Bizi takip edin

Politika

MGK’den içeride ve dışarıda Kürtlerle savaşa devam ‘tavsiyeleri’…

->

-> 24

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplandı. Toplantı yaklaşık 1 saat 40 dakika sürdü. MGK’dan ‘Türk hava sahasının Güney Kürdistan’a kapatılması’ ve OHAL’in uzatılması için tavsiye kararı çıktı. Kararda ‘İdlib operasyonu’ adı altında yapılan Efrin kuşatmasının ‘başarıyla sürdüğü’ iddia edildi. Irak ve İran’ın Kerkük saldırısına ise ‘hassasiyetlerimizi gözetin’ uyarısı yapıldı

Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen MGK’da OHAL, İdlib işgali, bağımsızlık referandumunun ardından Federe Kürdistan’a yönelik yaptırımlar, ABD ile yaşanan vize gerginliği de ele alındı. Toplantının ardından Federe Kürdistan’a hava sahasının kapatılması ve OHAL’in uzatılması kararı alındı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal uygulamasının süresi 19 Ekim’de doluyordu. OHAL’in 5. kez uzatılması için Milli Güvenlik Kurulu’nun tavsiyede bulunması hemen ardından konu Bakanlar Kurulu’nda ele alınacak. MGK bu kararıyla kamuoyundan yükselen OHAL kaldırılsın taleplerini de elinin tersiyle itmiş oldu.

MGK açıklamasının tam metni şöyle:

1 –Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının İdlib’te “gerginliği azaltma görev gücü” kapsamında yürüttüğü harekât hakkında Kurul’a bilgi arz edilmiştir. Suriye’de kalıcı barışı tesis etmek amacıyla, Astana mutabakatı çerçevesinde görev yapan unsurlarımızın İdlib çatışmasızlık bölgesindeki görevini başarıyla sürdürdüğü değerlendirilmiştir.

2- Irak Anayasası’nı ihlal eden gayrımeşru IKBY referandumu sonrasında atılan adımlar değerlendirilmiş; alınması öngörülen yeni tedbirler müzakere edilmiştir.
Türk Hava Sahası’nın IKBY’ne kapatılması ve İbrahim Halil Sınır Kapısı’nın Merkezî Irak Yönetimi’nce devralınması sürecinin başlatılması hükûmete tavsiye edilmiştir.

Bu çerçevede merkezî Irak Yönetimi’nin tüm ülkede anayasal egemenliğini tesis etmek üzere ve özellikle Kerkük’te attığı adımlar değerlendirilmiş; Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önem bir kez daha vurgulanmıştır.

Merkezî Irak Yönetimi’nin Kerkük’te yürüttüğü operasyonun, şehrin son dönemde bozulmaya çalışılan demografik yapısının, tarihî derinliğine uygun şekilde tesisini de sağlamayı amaçlaması hususundaki hassasiyetimiz ve beklentimiz özellikle belirtilmiştir.

3- FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan olağanüstü hâl değerlendirilmiş; demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere hükümete, olağanüstü hâlin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır.”

HABER MERKEZİ