sürgünler gibi, bu kişilerin nereye gönderildiklerini Amasya’daki arkadaşları merak ediyor.

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Orhan Çaçan, mahkeme kararıyla içeriye alabildiği “Aşûda Koran” isimli kitabını bana gönderdi. Na Yayınları’nda bu yıl çıkan kitabı için kendisine teşekkür ediyorum.

İskenderun M Tipi Cezaevi’nde bulunan Lokman Aydemir, Hasan Şeker ve Hüseyin Bektaş, haber alamadıkları arkadaşlarından mektup bekliyorlar.

Siverek T Tipi Cezaevi’ndeki Yunus Elçi ve Sedat Altun, hangi cezaevinde olduğunu bilmedikleri arkadaşlarından mektup bekliyorlar.

Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi’nden İnan Kızılkaya ve Bergün Varan’ın mektubu, merhaba ve selamlar kısmı haricinde sansürlenmiş olarak geldi.

DUYURU: Haftada birkaç gün forum sayfası yapacağız. Kimi konuk yazarlarımızla birlikte, sizlerden -yani içeriden- gelen yazıları da o sayfada değerlendirebileceğiz artık. Tek sayfadan (tek yaprakta iki sahife değil) oluşan makalelerinizi bekliyorum.

MEKTUBU GELENLER:

Şivekar Ataş – Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi

Şilan Çetiner – Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi

Hakan Gökcan – Afyon E Tipi Cezaevi

Mahsum Malgir – Amasya E Tipi Cezaevi

Mustafa Aydın – Burhaniye T Tipi Cezaevi

Mazlum Deniz – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK

Mesut Bağcık – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK

Naci Kaya – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK

Özay Özer – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK

Lokman Aydemir – İskenderun M Tipi Cezaevi

Hasan Şeker – İskenderun M Tipi Cezaevi

Hüseyin Bektaş – İskenderun M Tipi Cezaevi

Raşit Dörtyol – Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Orhan Karaca – Manisa T Tipi Cezaevi

Seyat Kaya – Siverek T Tipi Cezaevi

Sedat Altun – Siverek T Tipi Cezaevi

Yusuf Elçi – Siverek T Tipi Cezaevi

İnan Kızılkaya – Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi

Bergün Varan – Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi

Engin Ulugana – Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi

Orhan Çaçan – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

A.Cabbar Şahin – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Rüstem Yılmaz – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Aydın Karaboğa – Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi

Ali Atila – Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi

Sezgin Baci – Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi

Tevfik Kalkan – Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi

Adnan Kan – Ümraniye E Tipi Cezaevi

Posta Kutusu: 253 Yenişehir – ANKARA