Bizi takip edin

Ortadoğu

Aynı zihniyet Dün Halepçe bugün Efrîn’de

->

-> 76

Halepçe Katliamının yıl dönümünde hayatını kaybedenler yapılan törenlerle anılırken, yapılan açıklamalarda aynı politikaların Efrîn’de sürdüğüne dikkat çekildi. KCK ise açıklamasında, yeni Halepçelere ortak olunmak istenmiyorsa harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı

Halepçe’de16 Mart 1988’de Saddam Hüseyin’in gerçekleşen ve binlerce Kürdün hayatını kaybettiği katliamın üzerinden 30 yıl geçti. Katliam sorumluları yargılanmadığı gibi Kürtlere yönelik katliamlara yenileri eklendi. Dünyanın gözü önünde kimyasal silahlarla gerçekleşen Halepçe katliamının yıl dönümünde aynı politikalar bugün Efrîn’de devreye konuldu. Onlarca Kürt katlediliyor, bütün dünya ise sadece izliyor. Halepçe’ni yıl dönümünde katliamın anması yapılırken, yapılan açıklamalarda Efrîn’deki saldırılara ve direnişe dikkat çekilerek, Efrîn’i sahiplenme çağrısı yapıldı.

‘Efrîn düşmeyecek’

Halepçe’de Tevgera Azadi öncülüğünde gerçekleşen yürüyüşe RJAK, Başurê Kürdistan PKK Şehit Aileleri Komitesi, PYD Eşbaşkanı Şahoz Hesen, katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve çok sayıda yurttaşın katıldı. Yürüyüşün ardından konuşan PYD Şahoz Hesen, “30 yıl geçse de katliamlar bitmiyor” “diyerek Efrin’de ne kadar saldırı, katliam olursa olsun Efrin hiçbir zaman düşmeyecek. Türk devletinin saldırılarına karşı asla geri adım atmayacağız” dedi.

Aynı sessizlik sürüyor

Tevrgera Azadi Eşbaşkanı Mihemed Ebdullah ise “Halepçe katliamı yaşanırken, sessiz kalan devletler bugün Türk devletinin Efrin’de yaptığı katliamlara sessiz kalıyor” dedi. RJAK üyesi Çînor Pênciwênî ise, katliamın üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen hala acıların taze olduğunu dile getirerek, “Kürt halkına yönelik katliamlar asla bitmedi. 30 yıl önce Halepçe’de katliam yapan zihniyet, bugün Efrin’de katliam yapıyor” dedi. Konuşmaların ardından hayatını kaybedenlerin mezarlarına karanfil bırakıldı. Halepçe’de katledilenler için Kerkük, Binnarê Qendin ve Hewlêr’de törenler düzenlendi.

‘Kürt halkı geri adım atmadı’

Katliamın yıl dönümü için Wan’da da DTK öncülüğünde anma etkinliği yapıldı. Anmada konuşan DTK Wan Sözcüsü Fatih Şahin, “Aradan 30 yıl geçmiş olmasına rağmen Halepçe Katliamının insanlığın yaşamındaki ve vicdanındaki yara ve tahribatlar kapanmamıştır” diyerek, “Bütün insanlığın tanık olduğu ve bildiği bir gerçek vardır ki, Kürt halkı tüm tarihi boyunca bu soykırım uygulamaları karşısında asla geri adım atmamış ve teslimiyeti kabul etmemiştir” dedi. Êlih ( Batman) ve Riha’da (Urfa) anma törenleri yapıldı.

HABER MERKEZİ