Bizi takip edin

Köşe yazarları

En ağır cezalar kolayca veriliyor

->

-> 109

HÜSEYİN AYKOL

Erzurum H Tipi Cezaevi’nde bulunan Kadir Gümüş, on ay kadar önce Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Oysa Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyordu. Nitekim gıyaben sürmekte olan duruşmalardan birinde, yani Kadir Gümüş’ün ve dahası avukatlarının bulunmadığı bir ortamda, kendisine ağırlaştırılmış müebbet ve 320 yıl ağır hapis cezası verilmiş. Bunca ağır hapis cezalarının verilmesi bu kadar kolay mıdır? Yargılamadaki usule bile uymamanın (sanığın mütalaadan haberi yok mesela) anlamı nedir?

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Sinan Çelik, Diyarbakır’da görülmekte olan mahkemesine götürülebilmek amacıyla Elazığ 2 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’e götürülmüştü. Orada bulunduğu 7 ay boyunca mahkemeye götürülmediği gibi, gıyabında kendisine astronomik ağır bir ceza verildiğini avukatından öğrendi. Okurumuz şimdi yeniden daha önce bulunduğu Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne geri getirilmiş bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine.

Elazığ T Tipi Kadın Cezaevi’nde bulunan mahpuslara yaka kartı dayatması yapılıyor ve yaka kartını takmayanlar, revire, hastane ya da mahkemeye gidemiyorlar. Hatta avukatlarıyla bile görüştürülmüyorlar. Gardiyanlar, mahpuslara “Biz sizin üstünüzüz, bizim komutlarımıza uymak zorundasınız” diyorlarmış.

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi mahpuslar, Nuriye Gülmen’in yoğun bakıma kaldırma bahanesiyle hastaneye götürülmesi ve böylece mahkemeye çıkarılmasını önlenmesini protesto etmek üzere üç gün boyunca, kapı döverek ve sloganlar atarak protesto etmişler.

Ağrı Kapalı Cezaevi’nin binası, eskiden askeri cezaevi imiş. Oradan kaynaklı olarak, buradaki memurlar, burayı askeri bir cezaevi gibi yönetmek istiyorlar. Günde iki kez sayım gerekçesiyle arama yapılıyor ve oraya buraya tokmaklarla vurulup, tünel araması yapılıyor. Daha önce notlar alınmış defterlerine ve hatta aile fotoğraflarına bile el konuluyor.

Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’te bulunan İsa İşsiz ve Musa Candemir’e çeşitli gerekçelerle 10 günlük hücre cezası verilmiş. İHD’nin hasta tutsaklar listesinde bulunan Yaşar Kırmızı’nın da bu cezaevinde bulunduğu ve tedavisinin geciktirildiği belirtiliyor.

Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi’nde bulunan kadın mahpuslara ailelerinin gönderdiği siyah pantolon ve beyaz gömlek ve tişörtler verilmemiş. Yasak denilmiş. Mahpuslar, bunun belli amaca yönelik bir hazırlık olduğunu düşünüyor; ancak amaçladıklarını yapamayacaklar, diyorlar.

Silivri’de bulunan Çağrı Avcı, yargılaması sürdüğü halde Van F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Hasta mahpuslardan ağabeyi Kemal Avcı vefat ettiğinde, cenazesine katılma hakkına da saygı gösterilmedi.

Cezaevinde 26 yılını geride (Çankırı E Tipi Cezaevi’nde) bırakan Edip Yalçınkaya’nın kardeşi Mustafa Yalçınkaya, 8 Eylül 2017 günü yıldızlara ulaştı. Bu nedenle, kendisine içeriden ve dışarıdan çok sayıda taziye mesajı geldi. Edip Yalçınkaya, herkese teşekkür ediyor.

Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nden 22 Eylül 2017 günü yola çıkarılanlardan Seyfettin Uluç ve Kamuran Kılgı, Manisa T Tipi Cezaevi’ne; Barış Kızılçay ve Dilaver Özer, Menemen T Tipi Cezaevi’ne, Mahsun Günsel ve Agit …, Ödemiş T Tipi Cezaevi’ne; Mustafa Muhammed Ali, Nuri Bağış, Denizli D Tipi Cezaevi’ne; Aydın Özmen ve Mahmut Bağrıyanık ise Denizli T Tipi Cezaevi’ne ise sürgün edildiler.

Giresun E Tipi Cezaevi’nde bulunan Abdulaziz Tanrıkolu, Mensur Oğraş ve İzzettin Alet, Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Ancak burada İzzettin Alet’in ağabeyi Mustafa Alet de var, diye İzzettin Alet, kapıdan döndürülüp, Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne götürüldü. Bu nasıl bir anlayıştır, anlayan lütfen bana yazsın!

Durumu ağır olan hasta mahpuslardan Kasım Karataş, iki kez hastaneye götürüldü. Dahası Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine heyete de çıkarıldı; ancak henüz kendisi hakkındaki rapor çıkmadı. Bu arada, kullandığı ilacın dozunun artırılması dışında herhangi bir gelişme yaşanmadı.

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Nusret Yıldız, Aram Yayınları’ndan çıkmış bulunan “Ben Ehmedê Xanî’yim” isimli kitabını bana göndermek istiyor. Ancak kendi kitabının bile içeriye verilmediğini belirtiyor ve bana kitabını dışarıdan temin edip, okumamı salık veriyor.

Ordu E Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, kimi günler gazetemizi alamıyormuş. Oraya gazetemizin ulaşmaması ‘kırk yılda bir’ olabilecek bir aksaklıktır. Gazetemizi ısrarla istemeliler. Ancak Welat gazetesinin bayilerde satılmadığı doğrudur maalesef.

Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi’nde bulunan Fırat Kıl, odalara 10 kitaptan fazlasının alınmamasını ve Yürüyüş ile Tavır dergilerinin içeriye verilmemesini protesto ediyor. Okuma hakları için sonuna dek mücadele edeceklerini belirtiyor.

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Umut Güney, gazetemizin tüm yazarlarına gönderdiği mektubunda, “İşkencenin şerefsizlik olduğunu” belirtmiş.

DUYURU: Mir İş isimli birinden gelen mektubu, postane bana vermedi. Adres doğru yazılmış; ancak soyadım doğru değil! Soyadımı doğru yazmanızda yarar var; çünkü bu konuda sorun yaşacağız galiba.

MEKTUBU GELENLER:

Medya Tağay – Elazığ T Tipi Kadın Cezaevi
Yaprak Yılmaz – Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi
Nazife Onay – Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Hakan Gökcan – Afyon E Tipi Cezaevi
Kamuran Sunbat – Ağrı Kapalı Cezaevi
M. Ali Taşlı – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Nimetullah Tunç – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Yavuz Soydamal – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Mustafa Alet – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Edip Yalçınkaya – Çankırı E Tipi Cezaevi
Ferhat Pervane – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
İlyas Akman – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Mustafa M. Ali – Denizli D Tipi Cezaevi
Umut Güney – Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Kamuran Kılgı – Manisa T Tipi Cezaevi
Hakkı Turgay – Ordu E Tipi Cezaevi
Mahsun Günsel – Ödemiş T Tipi Cezaevi
Fırat Kıl – Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi
Cömert Bozkurt – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Nusret Yıldız – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ejder Dağ – Ş. Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi
Hasip Avşar – Ş. Urfa 1 nolu T Tipi Cezaevi
İsmail Taşar – Ş. Urfa 1 nolu T Tipi Cezaevi
Kasım Karataş – Ş. Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi
Zülfikar Gençer – Ş. Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi
Sinan Çelik – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Kadir Gümüş – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Çağrı Avcı – Van F Tipi Cezaevi

Posta Kutusu: 253 /Yenişehir – ANKARA