Bizi takip edin

Politika

Kerkük teslim edildi: Peşmerge çekildi, Heşdi Şabi geldi

->

-> 53

Peşmerge güçlerinin tümden çekildiği Kerkük’te kentin tamamını İran’ın kontrol ettiği Heşdi Şabi güçleri ele geçirdi. Kentin çok kısa sürede işgal edilmesine ilişkin ‘Kerkük teslim edildi’ yorumları yapılıyor

Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçlerinin sabah saatlerinde başlattığı saldırıya peşmerge güçlerinin karşılık vermemesi sonucu daha gün kararmadan Kerkük tümden ele geçirildi. Federe Kürdistan Bölgesi yönetiminin talimatı doğrultusunda peşmerge güçleri kentten çekilince Heşdi Şabi zorlanmadan Kerkük’e yerleşti.

Federe Kürdistan’da “Kerkük düşmedi teslim edildi” yorumları yapılırken, Irak ordusu ve Heşdi Şebi güçleri kentin tamamını ele geçirerek, resmi binalara bayrak astı.

Heşdi Şabi güçlerinin Kerkük’e girmesiyle birlikte halkın büyük kesimi şehri terk ederek, Hewler ve Süleymaniye’ye doğru yola çıktı. Hala birçoğunun yolda olduğu öğrenilen Kerküklüler, güvenlikli bir bölgeye ulaşmaya çalışıyor.
Öte yandan Heşdi Şabi’ye karşı direnen grupların kentin bazı bölgelerinde sıkıştığı ve onların da kentten çıkmaya çalıştığı öğrenildi.

HABER MERKEZİ