Bizi takip edin

Haber

MSD ve QSD yoksa çözüm de yok

->

-> 224

MSD Yürütme Kurulu Üyesi Hebib, Cenevre’nin asıl aktörler katılmadığı için sonuçsuz kaldığını vurguladı. Uluslararası güçleri ciddi olmaya davet eden Hebib, ‘Gerçek aktör MSD, QSD. Tek çözüm projesine sahip gücüz’ dedi

Kuzey Suriye Federasyonu ordusu Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) DAİŞ çetesini hezimete uğratmasıyla girilen yeni süreçte, siyasi çözüm tartışmaları yoğunlaşırken, federasyonun dahil edilmediği Cenevre başarısızlıkla sonuçlandı. Türkiye’nin dayatmalarıyla Kürtsüz yapılan toplantıların sonuçsuz kalacağı bir kez daha ortaya çıkarken, Rusya’nın toplamayı düşündüğü Soçi de, Kürtlerin katılmaması durumunda benzer bir akıbetle karşı karşıya. Suriye’deki son gelişmeleri değerlendiren Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu üyesi Hikmet Hebib, “Asıl aktörler katılmadığı için Cenevre sonuçsuz kaldı. Aynı tutumun olduğu tüm toplantılar başarısızlığa mahkûm” dedi.

‘Federasyon çözüm olur’

ANHA’dan Azad Sefo ve Jîyan Hesen’e konuşan, MSD Yürütme Kurulu Üyesi Hebib, “Suriye krizinin başından beri Kuzey Suriye’de diğer kesimlerden farklı görüşlere sahibiz. Suriye krizinde köklü bir değişimin gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple de ülkenin temelini koruyan ve dikkatini teröre karşı savaşa çeken üçüncü çizgiyi seçtik” şeklinde konuştu. QSD’nin terörist gruplardan özgürleştirdiği alanların genişlemesi üzerine, daha iyi cevap olacak bir projeye yöneldiklerini söyleyen Hebib, Suriye’nin merkezi bir sistemden, eşitlik ve demokrasiyi esas alan merkezi olmayan bir sisteme geçişi için, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kuruluş Kongresi’ni gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Ciddiyet çağrısı

Uluslararası güçlerin, Suriye’deki çıkarlarının çakışması sebebiyle, Suriye’de barışçıl çözüm için gerçekleştirilen organizasyonlara ciddi yaklaşmadıklarını söyleyen Hebib, bu durumun Suriye krizinin büyümesine neden olduğunu dile getirdi. Hebib, Cenevre-8’in başarısızlığına ilişkin ise, “Cenevre, alandaki esas güçlerin görüşmeye katılmaması sebebiyle başarısız oldu. Bu güçler de Suriye krizinin çözümü için siyasi projesi olan MSD, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu ya da Özerk Yönetim temsilcileridir. Suriye krizinin siyasi çözümü için projemiz var. Tüm Suriye halkı için Demokratik ve Federal Suriye anayasasının yazılması için çalışma yürütüyoruz. Belli ki Cenevre-8’in başarısız olmasından sonra konu Soçi’ye taşınacak. Bize göre bu toplantının ardından Suriye’de bir diyalog süreci başlayacak” dedi.

Yüzde 20’den fazlası QSD’de

QSD’nin Kuzey Suriye’de büyük bir alanı özgürleştirdiğini belirten Hebib, güçlerinin şu anda Suriye’nin yüzde 20’sinden fazla bir alanda hakimiyeti olduğunu kaydetti. Türk devletinin teröre karşı savaş bahanesiyle Suriye topraklarını işgal ettiğini kaydeden Hebib, “‘Çatışmaların azaltıldığı bölgelerin’, Suriye’nin parçalanmasına araç olmasından endişe duyuyoruz. Eğer Suriye federal, merkezi olmayan bir sisteme doğru gitmezse, parçalanmaktan başka yolu olmayacak” dedi.

HABER MERKEZİ