Bizi takip edin

Haber

Koçyiğit: Kadın enternasyonalizminin kurulması ile eşik atlanacak

->

-> 114

HDK Kadın Meclisleri Konferansı’nda açığa çıkan ‘Kadın enternasyonalizmini başlatma zamanı gelmiştir’ mesajını değerlendiren HDK Eşsözcüsü Gülistan Koçyiğit, bununla birlikte kadın özgürlük mücadelesi anlamında bir eşiğin atlatılacağını ifade etti

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), “Faşizme İnat Yasasın Hayat” şiarıyla 8’inci Kadın Meclisleri Konferansı’nı gerçekleştirdi. HDK Eşsözcüsü Gülistan Koçyiğit, konferansta açığa çıkan “Kadın enternasyonalizmini başlatma zamanı gelmiştir” mesajını değerlendirdi. Dünyanın birçok yerinde, kadınların erkek egemen sistemin mağdurları olduğunu belirterek, “Kapitalist sistem her yerde kadınları eziyor, sömürüyor ve bütün kadın kimliklerine yönelik çok ciddi bir savaş yürütüyor. Ülkemizde de böyle Ortadoğu’da da böyle. Yeryüzünün her yerinde kadınlar olarak eziliyoruz, dışlanıyoruz ve kimliğimize yönelik çok ciddi bir savaş politikası var. Hindistan’da kadınlar eğer kast sisteminden dolayı acı çekiyorlarsa ya da kadınları 21’inci yüzyılda bambaşka bir kölelik koşullarında yaşatıyorsa, sonuçta bu hepimizin sorunu oluyor. Oradaki her kadın özgür olmadan biz burada bir özgürlükten bahsedemeyiz” dedi.

‘Mücadele sınırsız olmalı’

Koçyiğit, ortak kadın sorunları karşısında parçalanmış bir mücadele yürütüldüğünün altını çizerek, HDK olarak hedeflerini şöyle aktardı: “Sonuçta ortak olan şey hâlâ eziliyor olduğumuz gerçeği. Buna karşı birlikte bir mücadelenin aslında başlatılması gerektiğini düşünüyoruz ve mücadeleyi de sınıfsız ve sınırsız topluma olan inancımız gereği ile sınırsız olması gerektiğini düşünüyoruz. Yeryüzünün herhangi bir yerindeki kadınla sorunlarımız üzerinden buluşabilmeyi, o kadınların sesine ses olmayı ve o dayanışmayı ortaklaştırabilmeyi açıkçası istiyoruz. Yeryüzündeki bütün kadınlar olarak ağlarla birleştiğimiz zaman, daha güçlü daha organize ve daha etkili eylemler ve etkili sonuçlar alacağımızı düşünüyoruz.” Kadın enternasyonalizminin kurulması durumunda, kadın özgürlük mücadelesi anlamında bir eşiğin atlatılacağına dikkat çeken Koçyiğit, “Bu anlamda kendi içimizde bir tartışma süreci başlattık. Yolunu, yöntemini, buna giden araçları çok daha geniş mecralarda çok daha geniş kadın örgütleri ile beraber tartışmak ve hedeflemek istiyoruz” dedi.

‘AKP’yi yıkacak güç kadın’

AKP’nin 15 yıllık iktidarı boyunca kadın kazanımlarına yönelik ciddi saldırılarının olduğunu söyleyen Koçyiğit, bu anlamda kadın siyasetçilerin tutuklanmasını kadın iradesine yönelik “en büyük saldırı” olarak değerlendirdi. Koçyiğit, kadınların bu süreçte kararlı bir mücadele yürüttükleri vurgusunu yaparak, “Kadınlar daha cesurlar ve irade koyuyorlar sürece. En önemlisi de mücadeleyi bir süreklilik olarak yürütüyorlar” diye konuştu. Türkiye’de ve Kürdistan’daki kadınların ortak mücadele yürütme konusunda yan yana gelmeleri gerektiğini belirten Koçyiğit, “Eksikliğimiz bütünlüklü mücadele edememek. Bu mücadeleyi açığa çıkarabilirsek, AKP’yi yıkacak gücün kadın olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Koçyiğit, konferansın sonucunu ise, şu ifadelerle değerlendirdi: “Toplumun artık siyaset dışında bir arayışı var. Bu arayışını kanalize edecek mecralar arıyor. Bu anlamda HDK’nin meclislerini kurması gerekiyor, daha çok örgütlenmesi gerekiyor ve bunu en yerelden yapması gerekiyor. Bu konferansta, mücadelenin evlerden, sokaklardan yapılması gerektiği ve birleşik mücadelenin önemi açığa çıktı.”

Diren Yurtsever/Ankara-MA