Bizi takip edin

Haber

HDK Kongresi’ne Yüksekdağ ve Demirtaş’tan mesaj: Demokratik cumhuriyet HDK’nin bağrında yükselecek

->

-> 116

HDK Genel Kurulu’na mesaj gönderen Demirtaş, Fransız Devrimi ve Ekim Devrimi başta olmak üzere ezilenlerin tarih sahnesine yeniden çıktıkları dönemlere benzer bir dönemin yaşanıyor’ derken, Yüksekdağ da mesajında ‘faşizme, tekçiliğe karşı birleşik antifaşist mücade, yeni demokratik özgürlükçü yaşam HDK’nin bağrında yükselecek’ dedi

HDK, Ankara Plaza Otel’de topladığı 8. Genel Kurulu, devam ederken, tutuklu bulunan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve eski Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ da birer mesaj gönderdi.

MA’da yer alan habere göre mesajında genel kurulun tutuklu siyasetçilere ve emek, demokrasi, özgürlük yolunda yürüyenlere güç ve moral verdiğini ifade eden Yüksekdağ, HDK için, “Demokratik toplum, demokratik cumhuriyet mücadelesinde bizi yeni yollara ulaştıran bir kavşaktır. Şimdi ise faşizme, tekçiliğe karşı birleşik antifaşist mücadelenin, yeni demokratik özgürlükçü yaşamın HDK’nin bağrında yükseleceğine inanıyorum.” dedi.

Mesajında “Faşizmi tuzla buz edip özgürlük çizgisini zafere taşıyacağız” diyen Demirtaş devamında, Fransız Devrimi ve Ekim Devrimi başta olmak üzere ezilenlerin tarih sahnesine yeniden çıktıkları dönemlere benzer bir dönemin yaşandığını söyleyerek, “Türkiye ve Ortadoğu, özellikle de Rojava’da yaşanan deneyimler tarihsel direniş mirasını insanlığa model olabilecek bir devrim aşamasına getirmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

‘HDK alternatif yaratma düzeyinin ispatıdır’

Mesajında HDK’nin alternatif bir parti olduğunu söyleyen Yüksekdağ, “Ölen bir düzenin zombileşmiş ruhu karşısında kadının, emeğinin, doğanın, dayanışmanın, farklılıkların demokratik birliğinin ruhuyla donanmak, yaşam gücü kazanmak, HDK alternatif yaratma düzeyinin de ispatıdır. Bizler HDK programının siyasal alanda karşılığını yaratma, mücadelesini verme görevini üstlenen siyasetçiler olarak, yarattığımız alternatifin nasıl büyük bir toplumsal- siyasal enerjiye dönüştüğünü gördük ve yaşadık. Şüphesiz şimdi görevimiz, bütün toplumsal yaşam alanlarında halklarımızın yeniden kendini üretme süreçlerinde, HDK program ve amacının başarısını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Demokratik Cumhuriyet için

HDK’nin toplumun farklı kesimlerini birleştiren bir güç olduğuna dikkat çeken Yüksekdağ, “HDK, bugün de, iktidarın böldüğü, kapitalizmin emeğine, doğaya, birbirlerine yabancılaştırdığı ezilenleri birleştirip tayin edici güç haline getiren tarihsel bir odaktır. Demokratik toplum, demokratik cumhuriyet mücadelesinde bizi yeni yollara ulaştıran bir kavşaktır. Şimdi ise faşizme, tekçiliğe karşı birleşik antifaşist mücadelenin, yeni demokratik özgürlükçü yaşamın HDK’nin bağrında yükseleceğine inanıyorum. İmkansız ve zamansız denileni bir kez daha başarmak için sağlam dayanakları olduğunu biliyorum. İnsanlığın büyük özlem ve amaçlarının üretilme, örgütleme, aydınlanma ocağı olarak HDK, bugünden geleceğe köprümüz olacak yine. Birlikte kurduk, birlikte büyüteceğiz. Faşizme ve OHAL rejimine karşı demokratik birlik, özgür, adil yaşam için ortak mücadelenin zaferini birlikte yaratacağız..”

Kaotik dönem çözüm fırsatları yaratıyor

Demirtaş ise mesajında Türkiye ve Ortadoğu’nun mevcut durumuna değinerek, “Kapitalizmin içine girdiği krizleri yeni krizler üreterek aşmak adına yol açtığı savaşlar, kıyımlar ve yıkımlar insanlığın sorunlarını daha da ağırlaştırıyor. Bilim, teknoloji ve iletişimde yaşanan devasa gelişmeler kapitalizmin hizmetine sunulurken; ezilen geniş kesimler bu gelişmelerden bırakın nasiplenmeyi, daha da ağır baskılara uğrayabiliyorlar. Geçen yüzyıllarda yaşanan Fransız Devrimi ve Ekim Devrimi başta olmak üzere, ezilenlerin tarih sahnesine yeniden çıktıkları dönemlere benzer bir kaos dönemi yaşanıyor. Bu kaotik dönem ağır bedellere yol açsa da, beraberinde önemli ve devrim niteliğinde çıkış ve çözüm fırsatları yaratıyor. Türkiye ve Ortadoğu, özellikle de Rojava’da yaşanan deneyimler tarihsel direniş mirasını insanlığa model olabilecek bir devrim aşamasına getirmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

‘DTK VE HDK demokrasi gücü olmalıdır’

Devraldıkları mirası ileriye taşıma adına DTK ve HDK’nin rolüne dikkat çeken Demirtaş, şöyle konuştu: “Tarihsel olarak devraldığımız bu büyük mirası başarıya götürmek için tek başına bir siyasi partinin, tek kişilik liderliklerin veya tekçi zihniyetlerin mutlaka aşılması gerekir. Aslolan köyden sokağa, mahalleden kasabaya, şehirden ulusal düzeye, fabrikadan atölyeye, tarladan üniversiteye kadar her yerde halkın meclisler aracılığıyla öz örgütlenmesine kavuşmasını sağlamaktır. Halkın özyönetimi, yani kendisini yönetmesi dediğimiz de zaten tam olarak budur. Özyönetim belediyecilik değil, particilik değil, sivil toplum örgütçülüğü de değildir. Bunların hepsi olsa olsa halkın öz yönetiminin birer unsuru ve parçası olabilirler. Kürdistan’da DTK, Kürdistan’ı da kapsayacak şekilde bütün Türkiye’de HDK Meclisleri bu yönüyle esas demokrasi gücü ve asli mücadele örgütü olmak zorundadır.”

‘Faşizmi tuzla buz edeceğiz’

AKP faşizminin ve OHAL rejiminin bütün toplumu baskı ve korkuyla teslim almaya çalıştığını söyleyen Demirtaş, “Bugünlerde doğrudan halk örgütlülüğünün ne kadar önemli olduğu sanırım daha iyi anlaşılmıştır. DTK ve HDK, AKP faşist rejimi tarafından terörize edilmeye çalışılsa da; bizler hep birlikte bu çalışmalara sahip çıkarak eşit ve adil birlikte yaşamı, barış içerisinde bir geleceği güvence altına alabiliriz. Bu HDK Genel Kurulu’nun eksikliklerin aşılacağı, güçlü hamlelerin yapılacağı bir döneme vesile olacağına inanıyorum. Faşizmi tuzla buz edip özgürlük çizgisini zafere taşıyacağımız inancıyla sizleri selamlıyor, bütün Genel Kurul bileşenlerine, yoldaşlarıma en içten selam ve sevgilerimi gönderiyorum.” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ