Bizi takip edin

Haber

Sebahat Tuncel’den HDK’ye: Yeni ve güçlü bir başlangıç yapmaya ihtiyaç var!

->

-> 136

HDK Genel Kurulu’na gelen mesajlarda yapılan konuşmalarda, HDK’nin önemine dikkat çekildi. HDK kurucu eş sözcüsü Sebahat Tuncel, cezaevinden genel kurula gönderdiği mesajında, yeni ve güçlü bir başlangıç yapmaya ihtiyaç olduğunu belirterek, ‘HDK, Türkiye demokrasi mücadelesi ile Kürtlerin demokrasi mücadelesinin ortak mekanıdır. Şimdi bizim zamanımız ve yeni bir başlangıç yapıyoruz’ dedi

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) 8. Genel Kurulu’nda Kocaeli Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel’in gönderdiği mesajı HDK Kadın Koordinasyon üyesi Gülseren Pusatlığolu tarafından okundu. Tarihsel gelişmelerin yaşandığı bir dönemde genel kurulumuzu gerçekleştiriyoruz diyen Tuncel, “Dünyada Ortadoğu’da, Kürdistan ve Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmeler yüz yıllık dengelerin değiştiği, yeni dengeler kurulurken yürütülen güç mücadelelerinin açığa çıkardığı kriz ve kaotik süreç, demokrasi, özgürlük, mücadelesi yaratanlar açısından yeni olanaklarda açığa çıkarmaktadır. Önemli olan bu süreci halklarımızın, kadınların, doğanın, özgürlük, eşitlik ve demokrasi yürütenlerin özlemini duyduğu bir sistemi inşa etmek için öncülük etme sorumluluğumuzun gereğini yapmaktır” ifadelerini kullandı.

Güçlü bir başlangıca ihtiyacımız var

Yeni ve güçlü bir başlangıç yapmaya ihtiyaç olduğunu kaydeden Tuncel, mesajında şöyle dedi: “Bugüne kadar elde ettiğimiz deneyim ve birikimi büyütmek eksiklerimizi ve yetmezliklerimizi gidermek ve ilerlemek için güçlü tartışma ve kararlaşmanın yaşanacağı bu genel kurulumuz bu açıdan da önemlidir. Lenin’inin dediği gibi ‘ilerlemeden korkmak, geri çekilmektir’ Biz bu güne kadar hep ileri adım attık. Geriye sadece, yaptığımız hata ve eksiklikleri bir daha yapmamak için baktık. O nedenle bugün yapacağımız güçlü tartışmalar, demokrasi, özgürlük, adalet, barış, mücadelesi için ortaya çıkacak yol haritaları HDK’nin de geleceğini belirleyecektir. Şimdi bizim zamanımız, halklarımızın bizden beklediği öncülük rollümüzü oynamakla tarihsel bir sorumluktur. Türkiye’nin içine girdiği yapısal krizin asıl nedeni, kimliklerin, inançların, kültürlerin, yok sayılması, tekçi, faşizan bir rejimin inşasıdır. Özellikle Kürdistan halkına yönelik savaş politikası Kürt düşmanı, politikalar bu gün yaşanan OHAL rejiminin esasını oluşturmaktadır. Kürdistan sorunu çözülmeden, Kürt halkının hak ve özgürlük sorunları çözülmeden ne gerçek bir demokrasiden, nede özgürlük ve barıştan söz edemeyiz. HDK Türkiye demokrasi mücadelesi ile Kürtlerin demokrasi ve özgürlük mücadelesinin ortak mekanıdır. Birlikte yaşam, demokratik cumhuriyetin inşası işte bu ortak mücadelenin aracını doğru örgütlemek ile mümkün olacaktır. diye kaydetti.

Şimdi bizim zamanımız

Birleşik bir halk gücü her zaman yenilmezdir diyen Tuncel, “Birleşik mücadele faşizmi geriletmekle kalmaz, özgürlükçü bir sistemi inşa etme gücü verir. Tıpkı Rojava’da olduğu gibi halkların kardeşliği, eşitliği, ve özgürlüğü önünde engel olan savaş politikalarına dur demek, kendi sistemimizi örgütlemek açısından da çok önemlidir. Bu gün İmralı’da Sayın Abdullah Öcalan şahsında uygulanan tecrit, esasta halkların barışına öz örgütlülüğüne karşı uygulanmaktadır. O nedenle İmralı işkence sistemine karşı ses çıkarmak, sayın Öcalan üzerinde ki mutlak tecrittin son bulması için HDK’nin yürüteceği tartışma ve alacağı kararların halkların barış ve özgürlük talebi açısından da önemlidir. Bugün aranızda olması gereken onlarca arkadaşımız zindanda. Bu vesileyle AKP-MHP hükümetinin uygulamaya koyduğu OHAL rejiminin cezaevlerinde daha çok hissettirdiği, hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırıldığı, özellikle yeni açılan cezaevlerinde sistematik işkence uygulamalarının yaşandığını biliyorsunuz. Bitirirken tarihi olduğu kadar zorunlu bir süreçte gerçekleştirdiğimiz bu genel kurulda kadın özgürlük mücadelemizin büyük bir ivme kazanacağına, halkların, kadınların bizden beklediği öncülük rolümüzü oynayacağımıza ve yerel demokrasinin gelişmesi, kadınların örgütlenmesi için güçlü kararlar alacağınıza inanıyor, tüm delegasyon yapısına başarılar diliyorum. Ayrıca kadın meclisinde görev alacak arkadaşlarımıza da başarı dileklerimizi sunuyoruz. Şimdi bizim zamanımız ve yeni bir başlangıç yapıyoruz. Özgür yarınlarda buluşmak ve özgürlük halayları çekmek dileğiyle.”

AKP faşizmin araçlarını halkın üstünde kullandı

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ise, “Bizler yeterince örgütlü olsaydık bugün AKP faşizmi bu katliamları gerçekleştiremezdi. Her şeyden önce bu konuda özeleştirimizi vermemeliyiz. AKP elinde ne varsa faşizmin araçlarını da halkın üstünde kullandı. Ağırlaştırılmış tecrit ile geçen 2017’yi geride bırakıyoruz. 2018’i halkların yılı olması için daha çok örgütlenmemiz, bu başarının olmazsa olmazlarındadır” diye konuştu.

AKP gırtlağına kadar çürümüşlüğe batmış

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ise ” 2,5 yılı aşkın süredir devam eden topyekun savaşa karşı direndiklerini ve mücadeleyi daha da ileriye taşımak için daha da kararlı olduklarını söyleyen Kemalbay, şöyle devam etti: “HDK’nin ‘Meclislerle demokrasi, demokratik cumhuriyetle özgürlüğe’ şiarıyla gerçekleştirdiği bu kurul sorunlarımızın çözümüne yol gösteren bir şiardır. AKP rejimi halklarımıza bir sivil darbe süreci dayattı. AKP şuan gırtlağına kadar bir çürümüşlüğe batmış durumda. Bunları örtbas etmek için bugün de Kudüs meselesine sarılmıştır. Kendi sorunlarının üstünü örtüyor” dedi.

OHAL’e karşı birlik hattı

Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu da, emperyalizmin ağır bir krizden geçtiği süreçten geçildiğini ve bu kriz ile Türkiye’de OHAL’in kalıcılaştırılmaya çalışıldığını söyledi. Piroğlu, buna karşı birlik hattının oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

HABER MERKEZİ