Bizi takip edin

Dünya

Somali’de katliam: 300 ölü

->

-> 16

Yıllardır ABD, AB ve Türkiye’nin pazarlarını ele geçirmeye çalıştığı Afrika ülkelerinden Somali’inin başkentinde alışveriş, otel ve hükümet binalarının olduğu bölgeye, bombalı kamyonla düzenlenen saldırıda ölü sayısı, hızla artıyor

Geçen hafta Somali’nin başkenti Mogadişu’da, bomba yüklü kamyonla düzenlenen saldırıda ölü sayısı 300’ü buldu.
Somali’nin ambulans hizmetleri müdürü, başkent Mogadişu’daki hükümet binaları, alışveriş yerlerinin olduğu bölgede, Safari Otel’in girişinde bomba yüklü kamyonetle yapılan saldırıda, 300 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Çok fazla sayıda kayıp olduğu için ölü sayısının daha da artmasından korkuluyor. Otelin önündeki K5 kavşağında meydana gelen patlamanın şiddetiyle, otelin bir bölümü çökmüş, çok sayıda insan enkaz altında kalmıştı. Polis yetkilileri, kentin Medina ilçesinde yaşanan ikinci bombalı saldırıda ise, 2 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda yaralı sayısı da 250 kişiye ulaştı. Eş Şebab sorumlu tutulurken, Somali Devlet Başkanı Muhammed Abdullahi Muhammed, üç günlük ulusal yas ilan etmişti.

Patlamanın, Somali’de faaliyet gösteren El Kaide bağlantılı Eş Şebab’ın 2007’de başlattığı ayaklanmadan bu yana, bölgede yaşanan en ölümcül saldırı olduğu belirtiliyor. Bu arada, Türkiye ambulans uçak göndermeye karar verdi. Eylül sonunda Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük askeri üssü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın katılımıyla, Somali’nin başkenti Mogadişu’da açılmıştı. AKP, işverenlerle sık sık Somali’ye seferler düzenliyor.

MOGADİŞU