Bizi takip edin

Politika

Kürdistanlılar’dan, ‘Öcalan’a zarar verirseniz halkımız dünyayı başınıza yıkar’ uyarısı…

->

-> 19

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın içinde bulunduğu koşullara tepki gösteren Kürdistanlı parti ve kurum temsilcileri, devlete sert uyarı: ‘Öcalan, bir şahıs değil, halkın iradesidir. Öcalan’a zarar gelmesi halinde Kürt halkı, dünyayı Türkiye’nin başına yıkar. Bunu herkesin böyle bilmesi gerekiyor’

19 yıldır, İmralı’da tecrit altında tutulan ve son bir yıldır da kendisinden hiçbir şekilde haber alınmayan PKK Lİderi Öcalan’ın durumundan Kürtler oldukça kaygılı. Kürtler, KCK’in çağrısı üzerine dünden bu yana dünyanın birçok merkezinde protesto gösterilerine başlarken Kürt parti ve kuruluş temsilcileri, destek açıklamasında bulundu. ANF’ye açıklamalarda bulunan, Komala Partisi Başkanı İbrahim Alizade, Komalayî İslami temsilcilerinden Kurdo Abdulkerim Ahmed, YNK’li Güney Kürdistan Parlamentosu üyesi Salar Mahmut ve KNK Eş Başkanı Rêbwar Reşîd, Türk devletine Abdullah Öcalan’ın Kürt halkının iradesi olduğunu ve bölge halklarının barışı için derhal özgürlüğüne kavuşması çağrısında bulundu.

Öcalan bir halkın lideridir…

Komala Partisi Başkanı İbrahim Alizade, Abdullah Öcalan’a yönelik yapılan komplo zalimce olduğunu belirterek “Bu operasyon halkımıza yönelik büyük bir darbeydi. Kürt halkı bugün Öcalan, şahsında bütün politik tutsakların özgürlüğünü talep etmeli ve bunun için mücadele içerisinde olmalı. Partisi, ideoloji, fikri ve düşüncesi ne olursa olsun Öcalan’ın özgürlüğünü talep etmeli. Bu Öcalan’ın özgürlüğünü istemenin önünde engel değildir. Öcalan bu halkın bir lideridir. Hayatını bu halka adamış bunun için de sürekli siyaset içinde olmuştur. Bugün ona sahip çıkmak Kürtlerin vazifesidir” dedi.

Öcalan’ın koşulları kabul edilemez…

Komalayi İslami temsilcilerinden Kurdo Abdulkerim Ehmed ise Öcalan’ın durumuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Biz Komalayî İslami olarak, PKK’nin Genel Başkanı Abdullah Öcalan’ı Kürt halkının bir lideri olarak görüyoruz. Bugün Türk devletinin cezaevinde tecrit altında yaşıyor. Bu kabul edilecek bir durum değil. Kürt halkı gerek ülke içerisinde gerekse dışında yapacakları eylem ve etkinlikler ile Öcalan’ın özgürlüğü için mücadele etmeli. Yine Kürt halkı uluslararası alanda PKK’nin terör listesinden çıkartılması için ciddi bir diplomasi mücadelesini vermeli. Bu aynı zamanda Öcalan’ın da özgürlüğü anlamına gelecektir.”

Barış için Öcalan özgür olmalı…

YNK’li Güney Kürdistan Parlamentosu üyesi Salar Mahmut da Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de barış görüşmelerinin tekrardan başlaması için Öcalan, özgür olması şart olduğunu vurgulayarak “Bu özgürlük anlaşma ve diyaloğun koşulu olmalı. Öcalan ciddi bir eltiye sahip olan bir liderdir. Mam Celal’ın Öcalan ile ilişkisi çok iyiydi. Öcalan ile Türk devleti arasında barış için çabalıyordu. Yarım kalan barış görüşmesinin gerçekleşmesi için Türk devleti tekrardan Öcalan ile görüşmesi gerekiyor. Bunun için de Öcalan İmralı’dan çıkmalı ki barış görüşmelerini iyi yürütebilsin. Bu aynı zamanda Türkiye halklarının da yararınadır. Demokrasi ve özgürlük gelişecektir. Bu gelişme Kürdistan’ın diğer parçalarına da büyük bir etki yaratır. Barış’ın gerçekleşmesi için Öcalan, özgür olmalı” şeklinde konuştu.

‘Dünya başınızı yıkılır’ uyarısı

KNK Eş başkanı Rêbwar Reşîd ise Abdullah Öcalan’ın sıradan bir kişi olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Türk devleti Öcalan, şahsında Kürtlerden intikam almak istiyor. Bugün sadece Kürtler değil bütün bölge halkları Öcalan’a sahip çıkmalı. Çünkü Öcalan, bir şahıs değil, halkın iradesidir. Öcalan’a zarar gelmesi halinde Kürt halkı, dünyayı Türkiye’nin başına yıkar. Bunu herkesin böyle bilmesi gerekiyor. Çünkü Öcalan, özgürlülük ve geleceğimizin sembolüdür. Ondan dolayı Türkiye Öcalan’a saygılı olmalı.”

Türk devleti savaştan vazgeçemeli…

Abdullah Öcalan’ın yıllardan beri barış için çalıştığını da sözlerine ekleyen Reşîd, “Ancak Öcalan’ın bu talep ve istemlerine rağmen Türk devleti karşılık vermiyor. En son 2013 yılındaki Newroz’da böylesi bir adım atıldı. Türk devleti savaştan vazgeçmeli ve barış elini uzatmalı. Bu demokrasi ve özgürlüklerin gelişeceğinin anlamına geliyor. Kürt ile Türk halkının da kardeşliği ancak böyle gelişecektir. Türk halkı iyi düşünmeli ve uzun vadeli davranmalı. Öcalan’a yaklaşım ile Kürt halkını kendisine ömür boyu düşman etmemeli” diye konuştu.

HABER MERKEZİ