Bizi takip edin

Köşe yazarları

İÇERİDEN

->

-> 180

Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hakan Tunç, gerek İmralı üzerindeki tecridin kaldırılması, gerekse cezaevlerindeki koşulların düzeltilmesi amacıyla, 23 Ekim 2017 gününden bu yana süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde bulunuyormuş.

Gündelik ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekmeye başlayan Hakan Tunç’un yanına refakatçi olmak üzere, cezaevindeki mahpuslardan dilekçe verenler olmuş; ancak bu talep karşılanmamış. Bu cezaevinde tek tip traş yapılmaya başlanmış; aramalar akşam saatlerinde odalar basılarak yapılıyor ve saatler süren aramalarda her şey darmadağınık hale getiriliyormuş. Cezaevindeki koşulları kimi kurumlara anlatmak üzere yazılan mektuplar için soruşturmalar açılıyormuş.

Kısa bir süre önce sadece 15 siyasi mahpusun kaldığı Burhaniye T Tipi Cezaevi’ne yeni tutuklanan HDP üyelerini getirmişler. Tutuklanma sebebi sosyal medya paylaşımı olan parti üyelerinin isimleri şöyle: Barış Özpolat, Kazım Keskin, Yahya Anık, Ersin Taşdemirel, Ahmet Zeki Açıkgöz, Memet Yıldırım, Şevket Bilici, Ali Aydın. Ekonomik durumu iyi olmayan bu kişilerin gönüllü avukatlara ihtiyacı var. Kitap sıkıntısı çeken bu cezaevine kitap göndermek isteyenler için adres şöyle: Uğur Orak / T Tipi Cezaevi / Burhaniye – BALIKESİR

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Kahraman Güvenç, bulunduğu yerdeki koşulların düzeltilmesi amacıyla, 13 Ekim 2017 günü açlık grevine başlamıştı. Bunun üzerine kendisi bir hafta sonra hücreye konuldu. Dahası çeşitli kurumlara gönderdiği mektuplar, yerine ulaşmadı. Bunun üzerine, eylemini 27 Kasım 2017 gününden itibaren ölüm orucuna dönüştürdüğünü söyleyen Kahraman Güvenç, kendisini ziyaret edecek bir avukata çok önemli belgeler iletmek istediğini belirtiyor.

Amasya E Tipi Cezaevi’nde Eğitim Kurulu Başkanlığı, aldığı bir kararla, cezaevinde bulunan ve dışarıda yasaksız bir şekilde kitapçılarda satılan kitaplar hakkında toplama kararı vermiş ve koğuşlardaki kitaplara el koymuş. Okurumuzun ilettiği liste, 18 kitabı içeriyor. Burada kitapların isimlerini sıralamayacağım; ama benim hatırladığım kadarıyla, bu kitaplar hakkında herhangi bir mahkemeden toplatma kararı yok.

Yargıtay’daki 11.5 yıl hapis davası onaylandığı için tutuklanan Selahattin Kızılçınar, konulduğu Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi’nden, daha önce 2009-213 yılları arasında Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ndeyken birlikte kaldığı arkadaşlarına mektup yazmış; ancak mektupları “Bu kurumda yoktur” damgalı olarak geri geliyormuş. Sürgün edilmiş olduğu sanılan arkadaşlarından mektup bekliyor.

Sabri Delidere, hakkında ifade veren gizli bir tanığın ifadesi yüzünden 10 Mart 2017 günü tutuklandı ve Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi’ne konuldu. Diyarbakır E Tipi ve Antep L Tipi Cezaevi’nde bulunan arkadaşlarına mektup yazdı ama cevap alamadı.

Dört yıldır cezaevinde olan ve şimdi Oltu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ümit Macit, mektup gönderdiği arkadaşlarından cevap alamıyor. Bu arada, Selahattin Demirtaş’a da iki kez mektup yazmış; ancak kendisine ulaşıp-ulaşmadığını bilemiyor ve merak ediyor.

Muş E Tipi Cezaevi’nden sürgün edilenlerden Hiyasettin Altın, Davut Özdemir, Ferhat Arma, Mehmet Bingöl, Ekrem Örgündür Ş.Urfa 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Hiyasettin Altın’a geldiği yeni cezaevinde, günlük yazı notları, yarıda kalmış bir roman çalışması verilmediği gibi, Davut Özdemir ile birlikte 3 ay ziyarete çıkmama cezası verilmiş.
Cezaevlerindeki kitap kısıtlaması, dışarıdan gelen kitapların kabul edilmemesi gibi haksızlıklara değinen Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ufuk Keskin, dışarıda serbestçe okunan Yürüyüş dergisini içeride okuyamadıklarını söyledikten sonra, içerideki insanların her türlü yayına ulaşabilmesi için mücadele etmeye devam edeceklerini belirtiyor.

Daha önce 2.5 yıl kadar Antalya L Tipi Cezaevi’nde kalan Abdullah Ateş, bugünlerde bulunduğu Tarsus 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde siyasi mahpusların bulunduğu bir odada kalabilmek amacıyla, 16 Kasım 2017 günü itibariyle açlık grevine başlamış bulunuyor. Kısa bir süre önce Alanya L Tipi Cezaevi’nden Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Serhat Çetiner, şimdi de Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine…
Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde Habat Demir, sürgünler yüzünden adreslerini kaybettiği birçok arkadaşından mektup bekliyor. Onun buraya yazdığımız adresini öğrenenler, kendisine mektup yazar diye umuyorum. Aynı şekilde Siverek T Tipi Cezaevi’nde bulunan Doğan Kılıç ve Yunus Elçi, adreslerini bilemediği arkadaşlarından mektup bekliyor.

Rize L Tipi Cezaevi’nde bulunan Rıdvan Yusufoğlu, Siverek T Tipi Cezaevi’nde bulunan Sidar Soysal ve Erzincan Cezaevi’nden Şervan Tektaş, Patnos L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Erzurum E Tipi Cezaevi’nde bulunan Sadık Aslan ise, Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’e sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine…
Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Niyazi Budak, Eroğlu ailesini başsağlığı dileklerini iletiyor.
ANONS: Hasta tutsaklardan Uğur Öncel, Düzgün Kartal, Seyithan Kort ve Ebedin Abi, nerede olduklarını bana bildirsin lütfen!

MEKTUBU GELENLER:

Pınar Demir – Tarsus T Tipi Cezaevi
Kadir Kaplan – Amasya E Tipi Cezaevi
Ayhan Kavak – Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Kahraman Güvenç – Bolu F Tipi Cezaevi
Uğur Orak – Burhaniye T Tipi Cezaevi
Musa Candemir – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Hüseyin Polat – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Sadık Aslan – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Adil Abi – Elbistan E Tipi Cezaevi
Habat Demir – Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mir İş – Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ümit Macit – Oltu T Tipi Cezaevi
Rıdvan Yusufoğlu – Patnos L Tipi Cezaevi
Sidar Soysal – Patnos L Tipi Cezaevi
Sabri Delidere – Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi
Selahattin Kızılçınar – Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi
Doğan Kılıç – Siverek T Tipi Cezaevi
Yunus Elçi – Siverek T Tipi Cezaevi
Ufuk Keskin – Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi
Serhat Çetiner – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Niyazi Budak – Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Hiyasettin Altın – Ş. Urfa 1 nolu T Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın – Ş. Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi
Abdullah Ateş – Tarsus 3 nolu T Tipi Cezaevi
Mustafa Andiç – Van F Tipi Cezaevi

Posta Kutusu: 253
Yenişehir – ANKARA