Bizi takip edin

Dünya

Madrid’den ‘perşembe’ ültimatomu

->

-> 15

Monarşinin ve ordunun halklar üzerindeki otoritesinin sürmesini isteyen İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalan yönetimine bir kez daha ültimatom verdi. Madrid yönetimi, Katalan Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont’un perşembeye kadar bağımsızlık ilan edip etmediklerine ilişkin, yanıt vermesini istedi.
Madrid yönetimi Puigdemont’a sordukları “bağımsızlık ilan ettiniz mi etmediniz mi” sorusuna, hâlâ yanıt alamadıklarını belirtti. İspanya yönetimi Başbakan Yardımcısı Seanz de Santamaria, 1 Ekim’de yapılan Katalonya bağımsızlık referandumunun ardından, Barcelona yönetiminin bağımsızlık kararı alması durumunda, İspanya’nın anayasadaki 155’inci maddeye dayanarak Katalan özerk bölgesinin yönetimini eline alma hakkı olduğunu söyledi. Santamaria “Puigdemont’un hala bu durumu çözmeye başlama fırsatı var. Bağımsızlık deklarasyonu konusunda ‘evet’ ya da ‘hayır’ yanıtını vermek zorunda” dedi.

Diyalog çağrısı

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont ise, Rajoy’un “Bağımsızlığınızı ilan ettiniz mi?” sorusuna, verilen sürenin son gününde bir mektupla cevap verdi. Katalan medyasında yer alan haberlere göre Puigdemont, bağımsızlıklarını ilan edip etmediklerine dair soruyu, yine direkt olarak cevaplamadı. Puigdemont mektupta, Rajoy’la en kısa zamanda buluşarak, önümüzdeki 2 ay içinde diyalog yolunun açılması gerektiğini söyledi. MADRİD